Lidovky.cz

Krušné chvíle pro Sotheby’s: Přijde až o miliardu

  17:35
Aukční síň Sotheby’s čekají krušné chvíle. Její vedení se totiž v létě odhodlalo k nebývale odvážnému kroku: aby společnost nepřišla o možnost dražit obrazy z Taubmanovy sbírky, přislíbilo majitelům kolekce 500 milionů dolarů bez ohledu na výsledek dražby. Po třech aukcích z plánovaných čtyř se ale zdá, že odborníci ze Sotheby’s hodnotu kolekce výrazně přecenili.

Vincent van Gogh: Zahrada v Arles (1888). Odhadovaná cena: 1,8 až 2,5 milionu dolarů. Prodáno za 1,57 milionu dolarů. foto: Sotheby’s

Když letos v půli dubna ve svém honosném domě naposledy vydechl americký realitní magnát a filantrop Alfred Taubman, nezanechal tu po sobě jen rozsáhlou síť pětadvaceti obchodních center, ale také neméně obsáhlou uměleckou sbírku.

Michiganský rodák ji začal budovat za pomoci renomovaných obchodníků s obrazy, jakými byl kupříkladu Leo Castelli, již v 60. letech minulého století. Během pěti desítek let se mu do ní podařilo získat i několik zcela mimořádných děl. Odborníci mezi ně řadí především Picassovu Ženu sedící na židli z roku 1938, Degasovy Tanečnice v bílém z roku 1878, Modiglianiho Portrét Paulette Jourdainové z roku 1919, Matissův obraz Paní Matissová v kostkovaném kabátě z roku 1918 či Raffaelův Portrét Valeria Belliho z roku 1517. Celkem kolekce čítá 500 předmětů, zahrnující umělecká díla od antiky až po současnost.

Alfred Taubman ve svém domě na floridské Palm Beach.

Jejími novými vlastníky se po Taubmanově smrti staly jeho dvě děti, syn William a dcera Gayle, kteří se rozhodli sbírku nadále nerozšiřovat a naopak ji prodat. Vzhledem k tomu, že jejich otec byl od 80. let majoritním vlastníkem Sotheby’s a řadu let stál v čele této společnosti, očekávalo se, že se William a Gayle obrátí právě na tuto slavnou britskou aukční síň. Nestalo se a Taubmanovi dědicové naopak oslovili konkurenčního dražebního obra Christie’s. A tah jim, zdá se, nebývale vyšel.

Vedení Sotheby’s se totiž podle všeho zaleklo, že by jim kolekce mohla proklouznout mezi prsty. Williamovi a Gayle proto předložilo lákavou nabídku: 500 milionů dolarů bez ohledu na výsledek dražby, pokud půjde obchod přes Sotheby’s. S tím samozřejmě dědicové ihned souhlasili (více se dozvíte v článku ČESKÉ POZICE Risk aukční síně Sotheby’s: Hraje o dvanáct miliard).

První nepodařený večer

Bezprecedentnímu krok nezůstal bez odezvy. Už krátce po zveřejnění dohody se někteří ekonomové nechali slyšet, že obchod může pro Sotheby’s skončit malérem, nebo dokonce naprostým fiaskem. Jedním z nich byl i David Kusin, který hovořil o tom, že by měl z prodeje strach, neboť mu příliš do not nehraje nynější ekonomicko-politická situace. Jak se zdá, měl pravdu.

Pablo Picasso: Žena sedící na židli (1938). Odhadovaná cena: 25 až 35 milionu dolarů. Prodáno za 20,074 milionu dolarů.

První ze série aukcí, kterou Sotheby’s naplánovalo na 4. listopadu, sice z laického pohledu dopadla dobře – během jediného večera na ní totiž byla prodána plátna za 377 milionů dolarů. Úspěch to byl ale iluzorní. „Celková úspěšnost aukce byla sice úctyhodných 89,6 procenta, když 69 ze 77 položek našlo svého majitele, 22 z oněch 69 položek – tedy skoro třetina – se ale prodala pod odhadní cenou,“ vysvětluje publicista Nate Freeman.

