Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Letouny Casa jsou konečně funkční. A jak je daleko vyšetřování?

Afghánistán

  22:00

Armádní testy potvrdily, že stroje Casa už mají funkční systém pasivní ochrany, který je nezbytný pro nasazení ve válečných zónách.

foto: © www.army.czČeská pozice

Po třech a půl letech končí příběh s nefunkčními letouny Casa, které si pořídila česká armáda za éry ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09). V červnu proběhly již třetí vojskové zkoušky, které dle dvou důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE z armády dopadly úspěšně. Vojáci mohou od nynějška letouny používat i ve válečných zónách, jako je například Afghánistán.

Výrobci strojů (společnost EADS) a prostředníkovi obchodu (firma Omnipol, jež od českého státu za dodávku tří Cas dostala 3,6 miliardy korun a za čtvrtý stroj pět bitevníků L-159) se podařilo odstranit nedostatky v softwaru, který řídí systém pasivní ochrany nazývaný DAS. Slouží pilotům k detekci laserového ozáření a zachycení radiolokátory, které se snaží stroj zaměřit.

„Casy konečně splňují, co bylo deklarované v kontraktu. Španělským technikům v identifikaci problémů s DAS hodně pomohli naši vojenští specialisté na elektronický boj,“ sdělil ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj. Během testování se potvrdilo, že Casy například dokážou rozpoznat zaměření od stíhaček gripen.

Informace o tom, že je letoun zaměřen, vycházejí z takzvané knihovny cílů, jež je součástí systému DAS. Jde o přísně střeženou databázi, která obsahuje specifikace letadel a dalších zařízení. Data do knihovny cílů vkládá výrobce, v případě zaměření pak DAS dokáže identifikovat konkrétní zdroj a směr, odkud hrozí nebezpečí. V minulosti se vyskytly problémy, že systém DAS nerozpoznal, že byly stroje zaměřeny jinými letouny.

Ministerstvo obrany nechtělo výsledky testů komentovat. „V současné chvíli se vyhodnocují závěry vojskových zkoušek, jež by měly být známy v polovině července,“ řekl ČESKÉ POZICI mluvčí resortu obrany Jan Pejšek.

Díky pozitivnímu výsledku vojskových zkoušek přestane Omnipol ministerstvu obrany platit smluvní pokutu zhruba milion korun za měsíc. Dle informací ČESKÉ POZICE v uplynulých letech takto společnost zaplatila armádě přes 20 milionů korun. Nešlo však o kompenzaci v hotovosti, nýbrž o dodávku náhradních dílů na Casy.

Omnipol se může dále těšit na vyplacení zbývající částky okolo 180 milionů korun, jež resort obrany zadržoval právě kvůli nefunkčnímu systému DAS.

Dalším důsledkem vojskových zkoušek bude navrácení dvoumístného bitevníku L-159. V rámci obchodu byl původně čtvrtý stroj Casa vyměněn za pět bitevníků L-159, včetně dvou dvoumístných verzí, jež jsou určeny pro výcvik. Jenže kvůli přetrvávajícím problémům s Casami ministerstvo obrany požadovalo vrácení dvou dvoumístných bitevníků L-159. První dvoumístný bitevník do Česka od španělského výrobce Cas doputoval už loni v létě. Další by měl přijít v příštích měsících.

Jak to dopadne s Parkanovou?

Zatímco piloti mohou mít radost, že konečně mají to, co výrobce a prostředník obchodu původně slíbili, veřejnost stále čeká na odpověď, jestli byly letouny předraženy o 658 milionů korun, jak uvedla loni v červenci policie. Tehdejší ministryně obrany Parkanová čelí spolu s jejím podřízeným Jiřím Staňkem obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele.

ČESKÁ POZICE se věnovala tomuto tématu mimo jiné v článcích:

Jaká je aktuální situace? Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej ČESKÉ POZICI řekl, že se útvar případem intenzivně zabývá, avšak nechtěl blíže specifikovat, zda se po roce od sdělení obvinění chystá i návrh na obžalobu Parkanové a Staňka.

Dozorující státní zástupce Jan Kořán z Vrchního státního zastupitelství v Praze ČESKÉ POZICI sdělil: „Probíhají úkony v zahraničí. Psal jsem o doplňující žádosti, protože jsme požadované údaje nedostali. Tím se to prodloužilo. Myslím si, že by právní pomoci ze zahraničí mohly být během prázdnin hotové. Očekává se také výslech několika svědků. Jde o návrhy na výslechy ze strany obhajoby. Dovyslýchají se pracovníci ministerstva obrany. Pomalu se to chýlí ke konci.“

Detektivové a státní zástupci se snažili získat důkazy v rámci právní pomoci v zahraničí, jmenovitě šlo o Španělsko, kde sídlí výrobce letounů Casa, a Portugalsko, jehož armáda tyto stroje rovněž nakoupila. Dle informací ČESKÉ POZICE byly žádosti zaslány ještě do dalších dvou zemí EU. Z dosavadních zpráv médií vyplývá, že vyšetřovatelé už vyslechli všechny ministry Topolánkovy vlády, která o nákupu a směně letounů Casa rozhodla. V dubnu proběhl druhý výslech obviněné Vlasty Parkanové.

Autor: