Lidovky.cz

Letní cestování by mělo být díky evropskému covidovému pasu snazší

Věra Jourová. foto:  David Neff, MAFRA

„Přicházíme s návrhem certifikátu, který by nesl informace o očkování, testu nebo o prodělaném covidu. Ty by byly uznány v každém členském státě Evropské unie plus v Norsku, Švýcarsku a v Lichtenštejnsku,“ říká v rozhovoru česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.
  12:02

Evropský covidový pas by mohl začít fungovat v červnu. Záleží, jak to státy technicky zvládnou. „Bude to dost náročné a mají na to tři měsíce. Certifikát má sloužit k cestování přes hranice. Jakým způsobem a jestli se ta osvědčení členské státy rozhodnou používat i pro jiné účely, to je na nich. My to nemůžeme harmonizovat,“ říká v rozhovoru česká místopředsedkyně Evropské komise (EK) Věra Jourová.

LIDOVÉ NOVINY: Jak se bude v létě po Evropě cestovat?

JOUROVÁ: Letní cestování by mělo být oproti dnešku díky evropskému covidovému pasu snazší. Státy dnes mají různá pravidla pro testy, už i pro očkované, proto Evropská komise přišla s návrhem, ať se to všude chová stejně. Nedávno jsem zažila cestování po Evropě na vlastní kůži a vezla jsem s sebou kufr papírů, dokumentů, každá země vyžaduje něco jiného. Je to velká byrokratická zápletka.

Státy dnes mají různá pravidla pro testy, už i pro očkované, proto Evropská komise přišla s návrhem, ať se to všude chová stejně. Nedávno jsem zažila cestování po Evropě na vlastní kůži a vezla jsem s sebou kufr papírů, dokumentů, každá země vyžaduje něco jiného. Je to velká byrokratická zápletka.

Dá se to udělat jednodušeji, skutečně to zpřístupnit, zdigitalizovat. Proto přicházíme s návrhem na certifikát, který by nesl informace o očkování, o testu nebo o prodělaném covidu. Informace by byly uznány v každém členském státě Evropské unie plus v Norsku, Švýcarsku a v Lichtenštejnsku. Stačil by jen mobil, případně jeden papír s QR kódem.

LIDOVÉ NOVINY: Kdy lze čekat start pasu?

JOUROVÁ: V červnu.

LIDOVÉ NOVINY: Bude to jediná vstupenka k cestování po Evropě, nebo to půjde i bez pasu?

JOUROVÁ: To je otázka, jestli to státy budou vyžadovat. Pokud se k tomu přihlásí, bylo by dobře, kdyby lidé certifikát měli.

LIDOVÉ NOVINY: Jasnou zelenou mají v EU registrované vakcíny, ostatní, například ruský Sputnik či čínský Sinopharm, dostaly, řekněme, oranžovou. Jak to bude fungovat?

JOUROVÁ: Základní pozice je uznávat vakcíny, které prošly Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Je tam ale možnost pro členské státy EU uznat i vakcíny, které tímto procesem neprošly. To je na rozhodnutí států. Podotýkám, že Sputnik už předává data, proces ale bude trvat nějakou dobu, protože agentura vyžaduje i inspekce na místě výroby. Pokud jde o další vakcíny, zatím nejsou informace, že by se snažily získat certifikace v EU.

LIDOVÉ NOVINY: Nikde nevidím zmínku o dětech. Jak budou cestovat?

Základní pozice je uznávat vakcíny, které prošly Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Je tam ale možnost pro členské státy EU uznat i vakcíny, které tímto procesem neprošly. To je na rozhodnutí států.

JOUROVÁ: Děti neřešíme. Vycházíme z toho, že nejsou rizikovou skupinou, ani se s nimi zatím nepočítá v očkování. Je pravda, že pokud by se ale objevily mutace, které budou zasahovat víc dětskou populaci, certifikát bude flexibilní a bude na takové situace reagovat. Zatím to tam ale není.

LIDOVÉ NOVINY: Hodně se mluvilo o tom, aby pas nebyl diskriminační. Můžete zaručit, že nebude nikoho diskriminovat v cestách po Evropě?

