Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kritický faktor stability: Ideologická zaslepenost

Světový konflikt mnohasettisícových armád na frontách několika kontinentů už nikdy nepřijde. Stěží by se k němu dnes formovaly aliance jako za první a druhé světové války, píše v dalším dílu seriálu o možnosti globální války Břetislav Tureček.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Karolinast.

27. 8. 2014 15:04
Velmi pěkný článek!

Zejména oceňuji, že měl autor odvahu napsat, že za současnou situaci na Ukrajině není zodpovědné jen Rusko, ale také USA a především EU, která se snažila vklínit se do prostoru, kam historicko-politicky příliš nepatří. Je velmi důležité, abychom si tento fakt uvědomili a nesklouzávali k jednoduchým a velmi módním soudům typu "za všechno může Putin", protože zcela objektivně je neoddiskutovatelný díl viny na obou stranách, což autor zcela správně připomněl.

0 0
možnosti
Foto

Pavel Šefl

26. 8. 2014 13:51
Důvody ideologické zaslepenosti.

To, že je celá řada konfliktů spojená s projevy ideologické zaslepenosti, neochoty naslouchat argumentům druhé strany a seriozně se s nimi zabývat a také snaha ohýbat fakta nebo (dokonce taková "fakta" vyrábět) tak aby to vyhovovalo mému výkladu proti výkladu druhé strany to vše je skutečně jedním (a chci zdůraznit že jen jedním) z kritických faktorů globální stability. Jsou tak podporována a udržována ideologická a politická paradigmata (obecně akceptované soubory vysvětlení a zdůvodnění, která lidé v konkrétním společensko-ekonomickém systému použivají k vysvětlování si toho co se okolo nich děje a na jejichž základě si vytvářejí svoje postoje k realitě) sloužící jako významný faktor podpory určitých cílů a formy vládnutí. Otázka zaslepenosti proto není jen věci toho, zda jsme dostatečně znalostně, intelktuálně a morálně schopni chápat svět okolo sebe a naslouchat druhým a také vést kultivovanou diskusi. Jde především o to zda je možno dosáhnout kompromisu mezi střetem strategickýc

0 0
možnosti
Foto

Pavel Šefl

26. 8. 2014 13:52
Pokračování: Důvody ideologické zaslepenosti.

Jde především o to, zda je možno dosáhnout kompromisu mezi střetem strategických zájmů soupeřících stran. Ideologická a politická paradigmata často tyto zájmy zakrývají nebo se jím snaží dát jakýsi vyšší kulturní a etický význam (např boj za svobodu a pokrok). Bylo by jistě zajímavé a přínosné, kdyby se autor pokusil o analýzu problému současné ideologické zaslepenosti z tohoto úhlu pohledu.

0 0
možnosti

Martintruhlik

26. 8. 2014 12:15
Ukrajina vs. Afghánistán, Irák, Libye

Porovnvávat angažovanost západu a USA v Afghánistánu, Iráku, Libyi a jeho (ne)angažovanost na Ukrajině je míchání jablek a hrušek. Už jen kvůli tomu, že v Iráku do konfliktu vstupuje náboženství a v Libyi soupeření o kontrolu nad těžbou ropy. Na Ukrajině tyto faktory nenajdeme.

Pokud jde o vývoz ideologie, tak jedině nepřímý. Velké množství ukrajinců v produktivním věku pracuje na západě. Když se vrátí po několika letech domů, tak vyžadují demokraci západního typu. Naopak Rusko přijalo model autoritativní "demokracie" a barevné revoluce (čti oranžová revoluce) u jeho hranic tento systém oslabují. Spíše tedy než export demokracie západu, je to snaha Ruska dostat vše zpět do starých kolejí.

0 0
možnosti

J. Křivan

28. 8. 2014 0:05
Re: Ukrajina vs. Afghánistán, Irák, Libye

Pane Truhlíku, z Ukrajiny jezdí za prací 3 miliony Ukrajinců do EU a chtějí se spojit se Západem, ale z Ukrajiny jezdí za prací do Ruska a chtějí se spojit z Ruskem. Co s tím udělat? Poraďte!!

0 0
možnosti

Skeptik39

26. 8. 2014 9:58
Za všechno může ...

Ono je to teď v módě, ukazovat, kde všude západ udělal chybu a co by měl všechno udělat jinak. Ovšem proč nikdo nenapíše, jak by asi dneska vypadal Talibán v Afgánistánu, Saddám v Iráku nebo Kadáfi v Libyi. Zda by si vystačili pouze s bouráním soch a házením fakáčů na OSN. Ono, když se někde svrhne vláda(vůdce) a země se tím obrátí do chaosu, nemusí znamenat, že špatné bylo to svržení, spíše že země byla uměle udržována v nějakém nezdravém, nestabilním stavu už dlouho před tím.

