Lidovky.cz

Kyjevské nepokoje a rozkol v „hradním křídle“ české zahraniční politiky

  12:09

Zemanovce Jaroslava Foldynu popudilo „nevyvážené“ prohlášení ministra zahraničí Jana Kohouta.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, foto MZV, ReutersČeská pozice

Dosluhující vláda v demisi nikdy nezískala podporu poslanecké sněmovny a svou legitimitu opírá výlučně o mandát prezidenta Miloše Zemana. Občas se jí přezdívá „Zemanova vláda“ či „Zemanův kabinet“ a několik jejích ministrů vedlo kandidátky strany SPOZ v loňských parlamentních volbách. Ministru zahraničí Janu Kohoutovi, který předtím aktivně podporoval Zemanovu prezidentskou kampaň, nabídli „zemanovci“ místo v čele pražské kandidátky. Šéfdiplomat nabídku prozíravě odmítl – SPOZ u voleb propadla.

I po volebním debaklu ovšem zůstávalo v záloze „zemanovské křídlo“ ČSSD. Na poli zahraniční politiky tak mohly výhledově pokračovat Zemanovy námluvyKremlem. Po zpackaném vnitrostranickém puči však byla Haškova klika odstavena na vedlejší kolej, čímž se otevřela cesta k moci Zemanově sociálnědemokratickým odpůrcům, v neposlední řadě Lubomíru Zaorálkovi, designovanému ministru zahraničí nastupující Sobotkovy vlády. Ten si nenechal ujít příležitost vymezit se proti svému dlouholetému sokovi, když v reakci na ohlášenou dubnovou návštěvu Zemanova proruského ukrajinského protějšku Viktora Janukovyče zveřejnil úmysl pozvat prozápadního opozičního předáka Vitalije Klička. Někdejší zapálený bojovník proti americkému radaru tím překvapil a povzbudil skleslé české euroatlantisty.

Zemanův vlčák

Role toho, kdo ohlídá, aby zahraničněpolitický kurz Sobotkovy většinově nelevicové koalice příliš neodbočil od Hradem vytyčené světové strany, připadá v řadách vládních poslanců kovanému „zemanovci“ Jaroslavu Foldynovi. Severočeský pravoslavný Velkosrb, podle něhož se „Havel smaží v pekle“, na loňské sněmovní konferenci převzal od oficiální kremelské propagandistky darem Stalinovy zarámované diplomatické depeše a slíbil je předat na Hrad, „aby visely na důstojném místě“. Nyní nelibě nese, že funkci předsedy sněmovního zahraničního výboru, jehož je řadovým členem, zastává Karel Schwarzenberg.

Středeční Schwarzenbergovo prohlášení, že je otřesen událostmi v Kyjevě, „kdy máme poprvé mrtvé a jsme svědky bezohledných a krutých zásahů bezpečnostních složek“, prý Foldynu „doběla rozpálilo“, píše server Parlamentní listy. „On nejdřív jede na barikády a pak říká, jak je šokován, že tam umírají lidé,“ uvedl Foldyna s odkazem na Schwarzenbergovu prosincovou návštěvu EuroMajdanu. „Schwarzenberg těmito oportunisticko-ideologickými postoji podněcuje nenávist. (…) Aby tento politik reprezentoval ČR a Parlament, je naprosto absurdní,“ míní poslanec o českém opozičním předákovi.

Schwarzenbergovo prohlášení je však celkem v souladu se stanoviskem „Zemanova“ ministra zahraničí Jana Kohouta: „Jsem šokován rozměrem násilí v ulicích Kyjeva. Vyzývám ukrajinskou vládu, aby se vyvarovala použití násilí, propustila všechny zadržované aktivisty, a činnost orgánů činných v trestním řízení nasměrovala na násilné provokatéry. Obracím se na prezidenta Ukrajiny, aby byly zrušeny zákony drasticky omezující svobodu slova a shromažďování, jejichž schválení minulý týden se stalo příčinou intenzifikace demonstrací. Zároveň apeluji na čelní představitele demokratické opozice, s některými z nichž jsem měl možnost se osobně setkat během mé poslední návštěvy země, aby využili v maximálně možné míře možnosti dialogu k uklidnění situace a deeskalaci násilností.“

Honza zklamal

ČESKÁ POZICE se na Jaroslava Foldynu obrátila s dotazem, zda je prohlášení ministra Kohouta také oportunisticko-ideologickým postojem podněcujícím nenávist. Sněmovní zemanovec se distancoval od první části prohlášení šéfa české diplomacie. „Vyzývání ukrajinské vlády je vměšování,“ uvedl Foldyna, který zároveň připustil, že ho Kohoutův „jednostranný“ postoj zklamal. „Včera jsem četl Zaorálka,“ dodal s odkazem na zdůvodnění záměru designovaného ministra zahraničí za ČSSD pozvat do Prahy ukrajinského opozičního lídra. „Bohužel je vyváženější než Honza Kohout.“

Jako šéf diplomacie koaličního kabinetu však bude Zaorálek muset reflektovat postoj nejen zhrzeného zemanovského křídla vlastní strany, ale také koaličních lidovců. Ti si ve svém prohlášení k událostem na Ukrajině neberou servítky. „Za mrtvé na Ukrajině nesou odpovědnost ti, kdo přijali drakonické zákony proti demonstrantům. Spoluodpovědnost nese i Rusko!“ zní nadpis jejich tiskové zprávy.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.