Lidovky.cz

Krúpa aneb Bojovník za spravedlnost, nebo vyděrač?

  15:11
Slovenský miliardář, kterého hodlá u příležitosti 100. výročí vzniku Československa vyznamenat prezident Miloš Zeman, se sice s oblibou označuje za bojovníka za spravedlnost, ale jeho vlastní kroky jsou sporné. Podobné rysy, jaké má jeho pře se Zdeňkem Bakalou, nese i jeho spor s Moneta Money Bank.

Slovenský byznysmen Pavol Krúpa se dlouhodobě vymezuje proti Zdeňku Bakalovi. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Miliardář Pavol Krúpa podá další žaloby na Zdeňka Bakalu. Udělá tak zřejmě radost českému prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten chce ke 100. výročí vzniku republiky Krúpovi předat státní vyznamenání právě za boj proti Bakalovi.

„Žaloby vůči Bakalovi připravuje u českých, švýcarských a amerických soudů,“ potvrdila minulý týden Krúpova mluvčí Barbora Hanáková.

Kdo je tady vyděrač?

Jenže sám Krúpa od konce září čelí v USA žalobě, že Bakalu vydírá. Údajně na něj stupňuje nátlak a požaduje, aby zaplatil 20 milionů dolarů s tím, že pak svých aktivit zanechá. Žaloba je také plná příkladů, které jsou pro Krúpu typické i v jeho dalších obchodních sporech. Soud tak bude muset rozhodnout, zda je Krúpa vyděrač, nebo jestli se Bakala jen snaží vypořádat se svým nepohodlným rivalem, který upozorňuje na problémy kolem OKD.

Sám Krúpa od konce září čelí v USA žalobě, že Bakalu vydírá. Údajně na něj stupňuje nátlak a požaduje, aby zaplatil 20 milionů dolarů s tím, že pak svých aktivit zanechá.

Krúpa přitom oficiálně popírá nejen to, že po Bakalovi chce oněch 20 milionů dolarů, ale odmítá i obvinění, že nátlakovou kampaň proti Bakalovi financuje. „S tak vážnými obviněními bychom nepřišli, kdybychom neměli důkazy,“ sdělil ale minulou středu Bakalův právník, bývalý velvyslanec USA v Praze Andrew Schapiro.

Podle Bakalovy žaloby na Krúpu má spor dvou miliardářů i politický rozměr. Krúpa se během nátlaku na Bakalu údajně zaštiťoval podporou prezidenta Zemana. V médiích se pak Krúpa oháněl i podporou premiéra Andreje Babiše (ANO) a Pirátů.

Krúpa podle žaloby napadá i další Bakalovy aktivity. Na začátku července LN psaly, že Zdeněk Bakala už finalizuje prodej pražského multifunkčního sálu Forum Karlín. Zájemce o koupi však záhy dostal e-mail od jednoho z aktivistů placených údajně Krúpou, že Bakala je kriminálník vyšetřovaný kvůli podvodům a hrozí mu, že bude muset platit odškodné a Forum Karlín mu bude zabaveno. Podle e-mailu ho Bakala prodává jen proto, aby ukryl peníze. Obchod se stále nepodařilo dokončit.

Ostrá protestní kampaň

Došlo i na další e-maily a telefonáty, které podle žaloby zaplavily téměř celé Bakalovo okolí. Dostávají je v jeho bankách, obchodní partneři či organizace, ve kterých je aktivní. Například v londýnském The Design Museu měli kvůli Bakalovi dokonce 140 hovorů. Volající se prý snažili tlačit na to, aby raději přestali s Bakalou spolupracovat.

Najatí demonstranti letos v létě protestovali před Bakalovým domem v Jižní Karolíně. Sousedi se tak mohli dozvědět, že je Bakala kriminálník.

Najatí demonstranti pak letos v létě protestovali i před Bakalovým domem v Jižní Karolíně. Sousedi se tak mohli dozvědět, že je Bakala kriminálník.

Údajní američtí horníci podporující zaměstnance OKD dokonce demonstrovali i v Omaze před sídlem společnosti Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta. Ten je totiž přes své firmy propojen s někdejšími byty OKD také.

V rozhovoru pro TV Seznam se Krúpa předminulý týden zmínil o složce, kterou mu na Bakalu vytvořili najatí detektivové. Krúpa v minulosti také nepokrytě financoval billboardovou kampaň i protesty s cílem zesílit negativní postoje veřejnosti proti Bakalovi.

Spor s Monetou

Podobné rysy nese i Krúpův spor s Moneta Money Bank. Dlouhodobě zpochybňuje způsob vzniku této banky, která je prakticky následovníkem padlé Agrobanky.

Moneta své akcionáře před Krúpou dlouhodobě varuje. V srpnu informovala o útocích na svou dobrou pověst z jeho strany, později pak o dvou Krúpových žalobách, se kterými však u soudu neuspěl.

Moneta své akcionáře před Krúpou dlouhodobě varuje. V srpnu informovala o útocích na svou dobrou pověst z jeho strany, později pak o dvou Krúpových žalobách, se kterými však u soudu neuspěl. Na Facebooku vznikly skupiny, které se právě proti Monetě vymezují se stejnou argumentací jako Krúpa, proběhly i dvě demonstrace před jejími pobočkami s najatými herci.

„Pan Krúpa nemá se zmiňovanými protesty nic společného,“ tvrdí přitom jeho mluvčí Hanáková. Moneta ale akcionáře o těchto událostech informovala a ukázala přímo na Krúpu. S tím, že jde o tlak na to, aby se s ním dohodla.

I to je jeden z důvodů, proč se Krúpa stáhl ze společnosti Arca Capital, kterou zakládal. „Naše strategie se s oportunistickým investorem, jímž je Pavol Krúpa, nedá sladit,“ vysvětloval pro týdeník Euro nový většinový vlastník Arca Capital Rastislav Velič. Krúpa tak nově vystupuje s firmou Krúpa Global Investments.

Kdo je Pavol Krúpa

Slovenský podnikatel usazený v Praze začal po revoluci dovážet na Slovensko výprodejové bundy z Rakouska. Poté skupoval akcie z kuponové privatizace, až nakonec roku 2003 založil investiční společnost Arca Capital.

Byl to právě on, kdo od někdejšího premiéra Stanislava Grosse koupil akcie firmy Moravia Energo.

Krúpa sám to hodnotí tak, že ukázal, že se nebojí. Ukazuje to nyní, kdy se s Arcou Capital letos v létě rozloučil a naplno se věnuje svému aktivistickému investování.

S cílem vydělat vede spory například nejen se Zdeňkem Bakalou, ale i s bankou Moneta, s americkou GE i s miliardářem Warrenem Buffettem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.