Picassova Žena sedící na židli kupříkladu našla svého kupce až několik vteřinpřed koncem dražby, kdy o ni za vyvolávací cenu projevil zájem italský návrhář Valentino se svým dlouholetým partnerem Giancarlem Giammettim. Ani Modiglianiho Portrét Paulette Jourdainové zřejmě dražitelům moc radosti neudělal, neboť se prodal „jen“ za 42,8 milionu dolarů. Stal se tak sice nejdráže prodaným dílem večera, vedení Sotheby’s určitě ale snilo o ceně, která by atakovala hranici 60 milionu dolarů. Tu totiž v minulosti pokořila již trojice Modiglianiho děl.

Zmar večera nejlépe vystihla dražba Degasovy Nahé ženy. Nejstarší aukční síň světa její hodnotu odhadla na 15 až 20 milionů dolarů. Dražiteli Oliveru Barkerovi se ji ale nepovedlo prodat ani za vyvolávací cenu 11,5 milionu dolarů. „Dá někdo nabídku?“ zopakoval Barker sedmnáctkrát – ano čtete správně, sedmnáctkrát – svoji otázku, než položku prohlásil za neprodanou.

Rekordy nepadají

Richard Gerstl: Dáma v koženém klobouku (okolo 1906). Odhadovaná cena: 600 až 800 tisíc dolarů. Prodáno za 3,722 milionu dolarů.

Ani druhá aukce zaměřená na moderní a současné umění, jež se konala hned následujícího dne, nedopadla zrovna nejlépe. Do kasičky Sotheby’s přinesla „jen“ průměrných 42,7 milionu dolarů. Problém byl přitom podobný jako o den dříve. Valná většina děl sice našla svého kupce, o atakování nějakých rekordů nemohla být ovšem ani řeč. Mimo jiné i proto, že na aukci byly nabízené především drobné předměty, kresby či studie.

Nejlépe si nakonec vedl obraz od Richarda Gerstla, jehož cena se vyšplhala na 3,7 milionu dolarů, následovaný Gauguinovou krajinkou za bezmála dva miliony. Už po druhé dražbě tak bylo víceméně jasné, že Sotheby’s bude mít namále. „Tržby po dvou aukcích se i s poplatky vyšplhaly na 419,7 milionu dolarů. Prodaly se na nich ovšem práce reprezentující více než 90 procent hodnoty celé sbírky,“ upozornil redaktor newyorských Timesů Robin Pogrebin na zásadní problém.

Hra o prestiž

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř, praví staré české pořekadlo. V případě Sotheby’s se naplnilo bezezbytku. Pokud první dvě aukce nedopadly pro britskou aukční síň zrovna nejlépe, třetí skončila katastrofou.

Martin Johnson Heade: Západ slunce nad Floridou (1887). Odhadovaná cena: 7 až 10 milionů dolarů. Prodáno za 5,85 milionu dolarů.

Dražba se konala minulou středu 18. listopadu a byla zaměřená na americké umění. Ačkoli na ní bylo nabízeno jen 31 položek, hned 16 z nich nenašlo svého kupce. Úspěšnost tak nebyla ani 50 procent, což v Sotheby’s nepamatují. A to přitom mohlo být ještě hůř, kdyby se nakonec za vyvolávací cenu necelých šesti milionu dolarů neprodal Západ slunce nad Floridou od Martina Headeho. Právě díky němu se celková utržená částka vyhoupla na snesitelných třináct milionu dolarů.

Do magické hranice 500 milionů ale Sotheby’s stále chybí bezmála 70 milionů. Je přitom prakticky vyloučené, aby tuto částku vynesla poslední dražba, která je naplánována na 27. ledna. Budou na ní sice k dostání úchvatné umělecké kousky v čele s Raffaelovým Portrétem Valeria Belliho a grafikou od Albrechta Dürera, prodej však horko těžko vynese něco málo přes 20 milionů. Sotheby’s tak bude stále 50 milionů dolarů (zhruba 1,2 miliardy korun) v minusu.

Nejenže tak nepřekoná rekord konkurenční Christie’s, které se v roce 2009 podařilo vydražit díla ze sbírky Yvese Sainta Laurenta za 477 milionu dolarů, hlavně tím ale utrpí její prestiž. A ta se penězi vyvážit nedá...

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.