Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kypr se hádá s Tureckem o právo na těžbu plynu ve sporných vodách

Evropa

  5:58

Turecký vicepremiér naznačil, že země může k ochraně lodí hledajících plyn pode dnem Středozemního moře použít armádu.

Pozornost diplomatů Evropské unie zaměstnává vedle diskuse o uznání Palestiny v OSN nově i jiný mezinárodní problém. Jsou jím napjaté vztahy Kypru s Tureckem. Obě země se sváří o právo těžby nerostného bohatství v oblasti východního Středomoří. Animozita aktuálně hrozí přerůst v otevřený konflikt. V pátek do oblasti vyplula turecká loď Piri Reis s cílem těžit zemní plyn ve sporných vodách, na něž si dělá nárok Kypr, tedy členská země EU. Kypr je od roku 1974 rozdělen na tureckou část, takzvanou Severokyperskou tureckou republiku, a převážně Řeky obývaný Kypr.

Napětí ohledně těžby zemního plynu eskalovalo poté, co si kyperská vláda najala americkou společnost Noble, aby začala těžit zemní plyn na území o rozloze 6000 km2 označovaném jako „Blok 12“ ležícím jižně od rozděleného strova. Očekává se, že Noble začne s těžbou v nadcházejících dnech.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že očekává, že všechny zúčastněné strany budou intenzivně pracovat, aby zajistily, že kyperská vláda zastaví aktivity, které mohou zvýšit napětí v blízkovýchodním regionu. „Jinak uděláme, co je nezbytné,“ řekl Erdogan.

Ještě razantněji se o den dříve před novináři v Bruselu vyjádřil turecký vicepremiér Bulent Aric: „Protože jednáme podle (námořního) práva, můžeme doprovázet průzkum naším vojenským námořnictvem a letectvem. Nemyslíme, že bychom bojovali. Pouze bráníme naše práva.“

Naopak kyperský prezident Demetris Christofias v projevu na Valném shromáždění OSN uvedl, že akce Turecka jsou provokativní a představují reálnou hrozbu pro další komplikace v regionu. „Rád bych z tohoto ctěného pódia odmítl tento nelegální akt, který představuje provokaci.“

Ačkoli napjaté vtahy obou zemí mají bilaterální dimenzi, ve skutečnosti ovlivňují i politiku Evropské unie. Turecko s EU totiž vyjednává o vstupu do unie. Přístupové rozhovory jsou však již rok a půl zmrazené, a to částečně kvůli vetu Kypru. Ostrovní stát se má v příštím roce stát předsedající zemí EU. Turci v této souvislosti již naznačili, že se nebudou účastnit přístupových jednání, která by měla probíhat na Kypru.

Autor: