Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Krnáčová zůstává v čele Prahy. Ale jen s podporou klubu ANO.

  9:43
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš si kvůli rozkolu v pražské buňce hnutí pozval primátorku Adrianu Krnáčovou na kobereček. Podaří se jí v postu setrvat?

Primátorka Adriana Krnáčová na úterním jednání pražského zastupitelstva. foto:  Michal Šula, MAFRA

Pražská primátorka Adriana Krnáčová ještě nikdy nebyla tak blízko pádu. Kvůli sporům kolem stavebních předpisů jí nedůvěřuje ani předsednictvo její vlastní pražské buňky ANO. Podle zákulisních informací se proti ní postavilo hned 15 členů, jen dva se hlasování zdrželi. Od koaličních partnerů na magistrátu přitom zaznívá, že nemá smysl, aby v čele metropole stál člověk, kterému nevěří ani jeho nejbližší spolupracovníci.

Vládkyni Prahy však v úterý 25. srpna přispěchal na pomoc nejsilnější možný spojenec – zakladatel a lídr hnutí Andrej Babiš. Místo aby nad ní zlomil hůl, primátorku, sedící na notně rozkývaném křesle, podržel. Za turbulenci, která jeho stranu v metropoli zasáhla, podle něho může pouze špatná komunikace mezi šéfkou města a předsednictvem. „Myslím, že se to vysvětlí,“ ubezpečil.

Adriana Krnáčová (54)

  • Vystudovala Univerzitu Komenského v Bratislavě a získala také titul MBA v USA.
  • V letech 1991 až 1995 vedla Sorosovo centrum současného umění ve slovenské metropoli.
  • Je známá jako výkonná ředitelka organizace Transparency International, jejíž tuzemskou pobočku řídila v letech 2001 až 2007. Později pracovala v soukromé sféře.
  • Loni v březnu se stala náměstkyní ministra vnitra pro veřejnou správu a legislativu.
  • Coby lídr kandidátky hnutí ANO byla loni v říjnu zvolena do pražského zastupitelstva a později získala i primátorský řetěz.

Vysvětlování

Krnáčová v úterý 25. srpna zrušila plánovanou tiskovku, kde se měla k napjaté situaci uvnitř pražského ANO vyjádřit. Místo aby napřímo čelila dotazům novinářů, rozeslala jen psané stanovisko. V něm dala za pravdu Babišovi. „Uznávám, že komunikace není mou nejsilnější stránkou, a proto jsem kritiku přijala a rozhodla se, že na sobě budu v tomto ohledu pracovat,“ napsala kajícně primátorka. Zároveň vyslovila přání pokračovat v čele hlavního města.

Městští radní, zástupci metropolitní buňky hnutí a primátorka Prahy Adriana Krnáčová museli šéfovi ANO Anreji Babišovi vysvětlovat museli jak vzájemné pnutí, tak vztahy v koalici

„Byla by škoda zahodit tvrdou práci a energii mnoha lidí kolem tunelu Blanka, Opencard, pražských taxikářů a teď nově hlavně nulové tolerance hazardu nebo pražských stavebních předpisů,“ napsala Krnáčová. Vicepremiér si ale primátorku pozval na kobereček. Z pražské radnice tak večer zamířila přímo na zasedání celostátního předsednictva ANO.

Spolu s ní před Babiše předstoupili městští radní a zástupci metropolitní buňky hnutí. Vysvětlovat museli jak vzájemné pnutí, tak vztahy v koalici. Zejména situaci kolem náměstka Krnáčové za Stranu zelených Matěje Stropnického. Právě on se totiž ocitl v epicentru sporu, který téměř vyústil v pád původem slovenské političky. Syn ministra obrany vypracoval pražské stavební předpisy, které ale radní neschválili. Primátorka mu je následně odebrala z kompetence a předložila vlastní verzi pravidel výstavby v metropoli.

Společná řeč

Zároveň hnutí ANO společně s ČSSD předložilo Trojkoalici jednoznačný požadavek na Stropnického výměnu. Starostové, Strana zelených i lidovci se ale proti jejich nároku postavili. „Nastoupili na nás s ultimátem, které jsme odmítli,“ řekla v úterý 25. srpna místopředsedkyně zastupitelského klubu Trojkoalice Jana Plamínková (STAN).

