Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kuzmiak míří do byznysu s Čínou. Tvrdíkovi roste konkurence

  15:28
Někdejší generální konzul v Šanghaji a Kalouskův muž Michal Kuzmiak se dostal do první ligy lobbistů, kteří radí v obchodu s Číňany. Pozice Jaroslava Tvrdíka, šéfa Smíšené česko-čínské komory, není tak neochvějná, jak se ještě donedávna zdálo.

Klíčový vyjednavač. Hlavním prostředníkem při dojednávání miliardových investic čínské finanční skupiny CEFC v Česku se stal prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a někdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík (na snímku z letošních oslav čínského Nového roku v Praze). foto:  Petr Topič, MAFRA

Jaroslav Tvrdík, někdejší ministr obrany a prezident Českých aerolinií, měl až donedávna na byznys s Čínou monopol. Bez souhlasu Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, které šéfuje, se v Česku žádný obchod s říší středu neodehrál.

Zdá se to být logické. Mezi činovníky Tvrdíkovy komory, založené již roku 2009, najdeme manažera čínské investiční skupiny CEFC Chan Chauta, prostřednictvím Tomáše Kočky z Home Credit Group vedou linky také k PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Mezi činovníky Tvrdíkovy komory, založené již roku 2009, najdeme manažera čínské investiční skupiny CEFC Chan Chauta, prostřednictvím Tomáše Kočky z Home Credit Group vedou linky také k PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Svou roli hrají i politické kontakty. Sám Tvrdík je oficiálním poradcem premiéra Bohuslava Sobotky, šéf CEFC Jie Ťie-ming pak radí prezidentovi Miloši Zemanovi na Hradě.

Tvrdíkova pozice přesto není tak neochvějná, jak se ještě loni zdálo. Vrchnímu lobbistovi začíná růst konkurence. Ta se točí především kolem projektů nové Hedvábné stezky (New Silk Road), vládní platformy, od níž si Peking slibuje nové dopravní i investiční spojenectví s Evropou.

A konkurence také lanaří nové významné hráče. Pro New Silk Road Advisory, jejímž jediným akcionářem a předsedou představenstva je Petr Michal, partner advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný, nově pracuje Michal Kuzmiak, lobbista s barvitým životopisem, v němž se mísí zastupování firem i politický marketing.

Kuzmiak počátkem 90. let v Praze spoluzakládal středoevropskou pobočku známé vlivové agentury Hill&Knowlton, mezi jeho klienty patřily později ruské firmy Gazprom či Alfa Banka. Zaměřoval se ale také na politický marketing.

Pro ODS i lidovce

Jeho jméno se v roce 1996 objevilo v kauze falešných sponzorských příspěvků ODS. Kuzmiakovo svědectví ohledně neexistujících sponzorů strany nepřímo vedlo k rozkladu ODS a nakonec k pádu vlády tehdejšího premiéra Václava Klause.

Kuzmiak se ale nepohyboval jen kolem občanských demokratů. Stál jako stratég za několika kampaněmi lidovců – ještě v době, kdy měl v KDU-ČSL hlavní slovo Miroslav Kalousek. Podle zdrojů LN Kuzmiaka s Kalouskem pojí přátelství, do jejich společného okruhu přátel pak patří také zbrojař Richard Háva.

Měl to ostatně být právě Kalousek, který v září 2012 prosadil Kuzmiaka na post generálního konzula v Šanghaji.

Měl to ostatně být právě Kalousek, který v září 2012 prosadil Kuzmiaka na post generálního konzula v Šanghaji. Do funkce lobbistu jmenoval tehdejší ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Ve službách české diplomacie strávil Kuzmiak necelé dva roky, než ho na jaře 2014 z funkce odvolal Schwarzenbergův nástupce v Černínskémpaláci Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Jaká je role Kuzmiaka v New Silk Road Advisory? Podle všeho rozhodly jeho zkušenosti. „Na rozdíl od ostatních jsem v Číně žil. A odnesl to zdravím. Zkuste chodit v roušce ve smogu, kdy ani nevidíte na protější mrakodrap,“ řekl Kuzmiak LN. K samotné činnosti v poradenské firmě se ale vyjadřovat nechtěl. „Až budeme chtít prezentovat své výsledky, jistě svoláme tiskovou konferenci,“ dodal.

New Silk Road Advisory každopádně není jedinou skupinou, která chce ve jménu nové Hedvábné stezky konkurovat zavedenému Tvrdíkovi.

Letos v dubnu vznikla New Silk Road Infrastructure Development & Technology Association, kterou vede expremiér Petr Nečas. Shodou okolností muž, který v roce 2012 Kuzmiakovo jmenování konzulem kritizoval. Bývalý šéf ODS „dohodil“ například spolupráci mezi českou soukromou společností Delta Medical Holding a největším čínským státním zdravotním zařízením Tongrentang.

Kohoutovi letci

V Institutu nové Hedvábné stezky (New Silk Road Institute Prague) se zase angažuje někdejší ministr zahraničí Jan Kohout, který podle informací LN udržuje dobré kontakty s čínskou ambasádou v Praze. Kohout má na sebe registrovánu také leteckou asociaci Sino Czech Aviation Association, která se snaží do Číny prodat služby leteckých instruktorů a technologie pro řízení letového provozu. Její řízení ovšem Kohout přenechal Petru Hýlovi, svému někdejšímu poradci v Černínském paláci.

Kdo je v 1. lize

Jaroslav Tvrdík

Někdejší ministr obrany a volební manažer ČSSD vede Smíšenou česko-čínskou komoru, má dobré kontakty na premiéra i prezidenta. Stojí za ním CEFC, největší čínský investor v České republice.

Petr Nečas

Bývalý premiér a exšéf ODS před čtyřmi lety vyhlásil konec „dalajlamismu“. Jako lobbista a prezident New Silk Road Infrastructure Development „umí“ Nečas zejména obnovitelné zdroje energie a zdravotnictví.

Jan Kohout

Bývalý ministr zahraničí je předsedou správní rady Institutu nové Hedvábné stezky, který otevřel Čínské centrum v Českých Budějovicích. Má podepsanou dohodu o spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR. Angažoval se také ve vývozu leteckých technologií.

Michal Kuzmiak

Někdejší generální konzul v Šanghaji, lobbista a politický stratég. Měl blízko k Miroslavu Kalouskovi. Minulý měsíc se stal členem představenstva New Silk Road Advisory.