Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Létající profesoři mají základnu ve Sládkovičovu

Slovensko

  11:08

Nejvíce pedagogů, kteří pracují na vícero vysokých školách, mají na Slovensku soukromé školy. Ve Sládkovičovu jich je 67 procent.

Čas od času se v Česku blýskne politik – třeba „nadhejtman“ Michal Hašek (ČSSD) –, jenž si pro svůj akademický titul odskočí přes hranici: na Slovensko. Hašek si svůj přídomek JUDr. pořídil na soukromé vysoké škole ve Sládkovičovu, která není věru považována za východní Harvard. Slovenský deník SME o víkendu nastínil jeden z důvodů, proč tomu tak je.

Právě vysoká škola ve Sládkovičovu je u našich sousedů tou institucí, jež vede v počtu „létajících profesorů“ – poměr učitelů, kteří mají úvazek ještě na jiné univerzitě, činí v případě Sládkovičova impozantních 67 procent! „Nejvíce pedagogů, kteří pracují na vícerých vysokých školách, zaměstnávají soukromé školy,“ píše deník SME s odvoláním na analýzu exporadce ministra školství Mariána Zachara a institutu INEKO.

Létající čelo patří soukromníkům

Podle ministerského registru o učitelských úvazcích má nějakého „hostujícího profesora“, jak nazval svou legendární knížku humorista David Lodge, každá slovenská škola. Jenže pět z nich to tak trochu přehání, když na létající pedagogy spoléhá u více než třiceti procent svých zaměstnanců. Celé létající čelo patří – dle předpokladů – soukromým vysokým školám: Sládkovičovu (67,3 procenta), VŠ ekonomie a manažmentnu verejnej správy v Bratislavě (45,7) a Paneurópské vysoké škole sídlící tamtéž (36,5).

Pět „nejlétavějších“ fakult (v procentech):

  1. Fakulta verejnej politiky a správy (VŠ Sládkovičovo) 72,7
  2. Fakulta práva Janka Jesenského (VŠ Sládkovičovo) 71,9
  3. Fakulta informatiky (Paneurópska vysoká škola) 60,0
  4. Fakulta sociálnych štúdií (VŠ Sládkovičovo) 59,4
  5. Fakulta politických vied (Univerzita Mateja Bela) 52,3
Podle Zachara, který detailní výsledky analýzy představil na svém blogu, to ale nemusí být zákonitě znakem nekvality. „Může to znamenat, že si soukromé školy zatím neměly čas vychovat vlastní odborníky,“ řekl Zachar tiskové agentuře TASR. Míní také, že v případě úzce profilovaných specialistů, kteří přednášejí na více školách, je to dokonce společensky přínosné, ale v případě učitelů základů ekonomiky a práva se o tom dá pochybovat.

Sládovičovský rektor Karol Polák řekl deníku SME, že takto vysoký poměr nekmenových zaměstnanců je dán snahou o vysokou propojenost s praxí. „Kvalitních vysokoškolských pedagogů je na Slovensku málo, proto se o ně musejí školy dělit,“ vysvětlila zase Katarína Hodorová, PR manažerka Paneurópské vysoké školy. Díky létajícím profesorům z jiných pracovišť „mají studenti možnost získat globální pohled na přednášené téma“.

Z veřejných vysokých škol na Slovensku má takto nejvyšší poměr Trnavská univerzita (32 procent), za kterou následuje Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnavě (26,7). Slovenské ministerstvo školství plánuje okřídleným akademikům omezení jejich vícerých stoprocentních úvazků na školách.

A kdo ví, třeba se pak z přilehlého zahraničí vrátí na své mateřské univerzity i mnozí vyškolení experti – nejen doktoři, ale i mnozí docenti.