Lidovky.cz

Lék na koronavirus: Pro pacienty zatím jen experimentální preparáty

Lékařka se stará o pacieta s covid-19. foto: MAFRA

Státní ústav pro kontrolu léčiv představil čtyři léčby pro české marody. Preparáty regulují vylučování viru a primárně léčí něco jiného. Dle studií by mohly zabrat i na covid-19. Dělají se však na malých vzorcích, proto by nemusely mít stabilní efekt.
  18:04

Celý svět se upíná k objevení léku na koronavirus, proto se k pacientům dostávají jen experimentální preparáty. Neví se, zda a jak moc pomohou, klíčové je, aby neuškodily. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) představil čtyři léčby, u nichž svolil, aby se podávaly českým marodům. „Neupínala bych výhradní naději k žádné z nich,“ nabádala k opatrnosti ředitelka ústavu Irena Storová.

Zmíněné preparáty mají společné to, že regulují vylučování viru a jsou primárně na léčbu něčeho jiného. Zahraniční studie ale ukazují, že by mohly zabrat také na covid-19. Jak je vše ve chvatu, dělají se však studie na malých vzorcích a záhy se může ukázat, že stabilní efekt nemají.

Nadějná čtveřice

První skupinou jsou antimalarika, kde je účinnou látkou hydrogychlorochin. Z registrovaných léků jej v Česku obsahuje Plaquenil, jeho předepisování už ministerstvo zdravotnictví omezilo. Aby ho bylo dost pro nemocné s koronavirem, ale i pro ty, kdo ho berou běžně na lupus či artritidu. „Plaquenil už se řadě pacientů nasadil, zdá se také relativně optimistický,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). SÚKL expresně povolil dvě klinické studie na hydrogychlorochin, brzy by proto měla být validnější data.

První skupinou jsou antimalarika, kde je účinnou látkou hydrogychlorochin. Druhým slibným preparátem jsou tablety léku Favipiravir. Třetí nadějnou kúrou je americký remdesivir. Čtveřici uzavírá plazma od uzdravených.

Druhým slibným preparátem jsou tablety léku Favipiravir, který má Česko získat z Japonska. Republika je mezi 20 zeměmi, které lék dostanou. První várka jako dar vystačí pro 20 až 25 pacientů. Japonsko nám vyhradilo tablety ještě pro 80 nemocných, což už bude nákupem, ale cena je dle Vojtěcha příznivá, v jednotkách milionů korun. Favipiravir se jeví účinnější, když se nasadí u středně těžkých případů a spíš v rané fázi. Distribučním centrem bude Všeobecná fakultní nemocnice. U každého pacienta se posoudí, zda je pro něho lék vhodný; i on má kontraindikace.

Všeobecná fakultní nemocnice je zároveň jediným zdejším špitálem, který má zkušenost s třetí nadějnou kúrou, americkým remdesivirem. Zatím ho dostal jediný Čech a nelze říci, nakolik se zlepšil díky němu. Faktem ale je, jak uvedl Vojtěch, že tento pacient byl tuzemský nejtěžší – měl největší virovou nálož, lékaři si nedělali naděje, a dnes je odpojený od plicní ventilace a dýchá sám. V USA se připravují větší závozy léku do Evropy, Česko má slíbeno, že bude mezi prvními cílovými zeměmi.

Čtveřici uzavírá plazma od uzdravených.Finalizuje se metodika, jak s ní pracovat, musejí se také určit centra, která se na plazmu zaměří, všude to aplikovat nelze. Nejde o léčivý přípravek, proto nasazení do provozu může být rychlé, záleží jen na počtu a ochotě uzdravených dárců. Zmíněné kúry dostanou výhradně hospitalizovaní pacienti. Pro ty lehčí, co zvládají stonat doma, stačí pilulky, které si běžně koupí v lékárně na nachlazení.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.