JOUROVÁ: Nikdy jsme neplánovali umožnit cestování jenom očkovaným, protože cestovní sezona nás zastihuje v době, kdy nebudou očkovaní všichni, kteří chtějí nebo mohou být. Počítáme s tím, že když půjde očkování dobře, v červnu bude mít vakcínu v sobě 50 procent dospělé populace. Proto bylo třeba udělat to variantně, tedy buď očkování, nebo test či prodělaný covid se štemplem lékaře.

LIDOVÉ NOVINY: Jak uklidníte ty, kteří se bojí, že někdo odcizí jejich osobní údaje?

JOUROVÁ: Budou tam jména, data narození, typ testu i vakcíny a datum její aplikace. Celé to bude fungovat elektronicky, bude to propojeno evropsky, ale nikdy se nebudou shlukovat data Evropanů. Bude to na členských státech, aby vstupní bránu zajistily bezpečně, aby se to nedalo třeba napadnout nějakým hackerským útokem. Za EK jde technická stránka věci, měli bychom propojit všechny státní systémy tak, aby se z jednoho členského státu dalo dostat k informacím z dalšího, ale data kolovat nebudou.

Nikdy jsme neplánovali umožnit cestování jenom očkovaným, protože cestovní sezona nás zastihuje v době, kdy nebudou očkovaní všichni, kteří chtějí nebo mohou být. Počítáme s tím, že když půjde očkování dobře, v červnu bude mít vakcínu v sobě 50 procent dospělé populace. Proto bylo třeba udělat to variantně, tedy buď očkování, nebo test či prodělaný covid se štemplem lékaře.

Budou zůstávat ve členských státech EU. Ty musejí udělat hodně, aby na jejich straně vytvořily systém, do kterého se data budou moci zavádět. Nebude to snadné. Když třeba budou očkovat praktičtí lékaři, měli by mít přístup k tomu, aby data uložili. Pro členské státy EU to bude dost náročné a mají na to tři měsíce.

LIDOVÉ NOVINY: Jak budou probíhat kontroly? Vrátí se ty hraniční?

JOUROVÁ: To si nikdo nepřeje. Na letištích je to jednoduché, tam se to bude kontrolovat při odletu i příletu, ale na silnicích a dálnicích to tak nejde. Doporučili jsme, aby se hranice neuzavíraly. Navzdory opakovaným doporučením EK stále máme šest států, které uzavřely hranice – viz Česko a Německo. Může se stát, že některé státy toto jednostranné rozhodnutí udělají a pak by lidé certifikáty na hranicích ukazovali.

Toto rozhodnutí je na státech. V případě nouze mohou uzavřít hranice maximálně na šest měsíců, případně to prodloužit. Dělá to ale obrovské komplikace. Jako EK jsme udělali maximum, abychom alespoň zajistili průchodnost zboží, díky tomu to jako spotřebitelé nepoznáváme v obchodech, zásobování proto navzdory uzavřeným hranicím funguje. Pro osoby jsou to ale těžké zátěže.

LIDOVÉ NOVINY: Řešili jste i to, zda pasy budou použitelné na jiné aktivity než cestování? Třeba na kulturu, restaurace a podobně.

Jako Evropská komise jsme udělali maximum, abychom alespoň zajistili průchodnost zboží, díky tomu to jako spotřebitelé nepoznáváme v obchodech, zásobování proto navzdory uzavřeným hranicím funguje. Pro osoby jsou to ale těžké zátěže.

JOUROVÁ: Za EK mohu říct, že Evropa se musí starat o průchodnost hranic, což děláme. Certifikát má sloužit k cestování přes hranice. Jakým způsobem a jestli se osvědčení členské státy rozhodnou používat i pro jiné účely, to je na nich. Nemůžeme to harmonizovat. Mám z toho trochu obavy, abychom se nedočkali nepěkných překvapení, že v některých státech vám certifikát umožní vstup na různé akce a do různých provozoven, ale jinde to nepůjde. Nemůžeme v tom ale nic dělat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.