Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Krize práce. Vyhraje stroj nad zaměstnancem?

V 19. století ničili dělníci parní stroje, které nahrazovaly jejich manuální práci. Tato situace se v mnohém opakuje. Jenže na počátku 21. století jsou mnohem více ohrožena pracovní místa „bílých límečků“. Vtrhnou snad tito pracovníci do datových center, aby uhájili své židle?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

30. 12. 2014 16:02
Nevyhraje

Stroj nad zaměstnancem nemůže vyhrát! Problém vznikne, ale je postupně řešen rozvojem společnosti a jejím větším blahobytem.

Pokud by společenský rozvoj neexistoval, tak by měli pravdu mnozí diskutující, že nastává čas pro zavedení eutanazie.

0 0
možnosti
Zazněly tady zajímavé názory

pokles novorozených (a imigrantů) bude asi nevyhnutelný, ostatně se tak dělo minimálně celé 20. století (porodnost). Zkrácení pracovní doby nic nevyřeší, pokud nebude politicky zajištěn dostatečně velký přesun kapitálu (buď příjmů nebo produktů) od těch, co tyto moderní technologie vlastní a vytvářejí, k ostatním. Jak někteří píší, Marx se možná vrátí, ale v trochu pozměněné podobě.

0 0
možnosti

29. 12. 2014 19:57
Euthanasie,

která se plíživě uzákoňuje v celém světě, problém zbytečných lidí spolehlivě vyřeší, žádný strach.

A ještě jsou tu asymetrické či hybridní války, jejichž centra se cílevědomě budují a dané konflikty udržují a rozvíjejí po celém světě-nejblíže Ukrajina a IS. Též islámská imigrace sehraje svou připravenou roli, než bude zlikvidovaná též.

0 0
možnosti

P. Mach

29. 12. 2014 1:23
Nahrazení lidí stroji

Nahrazení lidí stroji, ve větším měřítku než dnes technicky pravděpodobně proveditelné bude ale vždy také bude platit okřídlené, že peníze jsou až na prvním místě. Tudíž problém není ani tak v tom, že se IT raketově rozvíjí jako v tom, jak velké náklady na pracovní sílu jsou v Evropě či obecně na západě. Příliš velké zdanění práce (u nás dosahuje extrémních hodnot) vede k tomu, že zaměstnavatelům se nevyplácí zaměstnávat a raději se spoléhají na robotizaci a automatizaci. Stačí zrušit zdanění práce a vznikne dost pracovních míst. V delším časovém období nanotechnologie, genetické modifikace a 3D tisk nejspíš umožní to, že běžné spotřební zboží a životní potřeby budou k dispozici v takovém množství, že budou zdarma. A kdo tedy nebude chtít pracovat nebude muset. (Sen všech komunistických utopistů, psychopatů, regulátorů, přerozdělovačů či obecně flákačů tedy nejspíš bude realizován tím proti čemu tito vždy tak vehementně bojovali a co odmítali, tedy rozvojem informačních technologií.) J

0 0
možnosti

29. 12. 2014 10:36
Re: Nahrazení lidí stroji

Nějak mi nebere hlava, jaké čistě tržní síly by docílily toho, že základní životní potřeby (včetně bydlení) budou za nulovou cenu. Bylo by fajn, kdyby se ty tisíce let úsilí konečně zúročily v tom, že nebudeme muset pracovat (resp. ne tolik a/nebo ne všichni), ale to přece nemá řešení v trhu, leda v politice.

0 0
možnosti

28. 12. 2014 17:17
Pane Rudolfe (příspěvek níže),

ty dvě věci nejsou vůbec v rozporu. Nikdo se totiž nebojí, že by nebylo dost jídla pro důchodce, ale že nebude dost peněz, jinými slovy dostatek lidí zapojených do podivné hry zvané "kdo nepracuje, ať nejí". Samozřejmě že roboti a software by nás všechny v pohodě nakrmili už dnes a mohl by být třeba dvoudenní pracovní týden. Zbývá ale maličkost - dohodnout se na tom.

0 0
možnosti

B. Rudolf

28. 12. 2014 19:10
Re: Pane Rudolfe (příspěvek níže),

Plně s Vámi souhlasím. Možná, že by ten pracovní týden musel být třídenní.

0 0
možnosti

Xb

28. 12. 2014 16:42
úbytek práce je pozitivum

Řešení je nasnadě: Akceptovat jako plnohodnotnou část společnosti lidi, kteří jsou ochotni žít skromně a nepracovat. Jednou z možností je tzv. základní příjem, který spočívá v tom, že každý bez rozdílu automaticky dostává určitou stejnou částku, ze které lze důstojně přežívat. Aby to lidem nebylo příležitostí k zadlužení se, bylo by asi rozumné dávat jen část v penězích a zbytek ve stravenkách a jako příspěvek na bydlení.

0 0
možnosti
Re: úbytek práce je pozitivum

Podle mého názoru by "neplnohodnotná" skupina ve svém volném čase vykonávala některé služby, protože přeci jen sociální vazby jsou nenahraditelné. Robotický kadeřník či prodavač je fajn, ale nakonec je příjemnější, když to dělají lidé. Podle stejné katastrofické logiky by měly zaniknout malé obchůdky na úkor těch větších a efektivnějších, ale významná část lidí nakupuje ráda právě v těch menších. Stejně tak je existuje poptávka po ručně dělaném a dražším zboží. A taky se otevírá prostor pro malé domácí zemědělství a produkci potravin, pokud nebude lidem sebrána půda. Každopádně vývoj bude překotný a mnohdy nečekaný.

0 0
možnosti

B. Rudolf

28. 12. 2014 13:21
ach ti legrační ekonomové

Na jedné straně nás ekonomové straší, jak naše společnost stárne, takže brzy její produktivní část nebude stačit vykonávat dost práce, aby uživila důchodce.

Na druhé straně nás (nejspíš titíž) ekonomové straší, jak za nás stroje budou vykonávat většinu práce, takže na nás žádná nezbude.

Z něčeho bychom ale být smrtelně vyděšeni měli. A to z intelektuální úrovně našich ekonomů.

0 0
možnosti

P. Mach

29. 12. 2014 0:59
Re: ach ti legrační ekonomové

To jste trochu vedle. Na strašení stárnutím populace jsou tady demografové nikoli ekonomové. Ekonomové pouze vypočítávají náklady takového to stárnutí. A co se týče strašení náhradou lidí stroji tak to alespoň v tomto případě mají na triku analytici z agentury Gartner, což je společnost, zabývající se IT. Možná mezi nimi nějací ekonomové jsou ale určitě to nejsou ti samí. A určitě ani jedni nejsou "naši".

0 0
možnosti