Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

KSČM dává od Mrencové ruce pryč

  14:55
Miliardář Pavol Krúpa pátrá, zda peníze, které svěřil známé „PR čarodějce“ Janě Mrencové, které soud loni nepravomocně udělil podmíněný trest za její podíl na úplatkářské aféře, neskončily u komunistů. Ti to popírají, ačkoli v minulosti byli se ženou, která se živí mediálním poradenstvím, v čilém kontaktu.

Jana Mrencová u Okresního soudu v Chebu. foto: Martin Stolař, MAFRA

Pohybovala se v blízkosti premiéra Stanislava Grosse, hejtmana Michala Haška, ale i představitelů KSČM. Záběr čtyřiašedesátileté podnikatelky z Karlových Varů Jany Mrencové, která se živí mediálním poradenstvím, je vskutku široký. Poté, co se zapletla do úplatkářské aféry, za což jí loni soud nepravomocně udělil podmíněný trest ve výši deseti měsíců, ji však stíhá jedna potíž za druhou.

LN již v úterý 14. února informovaly, že si na její postupy stěžoval slovenský miliardář Pavol Krúpa, který Mrencové předloni půjčil pět milionů korun a další miliony jí poslala jeho společnost Arca Capital. Krúpovi došla trpělivost a poslal dopis předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi, kterého žádal o vysvětlení, zda peníze poskytnuté Mrencové skončily ve volební kampani českých komunistů. Právě to totiž podle Krúpy Mrencová uvedla jako důvod, proč mu nemůže vypůjčené peníze včas vrátit. Toto vysvětlení ale komunistický šéf Filip rázně odmítl.

Nezatahujte mě do sporu, zlobí se europoslankyně

Dopis od Krúpy ovšem přistál i v kanceláři šéfky komunistických europoslanců Kateřiny Konečné. A zápletka s jejím jménem je ještě bizarnější. Mrencová zajišťovala Krúpově Arca Capital reklamu za bezmála pět milionů korun. Jenže v podkladech, které to dokládaly, se ocitly i články o europoslankyni Konečné otištěné na webu Parlamentnílisty. cz.

„Jako součást reklamních služeb hrazených skupinou Arca Capital a sloužících ve prospěch skupiny doložila mimo jiné článek komunikující názory paní poslankyně. Proto se na Vás obracím s žádostí, zda to Jana Mrencová činila s vaším vědomím a souhlasem,“ uvedl Krúpa v dopise z 5. února, jehož kopii, stejně jako navazující korespondenci, LN získaly.

V dvoustránkovém dopise zaslaném Krúpovi uvedla Konečná stejné argumenty jako komunistický předák Filip. Od Mrencové se distancovala a podivila se, proč ji i KSČM zatáhl do obchodního sporu.

Redakci zajímalo, jak se k případu staví „rudá“ politička i expertka na PR. „Paní Mrencová pro mne od kampaně do evropských voleb – na kterých se oficiálně podílela a já jsem byla lídr kandidátky – nepracovala a nepracuje. Ke sporu dvou soukromoprávních subjektů se dále odmítám vyjadřovat,“ napsala LN Konečná. Mrencová nereagovala vůbec.

V dvoustránkovém dopise zaslaném Krúpovi uvedla Konečná stejné argumenty jako komunistický předák Filip. Od Mrencové se distancovala a podivila se, proč ji i KSČM zatáhl do obchodního sporu. „Důrazně Vás žádám, abyste upustil od vašich lživých tvrzení a zároveň se za výrok o mé osobě z dopisu ze dne 5. února omluvil,“ uvedla Konečná. Přidala dovětek, že pokud nedojde k omluvě, chystá se případ řešit s právníky.

Jenže místo omluvy spor gradoval. Krúpa se nejen neomluvil, ale v dalším dopise europoslankyni zaslal i články, které údajně Mrencová vykázala jako práci pro Arca Capital. A nejen to. „Jana Mrencová nám podala nevyžádané online informace o Vašich aktivitách, Vašem zdravotním stavu či informace z Vašeho soukromého života. I z těchto důvodů jsem byl v dobré víře, že je s Vámi v úzkém kontaktu a že s Janou Mrencovou komunikujete,“ uvedl v dopise Krúpa s tím, že bude na policii, na kterou se již obrátil, aby zjistila, s kým vším Mrencová spolupracovala, a zjistila i její finanční zázemí.

Mezi články, které k psaní přiložil, uvedl tři texty z webu Parlamentnílisty. cz z počátku loňského roku, které se týkaly privatizace bytového fondu důlní společnosti OKD. Konečná se v nich opírala do úřadujícího premiéra Bohuslava Sobotky. V článku s titulkem Konečná (KSČM): Sobotkův kostlivec nás zostuzuje v Evropě například upozorňovala na podnět Krúpovy firmy Arca Capital, jež si stěžovala u Evropské komise na nedovolenou státní podporu při privatizaci dolů v roce 2004. Krúpa dlouhodobě kritizuje bývalý management dolů i neprůhledné finanční operace mateřské společnosti NWR. V této souvislosti podal i několik trestních oznámení.

Kontakt tam byl

Ačkoli se komunisté k Mrencové dnes nehlásí, v minulosti s ní byli v čilém kontaktu. Firma jejího partnera Miloše Skácela Marketingové centrum Profil pomáhala s grafickými pracemi při loňských sněmovních volbách. Předloni Seznam Zprávy zjistily, že tatáž firma inkasovala od komunistické firmy Futura milion korun. „Předmětem smlouvy je komunikovat s jednotlivými médii, vybírat témata pro média, odstraňovat komunikativní bloky, prezentace představitelů KSČM, zajištění kompletního PR,“ uvedl web.

Ačkoli se komunisté k Mrencové dnes nehlásí, v minulosti s ní byli v čilém kontaktu. Firma jejího partnera Miloše Skácela Marketingové centrum Profil pomáhala s grafickými pracemi při loňských sněmovních volbách.

A v minulosti se objevilo i propojení europoslankyně Konečné s Mrencovou. Přesněji řečeno politička byla v kontaktu s jistou Evou Komínkovou. Jenže mluvčí tohoto jména byla dle webu Aktuálně.cz pouhým jménem na papíře. Ve skutečnosti totiž pod tímto pseudonymem rozesílala novinářům tiskové materiály právě Mrencová.

Podle vyjádření Konečné pracovala Komínková pro PR agenturu, jejíž služby využívala. Mělo jít o „slečnu kolem třiceti“. Jméno agentury Konečná sdělit nechtěla. Pátrání po neexistující mluvčí však původně vypuklo v okolí jiného politika – jihomoravského hejtmana Haška. Právě pro jeho úřad pracovaly dodnes nenalezené mluvčí a zároveň mu tehdy s PR radila i Mrencová.

Autor: