Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kvalita života: Praha třináctým městem na světě

  10:33
Dostupnost a kvalita lékařské péče katapultovaly Prahu na špici žebříčku měst s nejvyšší kvalitou života, který sestavila španělská konzultační společnost D&L Partners. Předstihla i Amsterodam, Berlín, New York či Stockholm a stala se i jediným východoevropským zástupcem ve světové top dvacítce – první je Curych, následuje jej Vídeň.

Akrobatka říká, že pro ni není důležité, v jaké výšce jde, nebezpečnější pro ni je, když se lano hýbe. Při podobných výkonech jako dnes v Praze ale prý nepadá, spadne při tréninku, když zkouší něco, co ještě neumí. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha patří ve světě mezi města s největším počtem lékařů na hlavu. Právě dostupnost a kvalita lékařské péče katapultovaly českou metropoli na špici nového žebříčku měst s nejvyšší kvalitou života, který sestavila španělská konzultační společnost D&L Partners. Praha skončila na 13. místě a předběhla i Amsterodam, Berlín, New York či Stockholm. Stala se zároveň jediným východoevropským zástupcem ve světové top dvacítce. Na prvním místě se umístil Curych následovaný Vídní.

Žebříčku 113 posuzovaných světových měst dominují evropská, která obsadila 15 z prvních 20 míst. K nim se připojila čtyři města ze Severní Ameriky a pouze jediné asijské – Tchaj-pej. Oproti obdobným žebříčkům nehodnotil index PICSA jen údaje o hrubém domácím produktu (HDP), protože podle autorů analýzy je jen obecným měřítkem, které nezohledňuje skutečný způsob života v daném městě.

Nový index namísto toho zohledňuje faktory, jako je dostupnost bydlení, přístup ke vzdělání a zdravotní péči nebo přístup k technologiím. Největší města světa byla tedy hodnocena nejen podle velikosti a zdraví své ekonomiky, ale i podle společenské a ekonomické spravedlnosti pro své obyvatele.

Zdravotní péče

Premiantem ve zdravotní péči se stala sousední Vídeň, jež získala téměř nejvyšší známky. Rakouská metropole, která má jeden z nejlepších zdravotnických systémů v Evropě, zabodovala i tím, že její obyvatelé téměř neznají dlouhé čekací doby u lékařů. Praha má Vídeň sice ještě v lecčem dotahovat, navzdory tomu její výsledky nebyly podle autorů žebříčku vůbec špatné.

Premiantem ve zdravotní péči se stala sousední Vídeň, jež získala téměř nejvyšší známky. Praha má Vídeň sice ještě v lecčem dotahovat, navzdory tomu její výsledky nebyly podle autorů žebříčku vůbec špatné.

„Přístup ke zdravotní péči je klíčovým prvkem k zajištění toho, aby se obyvatelstvo města mohlo podílet na výhodách skutečně spravedlivé společnosti. V tomto ohledu a díky vysokému skóre v oblasti kvality života si Praha zaslouží postavení jednoho z nejlepších měst na světě,“ komentoval výsledky studie šéf společnosti D&L Partners Bruno Lanvin.

Na jednoho lékaře připadá v Praze podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 147,7 pacientů, celorepublikový průměr je 289. V hlavním městě připadá také 836 obyvatel na jednoho zubaře (průměr ČR je 1411) a jedna zdravotní sestra je pro 85,1 Pražanů. Tato čísla jsou dána velkým počtem ordinací i velkých nemocnic, zároveň ale Praha slouží jako centrum pro širokou spádovou oblast, zejména Středočeský kraj, v případě specializovaných pracovišť i pro velkou část republiky. V Praze je rovněž nejvíce nemocničních lůžek, více než 9700.

Zaostávání zbytku Česka

Body za nemocniční péči Praha sbírala i v říjnu, kdy byl zveřejněn žebříček britské startupové firmy Medbelle. Ta při jeho vytváření brala v úvahu nejen kvalitu lékařské péče, ale také její dostupnost pro všechny občany a infrastrukturu v dané lokalitě. Praha pronikla do stovky nejlepších měst světa (na 99. místo). Nejlépe dopadlo Tokio, na druhém místě skončil Boston. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) označil umístění Prahy za celorepublikový úspěch, protože v metropoli se soustřeďuje řada klíčových vysoce specializovaných center pro pacienty z celé země.

Praha sice patří v lékařské dostupnosti do světové špičky, ale o jiných místech České republiky se to říct nedá. Plzeň-sever například nedisponuje podle ČSÚ ani jedním nemocničním lůžkem, v sousedním okrese Tachov je jich evidováno pouze patnáct.

Praha sice patří v lékařské dostupnosti do světové špičky, ale o jiných místech České republiky se to říct nedá. Plzeň-sever například nedisponuje podle ČSÚ ani jedním nemocničním lůžkem, v sousedním okrese Tachov je jich evidováno pouze patnáct. Z hlediska dostupnosti praktických lékařů je téměř celý Plzeňský kraj jednou z nejhorších oblastí v republice. Podobně jsou na tom i střední a severní Čechy, česko-moravské pomezí nebo Bruntálsko.

Žebříčky kvality života každoročně sestavuje také například konzultační společnost Mercer. Letos v něm skončila první již podesáté Vídeň, následována Curychem a novozélandským Aucklandem. Praha byla až 69., přesto dosáhla nejlepšího umístění z východní Evropy.

Světová města

Top 20 světových měst v kvalitě života

Co se hodnotilo: HDP na obyvatele; podíl populace s vysokoškolským vzděláním; skóre osobní bezpečnosti; přístup k informačním a komunikačním technologiím; kvalita životního prostředí; dostupnost bydlení: poměr průměrného čistého měsíčního platu vůči nájemnému za měsíc (byt s jednou ložnicí) v centru města; hustota sítě zdravotní péče (počet lékařů na 1000 obyvatel)

1. Curych (Švýcarsko)

2. Vídeň (Rakousko)

3. Kodaň (Dánsko)

4. Lucemburk (Lucembursko)

5. Helsinky (Finsko)

6. Tchaj-pej (Tchaj-wan)

7. Oslo (Norsko)

8. Ottawa (Kanada)

9. Kiel (Německo)

10. Ženeva (Švýcarsko)

11. Washington (USA)

12. Mnichov (Německo)

13. Praha (Česko)

14. Seattle (USA)

15. Stockholm (Švédsko)

16. Boston (USA)

17. Amsterodam (Nizozemsko)

18. Berlín (Německo)

19. Eindhoven (Nizozemsko)

20. Bilbao (Španělsko)

Nejdražší města pro život

1.–3. Singapur (Singapur)

1.–3. Paříž (Francie)

1.–3. Hongkong (Hongkong)

4. Curych (Švýcarsko)

5.–6. Ženeva (Švýcarsko)

5.–6. Ósaka (Japonsko)

7.–9. New York (USA)

7.–9. Kodaň (Dánsko)

7.–9. Soul (Jižní Korea)

10.–11. Los Angeles (USA)

10.–11. Tel Aviv (Izrael)

82. Praha (Česko)