0 0
možnosti

26. 8. 2014 12:41
Vážený pane Skeptiku nevím kolik je Vám let

a z jakých zdrojů čerpáte vaše informace. Já Vám mohu sdělit že v roce 1966 -69 moje pozdější spolužačka chodila do 1-3. třídy v Kábulu. Žili tam s rodinou táta byl expert strojař. Kábul bylo zcela bezpečné město a ženy tam chodily zahalené jen návštěvnice z vesnic. USA žárlilo na soc. státy že mají dobré v s Afghánci tak začali vyzbrojovat Talibánce a výsledek vidíte sám. V Lybii v Benghází žili desítky leteckých specialistů z Aera Vodochody kteří zaučovali Libyjce na L-39 Libye byla bezpečná země. USA by si měli polít hlavu kýblem studené vody a ne kdekoli svrhávat vlády. Na druhé straně Pamíru než je Afghanistan leží Kyrgystan, předevčírem se odtud přiletěla moje dcera horolezkyně. Kyrgystán který před 100 lety byl na stejné úrovni jako Afghanistán po 70 letech hrozného ruského útlaku je dnes vzkvétající země kam do panenské přírody jezdí horolezci z celého světa. Vážený pane Skeptiku takové jsou rozdíly ve vládnutí USA Ruska a začněte přemýšlet mozkem a ne tím co čtete v Č

0 0
možnosti

26. 8. 2014 6:24
Tak se nám ten svět nějak obrátil pane Švejku

řekla posluhovačka Müllerová. Který svět pani Müllerová .....Tak jsem velmi zvědav kdy obrátí i většina českých proradných mainstreamových novinářů. Pedagog Nečas obrátil, p. Tureček obrátil, to se nám ten pravicový svět obrací. Docela mi to připomíná rok 69 kdy komunisté také začínali prozřívat a kát se z pomýlenosti , tenkrát Husák také najednou prozřel. Jak jsou ti lidé komičtí. Pane Gabrieli kdy prozříte i Vy???

0 0
možnosti

V.Hricák

26. 8. 2014 5:01
Víte,pane Turečku,

u nás se říká,že čím víc se do ho.na š´tourá,tím více smrdí.Myslíte,že by vámi zmiňované konflikty doeskalovaly do současných rozměrů bez angažovanosti západu?Já jsem přesvědčený,že ne.Dokonce si myslím,že by celá řada z nich ani nevznikla.Nevím,co dává západním politikům tu jistotu,že právě ten jejich pohled na svět je ten jedině správný a nepokřivený.A otázka globální války?Nevím,jestli máte za úkol od svých chlebodárců ukonejšit masy,ale na mne to nějak nezabírá.Jestli běhají po světě pošuci, schopní na sobě odpálit nálož a poslat tím na onen svět sebe a houf(čím větší,tím lepší)často nevinných lidí, a souběžně s nimi existují zbraně schopné vyhladit během krátké doby všechno lidstvo,tak otázka takového konfliktu nezní zda,ale kdy.Čistě matematická pravděpodobnost,kdy se pošuk a jaderná nálož setkají v jednom bodě.

0 0
možnosti

Mir

25. 8. 2014 21:13
IS nebezpečím pro Gazu?

To snad spíše spojenec v boji proti Izraeli. To si uvědomují i USA a jednají o podpoře Asada! Další

velkou "klikou" je šíitsko-sunitská rivalita, takže Írán se drží stranou. Jinak muslimský džihád může

přerůst v globální konflikt snadno. Ne ve stylu frontální války ale chaosu, nepokojů a terorismu. Vidíme

to v radikalizaci mladých muslimů v Západním světě, jejich schopností cestovat a užívat moderní tech-

niku i množství zdrojů, které mají k dispozici. Proti tomu by konvenční konflikt na Dálném východu byl

z našeho pohledu méně nebezpečný. Navíc Čína expanduje především ekonomicky.

Co se týká dnes kritizovaného vývozu demokracie Západem, obdobou byl vývoz socialismu východním

blokem. Šlo o moc, zdroje, ale přiznejme, že i ideje a snahu udělat svět civilizovanějším a předvídatel-

nějším. Po válce každý frajtr analytikem :-). Snad dnes již víme, že musíme být mnohem vnímavější k

lokálním podmínkám, zájmům a mentalitě.

0 0
možnosti