Lidovky.cz

Kvůli koronakrizi přibývá nemovitostí, jimž hrozí nedobrovolná dražba

Dům ve Vochově na Plzeňsku, v němž v noci muž zastřelil pravděpodobného zloděje, který do domu vnikl. foto: Petr ERET, MAFRA

Očekává se, že kvůli pandemii vzroste počet dlužníků ve finančních problémech, jimž nezbude na měsíční splátky, a proto budou muset svou nemovitost prodat. Ve statistikách by měl být tento nárůst vidět zhruba až od podzimu. Na konci ledna dlužily české domácnosti 1928 miliard korun, téměř tři čtvrtiny představovaly úvěry na bydlení.
  12:20

Menší řadový domek s nevelkým pozemkem v malé obci na Hané půjde do dražby. Zájemci, kteří se jí koncem května zúčastní, mohou začít přihazovat na částce milion korun. Do nedobrovolné dražby poslala nemovitost ČSOB Stavební spořitelna. Důvod? Majitel objekt použil jako zástavu pro úvěr, který není s to splácet. Podobných „inzerátů“ najdeme na webovém portálu Centrální adresa, jenž informuje o veřejných dražbách, mnohem víc.

Očekává se, že kvůli pandemii vzroste počet dlužníků, kteří se dostanou do finančních problémů, na měsíční splátky jim nezbude a svou nemovitost budou muset prodat. Ve statistikách by měl však být tento nárůst jasně vidět zhruba až od podzimu. Na konci ledna dlužily české domácnosti 1928 miliard korun, téměř tři čtvrtiny představovaly úvěry na bydlení.

Nárůst problematických hypoték

„Objem nyní nevýkonných hypotečních úvěrů, u nichž banky očekávají, že nebudou v plné výši splacené, činil ke konci minulého roku 14,3 miliardy korun,“ říká Petra Vodstrčilová, mluvčí České národní banky. A dodává, že meziročně se tento ukazatel zvýšil zhruba o miliardu. Centrální banka očekává, že objem problematických hypoték nadále mírně poroste. Dle expertního odhadu ČNB – přesné údaje nejsou zatím k dispozici – se nyní může problém týkat zhruba sedmi tisíc nemovitostí.

Centrální banka očekává, že objem problematických hypoték nadále mírně poroste. Dle expertního odhadu ČNB – přesné údaje nejsou zatím k dispozici – se nyní může problém týkat zhruba sedmi tisíc nemovitostí.

Část z nich pravděpodobně půjde do nedobrovolné dražby. Nejčastějším důvodem pro její konání je neschopnost vlastníka nemovitosti splácet hypotéky či jiný úvěr, který je nemovitostí zajištěn. „Covid a potíže se splácením se nepochybně projeví,“ říká Jaroslav Hradil, člen správní rady společnosti Prokonzulta, jež patří mezi největší dražebníky v Česku. Nárůst nucených dražeb očekává až na podzim. „Počet nedobrovolných dražeb se zvedne zhruba o pětinu,“ odhaduje Hradil.

Dle portálu Centrální adresa byl loni prodán ve 138 nedobrovolných dražbách majetek za více než 308 milionů korun, téměř trojnásobek částky z roku 2019. Letos byl v nedobrovolných dražbách zatím zpeněžen majetek za téměř 30 milionů korun. Nárůst případů, kdy klient nesplácí úvěr, připouští i Andrea Vokálová, mluvčí skupiny ČSOB, do níž spadá i největší poskytovatel hypoték – Hypoteční banka.

„V současnosti k dramatickému nárůstu takových případů nedochází, nicméně k mírnému zhoršení v souvislosti s pandemií určitě dojít může,“ tvrdí. Obdobně hovoří Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace. „Podle nás se může navýšit podíl nevýkonných úvěrů po ukončení vládních podpor souvisejících s pandemií,“ říká Staňura s tím, že nepůjde o výrazný nárůst. Drtivá většina prodejů v nedobrovolných dražbách připadá na nemovitosti, které sloužily jako zástava u jiných typů úvěrů než u hypoték.

Domluva banky s majitelem

To potvrzuje i Hradil ze společnosti Prokonzulta. Přesné údaje o počtu klientů bank, kteří se ocitli ve finančních potížích a úvěr jištěný nemovitostí nesplácejí, však k dispozici není. Jak uvádí mluvčí ČNB Vodstrčilová, údaje týkající se objemu problematických úvěrů, v nichž bylo využito nemovitosti jako zástav, centrální banka pravidelně nesbírá.

Ne všechny nemovitost, jejichž majitelé mají problémy splácet úvěry, skončí v nucené dražbě. S ní je totiž spojena poměrně komplikovaná legislativa. Banka se proto například s majitelem domluví, že nemovitost prodá v dražbě sám, a jež pak proběhne jako dobrovolná.

Ne všechny nemovitost, jejichž majitelé mají problémy splácet úvěry, skončí v nucené dražbě. S ní je totiž spojena poměrně komplikovaná legislativa. Banka se proto například s majitelem domluví, že nemovitost prodá v dražbě sám, a jež pak proběhne jako dobrovolná.Ty tvoří drtivou většinu dražeb. Loni se jich uskutečnilo 1333, letos zatím 368. Při potížích se splácením úvěru lze použít i okamžitého výkupu nemovitosti, který nabízí řada realitních kanceláří.

Banky tvrdí, že nucený prodej nemovitosti je až poslední možností. „V aktuální situaci jsme se ještě více zaměřili na restrukturalizace, kdy se snažíme klientům vyjít maximálně vstříc a nabídnout jim takovou modifikaci úvěru, abychom k prodeji nemovitostí přistupovali co nejméně,“ tvrdí Vokálová. Dodává, že takových případů eviduje ČSOB desítky.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.