Lidovky.cz

Kromě Prahy a Plzně je v jiných městech výhodnější hypotéka než nájem

  11:45
Skupina Moneta provedla analýzu, nakolik koronavirus ovlivnil hypoteční trh, a porovnala výši splátky hypotečního úvěru s výší měsíčního nájemného. Vliv měl, ale opačný, než se očekávalo, a měsíční splátka hypotéky je nyní ještě výhodnější oproti nájmu než před koronakrizí. Jediné výjimky mezi českými městy představují Praha a Plzeň.

Bydlet ve svém, či v pronájmu? Po celém Česku, až na Prahu a Plzeň, platí, že splácet hypoteční úvěr vyjde o pár set korun levněji než si bydlení pronajmout a platit měsíční nájemné. Vyplývá to z analýzy skupiny Moneta. Kdo chce bydlet ve svém, musí mít část z kupní ceny nemovitosti naspořeno. V případě koupě pražského bytu o 60 metrech čtverečních za průměrnou cenu metru čtverečního přesahující 99 tisíc korun to činí bezmála 600 tisíc korun. Koronavirová pandemie zásadně ovlivnila ekonomiku, jež se bude měsíce vzpamatovávat.

Banky se snaží nalákat klienty na atraktivní nabídky. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex činila průměrná úroková sazby v květnu 2,3 procenta. A i v červnu banky vylepšují své nabídky, některé své sazby stlačily pod dvě procenta. Například Česká spořitelna nabízí klientům, kteří u ní využívají účet, sazbu od 1,84 procenta. Sazba u UniCredit Bank začíná na 1,79 procenta. Nižší než dvouprocentní sazby avizují i mBank a Fio banka. Největší poskytovatel úvěrů na bydlení, Hypoteční banka, nabízí akční sazbu od 2,19 procenta.

Ústí nad Labem, Jihlava, Ostrava

„Je pravděpodobné, že hypotéky budou zlevňovat i nadále. Banky to naplno neřeknou, protože by tím podnítily potenciální klienty, aby s žádostí ještě vyčkali. Ale přesně to se nyní jeví jako nejrozumnější postup,“ soudí ekonom Lukáš Kovanda. Skupina Moneta provedla analýzu, v níž porovnala výši splátky hypotečního úvěru s výší měsíčního nájemného. V modelovém příkladu počítá s hypotečním úvěrem na 25 let. Kupující si bere úvěr na 80 procent ceny 60metrového bytu a banka mu poskytla úrok 2,02 procenta, jejž aktuálně skupina nabízí.

Vlastní bydlení se nejvíce vyplatí v Ústí nad Labem. Měsíční splátka hypotéky je zde v průměru o 5144 korun levnější než nájemné. Koupit si byt se dlouhodobě vyplatí i v Jihlavě, kde za něj majitelé zaplatí na hypotéce měsíčně o 4046 korun méně než na nájmu. A podobně je na tom i Ostrava, kde ve prospěch hypotéky hovoří 4659 korun.

Ceny nemovitostí i pronájmů v jednotlivých městech vycházejí z údajů portálu Realitymix.cz. „Podívali jsme se, nakolik koronavirus ovlivnil hypoteční trh. Vliv měl, ale opačný, než se očekávalo, a měsíční splátka hypotéky je nyní dokonce ještě výhodnější oproti nájmu, než tomu bylo před koronakrizí,“ uvádí Marek Petráš, manažer zodpovědný za hypotéky ve skupině Moneta. Zatímco v březnu 2020 rozdíl mezi měsíčními výdaji na hypotéku a nájem činil v průměru 2241 korun ve prospěch vlastního bydlení, v červnu to bylo 2339 korun.

„Vliv na celou situaci měl i pokles hypotečních sazeb,“ dodal Petráš. Jedinými výjimkami jsou Praha a Plzeň. V Plzni činí rozdíl mezi nájmem a splátkou úvěru zanedbatelných 73 korun. V hlavním městě obyvatelé nájemních bytů uspoří měsíčně v průměru 905 korun oproti splátce hypotéky. „Hlavní města jsou vždy jistou výjimkou potvrzující pravidlo. Pokles hypotečních úroků ale učinil i z Prahy velmi lákavou destinaci pro koupi nemovitosti,“ tvrdí Petráš.

Vlastní bydlení se nejvíce vyplatí v Ústí nad Labem. Měsíční splátka hypotéky je zde v průměru o 5144 korun levnější než nájemné. „Ústí je nejméně žádané krajské město pro bydlení, na jeho revitalizaci se už ale pracuje a věřím, že za několik let budou tato čísla výrazně jiná,“ odhaduje Petráš. Koupit si byt se dlouhodobě vyplatí i v Jihlavě, kde za něj majitelé zaplatí na hypotéce měsíčně o 4046 korun méně než na nájmu. A podobně je na tom i Ostrava, kde ve prospěch hypotéky hovoří 4659 korun.

Našetřená určitá částka

Jak vyplývá z dat Realitymix.cz, ve více než polovině velkých měst v poslední době zlevnily nájmy, ne ale o tolik, jak se předpokládalo. Nejvíce si polepšili nájemníci v Praze, kde měsíčně za 60metrový byt zaplatí v průměru 19 380 korun, to je oproti květnu pokles o necelá dvě procenta a více než devítiprocentní propad oproti červnu minulého roku. „Praha má dlouhodobě nejvyšší nájmy v zemi, stejně jako je tomu u jiných metropolí. Mají tedy kam klesat. S odlivem zahraničních turistů zůstávajících v Praze na privátech se očekávalo mnohem větší číslo,“ říká Petráš.

Každý, kdo chce bydlet ve svém, musí mít určitou částku našetřenou. U většiny bank je to 20 procent z ceny nemovitosti, u těch benevolentnějších pak deset procent. U pražského bytu za 5,9 milionu korun jde o částku blížící se 600 tisícům korun.

Znatelný meziroční pokles v nájmech zaznamenali také v Liberci, v Plzni či v Ústí nad Labem. Naopak více za nájemní bydlení platí meziročně v Pardubicích, Jihlavě či v Hradci Králové. Česká národní banka ve druhé polovině června zmírnila požadavky pro poskytnutí hypoték. Potvrdila, že banky mohou klientům půjčovat až 90 procent hodnoty kupované nemovitosti. Zároveň zcela zrušila podmínku určité maximální výše měsíční splátky k čistému příjmu. Jenže banky si stále klienty důkladně prověřují.

„Nadále existují seznamy profesí, kterým banky aktuálně hypotéku neschválí,“ uvedl Miroslav Majer, výkonný ředitel Hyponamíru.cz. „Kromě toho se přísněji posuzuje také hodnota nemovitostí, banky věnují velkou pozornost i realitnímu trhu a možnému poklesu cen nemovitostí,“ dodal. Navíc každý, kdo chce bydlet ve svém, musí mít určitou částku našetřenou. U většiny bank je to 20 procent z ceny nemovitosti, u těch benevolentnějších pak deset procent. U pražského bytu za 5,9 milionu korun jde o částku blížící se 600 tisícům korun.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.