Náměstek vládkyně metropole Petr Dolínek (ČSSD) dal najevo, že pokud Krnáčová nenajde společnou řeč se svými stranickými partnery, v čele hlavního města skončí

Postup Krnáčové však vadil i jejím stranickým kolegům. Členové pražského předsednictva ANO jí vytkli, že je podrobně neinformovala o svém návrhu stavebních předpisů. To byl také důvod, proč jí přestali důvěřovat. A chybělo málo, aby tím spustili lavinu, která by vedla k rozpadu koalice. „Praha musí mít primátora nebo primátorku, kteří budou mít plnou podporu svého klubu i většiny zastupitelstva,“ prohlásil náměstek vládkyně metropole Petr Dolínek (ČSSD). Dal tím najevo, že pokud Krnáčová nenajde společnou řeč se svými stranickými partnery, v čele hlavního města skončí.

V takovém případě by do uvolněného křesla usedla buď dosavadní místopředsedkyně primátorky Eva Kislingerová (za ANO), nebo předseda zastupitelského klubu ANO Michal Hašek. Oba uvažovaní kandidáti jsou považováni za spojence šéfky pražské organizace hnutí Radmily Kleslové, která se s Krnáčovou nemá v lásce.

Lepší komunikace

V kuloárech se dokonce hovoří, že někdejší rozvědčice totalitní Státní bezpečnosti zkouší současnou primátorku z jejího křesla svrhnout. Ještě donedávna měla přitom Krnáčová v zastupitelstvu okolo pěti spojenců, kteří ji byli připraveni bránit. Poslední výsledek hlasování ale napovídá, že její pozice slábne. To nahrává Kleslové.

Krnáčová dostala od stranického šéfa Babiše za úkol zlepšit svou komunikaci se zbytkem magistrátního týmu hnutí ANO, stejně jako svou propagaci před veřejností

Starostka Prahy 10 Kleslová má silnou podporu Andreje Babiše, její výsadní postavení v hlavním městě ale v uplynulých měsících oslabila právě současná šéfka metropole Krnáčová, která se dokázala obklopit vlivnými poradci. Primátorka pak dala jasně najevo, že nechce, aby jí Kleslová mluvila do personálního obsazení týmu spolupracovníků. Spory mezi oběma ženami dospěly tak daleko, že je nedávno musel usmiřovat sám Babiš. Už v té době přitom Krnáčová dostala od stranického šéfa za úkol zlepšit svou komunikaci se zbytkem magistrátního týmu hnutí ANO, stejně jako svou propagaci před veřejností.

Sociální demokraté v úterý 25. srpna zdůraznili, že je jim jedno, kdo bude hnutí ANO reprezentovat v čele města. „My hlavně podporujeme programové prohlášení této rady a čekáme, kdo za kluby našich koaličních partnerů ho bude prosazovat s nimi,“ řekl Dolínek. Pokud by nakonec byla Krnáčová vyměněna, budou podle něho požadovat, aby nový člověk s primátorským řetězem měl především podporu vlastní stranické organizace.

Ostrá kritika

Koaliční Trojkoalice zatím zvolila opatrnou vyčkávací taktiku. Její místopředseda, lidovec Jan Wolf, ctí právo hnutí ANO rozhodovat o vlastních personálních otázkách: „Počkáme, s čím přijdou a jak nám situaci vysvětlí.“ Tvrdě se do Krnáčové opřel předseda pražské buňky občanských demokratů Filip Humplík: „Primátorka dělá ostudu městu i své straně.“ Hnutí ANO podle něho přineslo do vedení metropole pouze zmatek.

Šéfka Prahy slibovala, že vnese světlo a pořádek do řízení radnice s rozpočtem 50 miliard. Za necelý rok v postu se jí to však nepodařilo a záhy čelila ostré kritice.

Šéfka Prahy slibovala, že vnese světlo a pořádek do řízení radnice s rozpočtem 50 miliard. Za necelý rok v postu se jí to však nepodařilo a záhy čelila ostré kritice. Zřejmě nejvíce na pováženou byla její situace na konci loňského roku. Krnáčová tehdy omylem opozičnímu zastupiteli poslala e-mail, v němž jí manažerka firmy vlastnící Škodův palác doporučila výběr konkrétní advokátní kanceláře.

Kvůli uniklému dokumentu požadovala opozice primátorčinu rezignaci. Politička ale nakonec otřes ustála. V jiných městech ale ANO takové štěstí nemělo, a už dokonce některé primátory ztratilo. Například v Českých Budějovicích sesadili Jiřího Svobodu, proti němuž se obrátila i část stranických kolegů.