Lidovky.cz

Lední medvěd PPF jako centrum moderní architektury?

  16:09

Architekt Zdeněk Lukeš jedná se skupinou PPF o zřízení centra moderní architektury v projektu Lední medvěd, který se začne stavět v Praze 6.

foto: Archiv PPFČeská pozice

Moderní architektura bude mít v Praze možná už za pár let konečně své centrum s knihovnou a výstavními prostory, tedy instituci známou z řady světových měst, napsal v pondělí deník e15. Informaci potvrdil architekt Zdeněk Lukeš s tím, že jedná o zřízení centra se skupinou PPF v jejím plánovaném víceúčelovém projektu v Praze 6 na Vítězném náměstí. Autorem architektonického návrhu, který byl pojmenován LINE nebo také Lední medvěd, je ateliér Radana Hubičky. Budova bude zahrnovat zhruba 18 tisíc metrů čtverečních.

Je bez diskusí, že by v Praze centrum moderní architektury vzniknout mělo. Mimo jiné i proto, že návštěvníkům přiblíží významné světové stavby současné moderní architektury. Praha se totiž v tomto ohledu příliš chlubit nemůže. Paradoxem se může jevit, že se o umístění centra uvažuje v objektu, k němuž je tolik výhrad, a mnohé z nich směřují právě i k jeho architektonické podobě.

Lukeš: Teď máme krásnou příležitost postavit při všem respektu soudobou stavbu

Příznivé stanovisko zaujímá právě architekt Zdeněk Lukeš. V deníku e15 Ledního medvěda jmenoval mezi projekty, které mu dnes dělají radost. „Na Vítězné náměstí byla vypsaná řádná soutěž a ostatní návrhy byly ve stylu, kterému říkám pracovně ,skleněný Engel´, což je podle mne totální prohra. Architektura Vítězného náměstí od Antonína Engela nebyla už v době jeho výstavby žádná avantgarda. Naopak už tehdy Engela avantgardisté kritizovali za jeho neoklasicismus. Myslím, že teď tam máme krásnou příležitost postavit při všem respektu k Engelovu urbanismu soudobou stavbu,“ dodal Lukeš.      

Takový názor však má řadu oponentů. Například Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR, jejímž cílem je „ochrana a rozvoj hmotného i nehmotného kulturního dědictví ČR“, napsala začátkem dubna otevřený dopis Petru Kellnerovi, majiteli skupiny PPF. Vybízí ho k zamyšlení, zda je Lední medvěd projektem skutečně vkusným a nehyzdí místní zástavbu. Kriticky se k projektu vyjádřil v Literárních novinách také architekt Jiří Georg Gebert, v Salonu deníku Právo pak historik a teoretik umění a architektury Rostislav Švácha.

Na druhou stranu je faktem, že moderní architektura budí kontroverze. Vzpomeňme na Kaplického knihovnu. Umístění centra moderní architektury do Ledního medvěda má proto v sobě jistou symboliku.

Projekt Lední medvěd nebudí kontroverze jen kvůli architektonickému ztvárnění, ale také kvůli způsobu, jakým skupina PPF získala pozemky, na nichž má být objekt postaven. Ve středu 15. května proběhne veřejné projednávání, které předchází zahájení územního řízení. Na něm bude mít veřejnost a dotčené orgány poslední možnost uplatnit připomínky k chystanému projektu. Lze očekávat, vzhledem k dosavadním reakcím, že atmosféra na radnici bude bouřlivá.     

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.