Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Krym jako faktor rovnováhy sil?

Za současné situace, kdy na východě země probíhá „protiteroristická operace“, je možná troufalé se domnívat, že problém Ukrajiny by se mohl dostat z barikád do diplomatických kuloárů. Ale pokud ano, je potřebné se zamyslet nad skutečnými motivy Ruska, které ho vedly k anexi Krymu, píše Vladimír Bäumel.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Neutralita

Odpověď p. Atasovi:

Přečetl jsem si článek o poválečném přechodu Rakouska k neutralitě. Narazil jsem na něj na stránkách studená.válka.cz. Mimo jiné připomíná klíčový moment spojení socialistů s komunisty u nás a jejich vzájemnou rozepři v Rakousku, důsledky známe.

Z článku bych vyzdvihl především ukázku diplomacie, kterou SSSR prokázal po Stalinově smrti. SSSR se už nesnažil za každou cenu rozšiřovat sféru vlivu, nýbrž jak je v článku doslova psáno, usiloval o vytvoření neutrálního pásu mezi NATO a Varšavskou smlouvou. Srovnejte s jednáním dnešního Ruska - za cenu Krymu riskuje rozšíření NATO. Rogozinovo prohlášení o bombardéru je třešničkou na dortu neshopnosti Ruské zahraniční politiky.

V dnešní době Rakouský příklad neutrality pokulhává - geograficky se Rakousko nachází uvnitř NATO. Lze vyvodit pochybnosti, zda by na své neutralitě trvalo i v případě, že by se nacházelo na periferii NATO obdobně jako Ukrajina.

0 0
možnosti

J. Křivan

13. 5. 2014 15:28
Re: Neutralita

Ono to není s tím Krymem tak jednoduché ani skutečných informací moc nemáme. http://www.blisty.cz/art/73187.html

PS. Jak by se Vám líbilo, kdyby po rozpuštění Varšavské smlouvy, si bývalé státy místo vstupu do NATO zvolili rakouskou cestu neutrality. Uvidíme, kdo tu má velikou pusu a malé ruce.

0 0
možnosti

J. Křivan

12. 5. 2014 21:45
Rakousko

Kolik lidí v ČR ví, že Rakousko je v EU a není v NATO? Sám jsem to zaregistroval teprve když jsem se na webu dozvěděl, že Rakousko nedalo povolení k přeletům letadel NATO při bombardování Jugoslavie.. Zajímavý model na který je už pozdě. Otázku vyvolává proč muselo být pozdě.

0 0
možnosti

J. Křivan

7. 5. 2014 23:48
Krym poloostrov no skoro ostrov

Výjimečně dobrý příspěvek, už jsem vážně uvažoval jestli se ČP nepovedla sebevražda.

Jen bych chtěl poznamenat, že Krym není s Ukrajinou spojen mohutnou šíjí jak to vypadá podle úvodního obrázku. Většinou se jedná o mořské úžiny a jen dva pevninské přechody, ten větší je široký asi 5 km, ten užší jen několik set metrů. Přesto jsou pro Krym v tento okamžik životně důležité. Proudí z nich na Krym voda z ukrajinského Dněpru, kanálem, který byl vybudován společnými silami ještě za éry SSSR v šedesátých letech. Z Krymu udělal i zemědělsky zajímavou oblast. Obdobně proudí na Krym i plyn.

PS. Rozhodnutí Chruščova o přidělení Krymu Ukrajině proto v tehdejších podmínkách nebylo tak nesmyslné, jak to nyní vypadá.

0 0
možnosti
Re: Krym poloostrov no skoro ostrov

Souhlasím, bylo to pragmatické rozhodnutí.

0 0
možnosti

Petr Votoupal

7. 5. 2014 23:15
Vynikající

Vynikající. Ve srovnání s bláboly politických geografů a analytiků zejména na ČT 24, ale i v jiných sdělovacích prostředcích, je tento příspěvek informativní, věcný a zasvěcený. Otázkou je, zda bylo pro Evropu dobré, aby bylo Rusko zahnané do kouta (nebo svou pozici tak vnímalo), k čemu to povede (na to autor částečně odpověď nabízí) a komu to prospěje.. Díky!

0 0
možnosti
Re: Vynikající

Jak již uvedl jeden z diskutérů, myslím že pan Urbanec, Rusko už není velmocí. To je velký omyl. Rusko ať chceme nebo ne,  velmoc je i když rozpad SSSR a následná téměř desetiletá chaotická vláda Borise Jelcina byla západem (veřejností) vnímána jako ústup z pozice státu mající vliv na světové dění. I když si nedělám žádné iluze o schopnostech vojenské mašinerie USA, jejich analytiků, (viz Irák se zbraněmi hromadného ničení, Afganistán, Gruzie, rozvrat arabských států "jarem" a Syrií), dost přesně predikovali vývoj Ruska po nástupu Putina. Svědčí o tom dlouholeté postupné obkličování Ruska základnami, urputná snaha pod různými záminkami vytvořit síť protiraketové radarové obrany co nejblíže k jeho hranicím. To se nedělá kolem bezvýznamného státu. Hegemonie USA ve světě se drolí nejenom ekonomicky, ale i prudkým vývojem Číny, sílící EU a růstem síly právě Ruska. Ať se USA snaží jak chce, postupně se zvětšuje skupina států nejenom vlastnící atomové zbraně, ale i se schopností je dost rych

0 0
možnosti

J. Václav

7. 5. 2014 21:34
Čo, čo ?

Rusofilové opravdu ztratili řeč. Že by Putin nastavil pr del ?

0 0
možnosti

J. Václav

7. 5. 2014 14:21
No konečně !

Zodpovědný a pravdivý pohled na vše, co se děje kolem Ukrajiny a Ruska. Doufejmě, že tentokrát se rusofilové spokojí jen se skřípáním zubů.

0 0
možnosti

M. Franz

7. 5. 2014 17:29
Re: No konečně !

Souhlas!

0 0
možnosti

Edita R.

7. 5. 2014 13:09
díky

Díky za důkladnou a informovanou analýzu.

0 0
možnosti

7. 5. 2014 12:01
Díky pane Baumele

Konečně reálná analýza, která má hlavu a patu!

0 0
možnosti