Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Léčivý účinek dolarových melounů

Afghánistán

  14:07

Náměstek ministra financí Martin Barták má na starosti boj s praním špinavých peněz, a proto by měl být až do vyšetření případu odvolán z funkce

Bývalý ministr obrany Martin Barták má problém s úplatkem Američanům. foto: © ČTKČeská pozice

Bývalému ministrovi obrany Martinu Bartákovi to zřejmě přišlo líto. Američané uplácejí, kudy chodí, a tady aby člověk o dolar žebral. V Afghánistánu Američané za volné průjezdy krajinou namísto válčení místním Tálibáncům normálně zaplatí, něco na způsob mýtného, ani Kapsche netřeba. Podporují prezidenta Hamída Karzáího, z klanu proslulého korupcí daleko za hranicemi. Američané mají sklon si vybírat ještě horší „týpky“, než je protivník: Usáma bin Ládin nebo Ahmad Šalabí, dva příklady za všechny.

Ale zpět k Bartákovi. Přišlo mu to asi líto, a proto si o úplatek řekl sám. V únoru 2008 mluvil s bývalým americkým velvyslancem v Česku Williamem Cabanissem, který byl již tehdy předsedou dozorčí rady Tatry, a s jeho kolegou, šéfem americké pobočky automobilky Duncanem Sellarsem. Prý měla Tatra problémy s armádní zakázkou, ale několik „melounů v doláčích“ by mělo léčivý účinek, mínil tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Barták.

Podivné je, že to Američané pověděli až nyní. Prý to tehdy neměli komu říci! Proboha, které příšery tu před dvěma roky vládly? Nebyly to náhodou ty, co prosazovaly s Američany radar? Mají Američané štěstí, že jej do Česka nedali. Vždyť ti korupčníci jim jej mohli zdefraudovat a obsluhu poslat do otroctví! Bylo to opravdu o prorokův fous! Proč vlastně Američané vystartovali s dosud nejvážnějším obviněním člena české vlády?

Exministr Barták nyní sedí jako náměstek na ministerstvu financí a má v agendě boj proti praní špinavých peněz. Obvinění se kategoricky brání. Cabaniss se musí mýlit, soudí. Neřekl, proč by se měl mýlit. Nebo že by Američané něco propírali a Barták jim byl na stopě? To by sice bylo vysvětlení, leč z říše absurdna. Nejhorší varianta však bývá pravdě nejbližší: Američané asi mluví pravdu.

Urychleně jednat

Bere-li současná vláda Američany jen trochu vážně, měla by urychleně jednat. Náměstek Barták je obviněn strašlivou silou, která vyplývá z naprosté výjimečnosti situace a postavení zúčastněných osob. Vzhledem k jeho působnosti v oblasti legalizace výnosů z trestné činnosti (a korupce patří mezi predikativní trestné činy, jejichž zisky se propírají) by bylo adekvátní jeho okamžité odvolání z funkce až do vyšetření případu.

Samozřejmě, že by se měla vláda hned začít zabývat i tím, proč nekonaly speciální policejní útvary ani zpravodajské služby. To už nám Američané natolik nevěří, že ani tajnými kanály nám nesdělili podezření z vážného korupčního jednání? Nebo to naše policejní či tajné služby věděly a nekonaly? Báli se jejich představitelé, nebo v tom „lítají“ také? Jak to, že nic vlastním šetřením nezjistily? Vždyť již 20 let dělají stále stejnou zkušenost, že nejkritičtějšími místy z hlediska korupce jsou funkce náměstků! Proč se nezabývají kontrarozvědnou ochranou hospodářství státu? Zkorumpované ministerstvo obrany podlamuje obranyschopnost státu! Vždyť jde přímo o ochranu ústavních principů a hodnot!

V souvislosti s tím by bylo třeba prozkoumat i činnost Národního bezpečnostního úřadu, který má na starosti nejen udělování bezpečnostních prověrek, ale i sledování integrity prověřených osob. Zda vědět mohl, zda vědět měl, zda věděl. A jak konal. Signálů okolo náměstka a ministra obrany Bartáka bylo již dost. Jak se říká, není kouře bez ohně. Buď je dotyčný neúplatný, a neúspěšní korupčníci se ho snaží zdiskreditovat, anebo bere. Obojí nejen lze prověřit, ale je i povinností státních orgánů to učinit. A pokud se bojí „mrknout na zoubek“ vysokým exekutivním figurám, pak na svých místech nemají co dělat.

Zkušenosti největších světových bank a finančních institucí koncentrovaně vypovídají o extrémním riziku spojeném s „politicky exponovanými osobami“, takzvanými PEPs. Zpřísněný zákon o praní špinavých peněz však po zásahu současného Bartákova šéfa Miroslava Kalouska stanoví, že oněmi PEPs jsou sice osoby podle výčtu příslušné směrnice Evropské unie, ale zákonná opatření se vztahují pouze na ty z nich, které bydlí nebo působí mimo území České republiky. A jsme zase doma. Nic není náhoda.

Související článek: Skepse v kauze Barták

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...