Lidovky.cz

Lendlovu unikátní sbírku plakátů Alfonse Muchy má v rukou Richard Fuxa

USA

  14:26

Ivan Lendl své sběratelské vášni – plakátům Alfonse Muchy – postavil na míru i svůj dům. A nyní téměř kompletní sbírku údajně prodal.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Aktualizováno o rozhovor s Richardem Fuxou:
Slavný tenista českého původu Ivan Lendl kromě svého umění na kurtu proslul i vášní pro plakáty Alfonse Muchy, které začal kompletovat již na začátku osmdesátých let. Podle informací ČESKÉ POZICE nyní Lendl svou unikátní sbírku údajně prodal. V celé transakci hraje klíčovou roli Richard Fuxa, předseda představenstva skupiny BigBoard, který redakci potvrdil, že se sbírkou může disponovat.

Téma Muchových plakátů se v médiích opět objevilo loni v létě v souvislosti s oznámením Pavla Zíky, že oslovil Ivana Lendla s nápadem vystavit celou jeho sbírku v prostorách Obecního domu. V produkci společnosti Art Invest bývalého sportovního manažera Zíky mělo jít o jednu z nejvýznamnějších výtvarných událostí roku 2013 v Česku.

Nyní je všechno trochu jinak. Výstava, která se měla otevřít v únoru, bude zahájena až v dubnu a potrvá do konce července. A Art Invest v roli producenta nedávno vystřídala společnost BigMedia, členka skupiny BigBoard. Za svou prioritu považuje výstavu i Nadační fond Richarda Fuxy. Kurátorem výstavy zůstává Karel Srp, který výstavu připravoval pro Art Invest. Nezměněný zůstal tým architektů, jenž podobu expozice v Obecním domě koncipuje – skupina Olgoj Chorchoj.

V Praze má být „Lendlova sbírka“ Muchových plakátů vůbec poprvé vystavena jako celek

Lendlova sbírka Muchových plakátů je výjimečná. Dosud se uvádělo, že obsahuje komplet 116 originálů Muchových plakátů z celkem 119, které umělec vytvořil. Tato čísla před lety potvrdil i Lendl. „Jeden z těch, které mi chybí, je v Metropolitním muzeu v New Yorku, další se nachází v muzeu v Hamburku. Stoprocentně existuje ještě jeden, ale o tom už dlouho nikdo nic neslyšel,“ vysvětlil v roce 2000 v rozhovoru pro Týdeník Rozhlas. Tisková zpráva, kterou vydala společnost BigMedia, ovšem uvádí, že ve sbírce Lendl shromáždil 151 plakátů.

Tenista spolupracoval na vytvoření jedinečné sbírky se znalcem Muchova díla a kurátorem Jackem Rennertem, který o ní nakonec napsal i knihu. Lendlovi, jenž Muchovým plakátům jednu dobu zcela propadl a svého času říkal, že ho „zajímá jen sport, Mucha a rodina“, pomáhal i syn slavného malíře Jiří Mucha.

V Praze má být sbírka vůbec poprvé vystavena jako celek. Její cena by se podle zdrojů ČESKÉ POZICE mohla pohybovat mezi 50 až 60 miliony korun. Nad výstavou převzal záštitu primátor Bohuslav Svoboda. Vernisáže se Ivan Lendl má osobně zúčastnit.

Fuxa: Lendlova vášeň pro Muchu zůstává

ČESKÁ POZICE: Jak jste pana Lendla k celé obchodní transakci přemluvil?

FUXA: Přemluvil je možná silné slovo. Ono se asi sešlo několik okolností v jeho osobních plánech a v mých osobních plánech. Někdy člověk uvěří, že šťastná hvězda dá vždycky lidi dohromady v ten pravý moment. Samozřejmě jsme měli standardní obchodní proces: jednání, vyjednávání... Nebylo to nic dramatického. Potkal jsem velice korektního, profesionálního člověka, který odpovídá tomu, co ve svém životě udělal. Profesionál, člověk morálních zásad, kterého je třeba si vážit. Byl korektní. Udělali jsme obchodní dohodu.

ČESKÁ POZICE: Ivan Lendl tu sbírku shromažďoval s velkou vášní. Co ho přivedlo k tomu, že vám ji svěřil?

FUXA: Určitě nějaké osobní plány. Třeba souvisejí s tím, že se teď zase věnuje malinko tenisu a pobývá často ve své tenisové akademii, cestuje... Důležité je říct, že ta vášeň pro Muchu zůstává. To se nezměnilo. Máme mezi sebou obchodní dohodu, na které nějakým způsobem participuje. Rozdiskutoval jsem s ním možnost jeho zapojení do Nadačního fondu Richarda Fuxy, který se bude starat o další fungování sbírky. Máme spolu dobrý vztah i nějakou slovní dohodu. Bude se rád zúčastňovat těch otevíracích akcí, přijede určitě i do Obecního domu při příležitosti otevření. Bude to světová premiéra, kdy jeho kolekce bude vystavená celá. Hrozně se na to těší.

„Sbírka pod mým vedením bude dál propagovaná, vystavovaná, posunovaná i rozšiřovaná – protože do kompletní sady chybí několik plakátů.

Je třeba si vážit toho, že začal sbírat Muchovy plakáty na základě nějakého emotivního rozhodnutí, když byl ve Spojených státech – víme jak to je s tou nostalgií po domově, který mu to zřejmě symbolizovalo. Je to fantastický počin: jako soukromá osoba do sbírky investoval prostředky, spojil se s Jackem Rennertem, který byl a je kurátorem té sbírky, o niž se staral z profesionálního hlediska. Šel jsem do toho s tím, že to bude pokračovat. Že sbírka pod mým vedením bude dál propagovaná, vystavovaná, posunovaná i rozšiřovaná – protože do kompletní sady chybí několik plakátů.

ČESKÁ POZICE: Kdo je nyní majitelem té sbírky?

FUXA: V současné době mám ve své správě fungování a provozování té sbírky. Mám s Ivanem Lendlem obchodní dohodu, která nejde zjednodušit do systému koupím – prodám. Máme smlouvu, na jejímž základě já nyní disponuji tou sbírkou.

ČESKÁ POZICE: Někde stojí dům, a ten někomu patří, i když si někdo vymínil, že v něm bude bydlet. Ta sbírka patří vám, Nadačnímu fondu Richarda Fuxy, Ivanu Lendlovi nebo ještě někomu jinému?

FUXA: Ctím dohodu, kterou máme s Ivanem Lendlem.

ČESKÁ POZICE: Její součástí je, že nebudete na tuto otázku odpovídat?

FUXA: Myslím, že jsem vám jasně odpověděl, že se sbírkou disponuji já.

Přečtěte si kompletní rozhovor Richarda Fuxy s ČESKOU POZICÍ:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.