Lidovky.cz

Libye, Sýrie, Jemen: Konec krize v nedohlednu

  8:56

Libye bez Kaddáfího, Sýrie bez Asada a Jemen bez Sáliha? Zatím nikoli. Nepomáhají nálety NATO, ekonomické sankce ani vyjednávání.

Bašár Asad a Muammar Kaddáfí (na plakátu při protestech v jordánském Ammánu) se nehodlají vzdát moci za žádnou cenu. Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih na určité podmínky svého odchodu již třikrát přistoupil – a pak si to třikrát rozmyslel. foto: © ReutersČeská pozice

Již více než dva měsíce pokračují nálety NATO nad Libyí, skóre mezi rebely a vládními jednotkami Muammara Kaddáfího se však prakticky nemění a režim stále odolává. Ani v Sýrii to momentálně nevypadá na smír mezi prezidentem Bašárem Asadem a opozicí. V Jemenu vše spělo k pokojnému předání moci již třikrát, ale tamní dlouholetá hlava státu Alí Abdalláh Sálih nakonec pokaždé odmítla dohodu podepsat. V Libyi, Sýrii i Jemenu umírají lidé a jak napsala agentura Nová Čína, na rychlé vyřešení krize to nevypadá ani v jedné z těchto zemí. Arabské jaro se asi protáhne.

Opozice v Libyi má podporu, ale to nestačí

Libyjští rebelové doufali, že svržení plukovníka Kaddáfího nebude s leteckou podporou Severoatlantické aliance „během na dlouhou trať“. Rychlé vítězství se však nekoná. Vládní síly stále kontrolují Tripolis a západní regiony země. Opozice sice minulý týden oznámila dobytí třetího největšího libyjského města Misuráta, dle zdrojů z řad rebelů však délka války bude záviset především na síle protestujících v metropoli Tripolisu.

Diplomatická dohoda s Kaddáfím je zřejmě jedinou cestou ze začarovaného kruhu

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ve čtvrtek 19. května znovu odmítl možnost vyslat do Libye na podporu rebelů pozemní jednotky aliance. Na druhou stranu letecké údery NATO sílí a odhaduje se, že v noci na úterý aliance uskutečnila největší nálet na Tripolis od březnového zahájení leteckých operací. V neděli otevřela šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová úřad EU v Benghází a slíbila opozici dlouhodobou podporu. USA včera nabídly povstalcům otevřít zastoupení Přechodné národní rady ve Washingtonu (uznávají tím radu jako legitimního partnera pro jednání) a Francie otevření kanceláře povstalců v Paříži.

Kromě diplomatického a vojenského tlaku na ukončení 42leté vlády Muammara Kaddáfího byly proti diktátorovi učiněny i právní kroky. Žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) Luis Moreno-Ocampo požádal minulý týden o vydání zatykače na Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa libyjské rozvědky Abdalláha Sanúsího. Obvinění? Válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Libyjská vláda kroky ICC odmítla s tím, že soud je „výtvor Západu na stíhání afrických vůdců“.

Resumé a výhled? Nepřehledná situace s nejasným koncem. Bezradnost a neschopnost Západu i libyjské Přechodné národní rady domluvit se s Kaddáfím na dalším postupu, přičemž jen diplomatická dohoda je zřejmě cestou ze začarovaného kruhu. Vojenské řešení – zdá se – nemá v krátkodobém horizontu správný účinek.

Sankce proti Sýrii, toť vše?

Syrský prezident se v pondělí poprvé objevil na seznamu osob, proti nimž Evropská unie uvalila sankce. Brusel zároveň pozastavil všechny chystané bilaterální programy mezi EU a Sýrií a požádal Evropskou investiční banku, aby neschválila nové finanční operace v zemi. Takové kroky můžou bolet, ale asi tamní vládu „neumravní“. Reakce Damašku?  Očekávaná: Unie se plete do vnitřních záležitostí země a podkopává její bezpečnost a stabilitu, napsala syrská agentura SANA.

Syrská vláda prý již začala vyjednávat s opozicí na jihu země

Sankce unie přišly až poté, co je proti nejužšímu vedení Sýrie vyhlásil minulou středu Barack Obama. Americký prezident ve svém projevu k Blízkému východu rovněž požádal prezidenta Asada, aby buď zahájil demokratické reformy, nebo odstoupil.

Jak píše Nová Čína, syrská vláda již začala vyjednávat s opozicí na jihu země. Bašár Asad se údajně sešel s řadou veřejně činných osobností a vyslechl si jejich názor na současnou situaci. Minulé úterý v diskusi v damašské čtvrti Midan slíbil „zásadní změny ve způsobu, jakým syrská vláda řeší požadavky občanů“. To lze samozřejmě chápat různě. Dosud platila verze, že Asad reagoval na volání po reformách brutální silou, díky čemuž podle posledních odhadů ochránců lidských práv zemřelo již přes tisíc osob. Bude to snad ještě horší? Nebo se blíží smír a konec násilí? První možnost je pravděpodobnější.

Jemen: Neodstoupím, neodstoupím a neodstoupím

Třikrát se jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih dohodl se všemi vyjednávacími stranami na svém odchodu z funkce, třikrát podpis pod dokument odvolal. I ti nejklidnější Arabové ze zprostředkující Rady arabských států Perského zálivu (GCC) museli při pohledu na Sáliha vidět Satana. Iniciativa usilující o pokojné řešení krize v Jemenu a o konec více než 30leté vlády prezidenta Sáliha opět ztroskotala.

Třikrát se jemenský prezident dohodl na svém odchodu z funkce, třikrát podpis pod dokument odvolal

„Prezident Sálih je nyní jedinou stranou (konfliktu), která odmítá jednat v souladu se svými vyjádřeními,“ řekla podle agentury Reuters v neděli v noci americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Při následných střetech, které propukly v metropoli Saná mezi silami loajálními Sálihovi a ozbrojenci vůdce nejmocnějšího jemenského kmenového svazu Hašídů, který se přidal na stranu opozice, přišlo za dva dny o život na 40 lidí, včetně deseti vojáků. Američané ani EU zatím žádné sankce vůči chudému státu nezavedli, ale Brusel již pohrozil, že „svou politiku vůči Jemenu přehodnotí a bude připraven reagovat na vývoj v zemi“.

Pouliční protesty tam trvají již čtyři měsíce – dav si žádá odstoupení Sáliha. Vojenští činitelé obviňují opozici, že chce zemi zatáhnout do občanské války. Zdá se, že toto vyústění je právě na pořadu dne, i když z jiných důvodů, než se domnívá armáda. Nekrvavá budoucnost Jemenu by neměla záviset na jednom postarším vládci, jenž si postavil hlavu, že nepodepíše...

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.