Lidovky.cz

Kultura bude mít nového náměstka. Dohlédne Jan Mrzena na Jana Buriana?

  16:31

Do kompetence náměstka Mrzeny budou vedle Národního divadla a České filharmonie spadat i další velké příspěvkové organizace.

Jan Mrzena kdysi Národnímu divadlu pár měsíců šéfoval. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Na ministerstvu kultury se chystají „vzkřísit“ funkci náměstka pro „živé umění“. Žhavým kandidátem ministryně Aleny Hanákové je Jan Mrzena, který naposledy pracoval jako personální šéf České televize a posléze i výkonný ředitel programu ČT2. Mrzena ČESKÉ POZICI potvrdil, že byl ministryní osloven. Řekl, že jednání o jeho nástupu do funkce se vede, ale dosud není uzavřeno.

Záměr obsadit post náměstka, z něhož byl v květnu minulého roku odvolán Radek Zdráhal, i jméno možného kandidáta potvrdil ČESKÉ POZICI také místopředseda Starostů Stanislav Polčák.

Zrušením funkce náměstka pro živé umění a následnými úsporami zdůvodňovala Hanáková na jaře minulého roku Zdráhalův odchod z ministerstva. Snaha post po tři čtvrtě roce obnovit může souviset i se jmenováním nového ředitele Národního divadla (ND) Jana Buriana minulý týden. Do kompetencí nového náměstka by totiž opět, jako za Zdráhala, měly spadat některé velké příspěvkové organizace ministerstva kultury jako právě Národní divadlo nebo Česká filharmonie.

Do Mrzenových kompetencí by měly spadat Národní divadlo nebo Česká filharmonie

Nový šéf Národního divadla se chystá k zásadní reformě a bude na ministerstvu potřebovat partnera, který se této problematice bude z pozice zřizovatele věnovat. Po Zdráhalově odchodu si Národní divadlo na ministerstvu přehazovali jako horký brambor. Nejdříve spadalo pod ekonomického náměstka Martina Sankota. Poté, co se neúspěšně pokusil stát se jeho ředitelem, přesunula se odpovědnost za dění v Národním divadle – víceméně provizorně – na ředitele úřadu Milana Kupku.

Mrzena má s divadlem zkušenosti

Jan Mrzena by měl divadelní provoz znát. V devadesátých letech řídil sedm let třísouborové Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích a půl roku stál i v čele Národního divadla. Do této funkce ho v roce 2006 bez výběrového řízení instaloval tehdejší ministr kultury Martin Štěpánek poté, co z funkce odvolal kvůli špatnému hospodaření Daniela Dvořáka.

Pikantní je, že tehdy se proti Mrzenovi vzbouřili herci ND a vyzvali ministra, aby Mrzenu odvolal a vypsal řádné výběrové řízení. Hereckou vzpouru tehdy podpořili šéf činohry Michal Dočekal a šéf baletu Petr Zuska, kteří jsou ve funkcích dodnes. Ve výběrovém řízení, které ministr nakonec vypsal, na ředitelskou židli v Národním divadle usedl Ondřej Černý. Toho v září loňského roku odvolala Alena Hanáková.

Jan Mrzena má také zkušenost z vedení Rady České televize. Do jejího čela nastoupil po takzvané televizní krizi na přelomu let 2000/2001 a jeho úkolem bylo – společně s tehdy jmenovaným ředitelem ČT Jiřím Balvínem – situaci ve veřejnoprávním vysílání stabilizovat. Za jeho vedení Rada ČT zvolila i dalšího ředitele: Jiřího Janečka.

Mrzena by byl rád „vnímán jako člověk konsensuální a nadstranický“

ČESKOU POZICI zajímalo, zda je Mrzenova nominace do funkce náměstka stranická, protože měl v minulosti podporu ODS. To však kandidát, který byl do roku 1998 členem ODA, popřel a uvedl, že by rád byl „vnímán jako člověk konsensuální a nadstranický“. V současnosti není Jan Mrzena členem žádné politické strany.

Pokud Mrzena do funkce nastoupí, jako úplné kariérní terno to nevypadá. Vládu stále někdo vyzývá k odstoupení a opozice se opakovaně snaží jí vyslovit nedůvěru. Situace v koalici, zvláště v ODS, je také nepřehledná. Šéfka koaliční strany LIDEM Karolína Peake navrhuje zrušení ministerstva kultury. V únoru má o připojení kulturní agendy k ministerstvu školství dokonce jednat porada ekonomických ministrů. Může se tedy klidně stát, že nový náměstek dlouho náměstkem nebude.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.