Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kreditky jsou přísné tajemství českých bank

  9:31

Každá osmá koruna z dluhu na kartách je v prodlení se splácením. Banky se o statistikách úvěrů v selhání odmítají bavit.

V České republice bylo k 31. prosinci 2010 vydáno 1,5 milionu kreditních karet, s nimiž se loni uskutečnily transakce za 41 miliard korun. foto: ILUSTRAČeská pozice

Přijde-li řeč na kreditní karty, začnou se banky chovat, jak byste jim vtrhli do pobočky s kuklou na hlavě, bouchačkou v ruce a požadovali vydání kompletního obsahu trezorů. Zjistit, kolik těchto populárních, avšak značně riskantních plastikových kartiček spravují pro své zákazníky, nota bene jaký na nich vázne dluh, je zhola nemožné. Většinou se banky zaklínají tvrzením, že jde o interní informaci. Možná je ale důvod mnohem prozaičtější – není se čím chlubit.

Dle údajů České národní banky představuje podíl nesplácených úvěrů z karet více než 12 procent z jejich celkového objemu. U klasických půjček obyvatelstvu je tento podíl zhruba poloviční. V absolutním vyjádření jde u karet o úvěry v selhání ve výši bezmála tři miliardy korun, v případě celkových půjček obyvatelstvu je to více než 50 miliard korun.

V absolutním vyjádření jde u karet o úvěry v selhání ve výši bezmála tři miliardy korunČESKÁ POZICE oslovila většinu finančních institucí, které svým klientům kreditní karty nabízejí. Na otázku, jaký je podíl dluhů, jež jsou v prodlení se splácením, neodpověděla konkrétně ani jediná. „Platební morálka našich klientů je na velmi dobré úrovni,“ sdělila například Poštovní spořitelna. „Delikvence na kreditních kartách nikdy nebyly vysoké a současně s ekonomickým oživením pozorujeme další zlepšení,“ dorazilo pro změnu z GE Money Bank.

Vzhledem k tajnůstkaření, jež provází kreditní karty, působila zábavně odpověď internetové mBank: „Podíl klientů, kteří jsou v prodlení se splácením, se nijak nevymyká hodnotám, kterých dosahují ostatní banky.“ Zajímavé – „ostatní banky“ údaje nezveřejňují, ale mBank přeci jen přehled má. Jak je to možné? „Je to samozřejmě náš odhad vytvořený na základě interních analýz dat a informací, které jsme schopni z trhu získat,“ odpověděla na jízlivý doplňující dotaz ČESKÉ POZICE mluvčí banky Ivana Buriánková.

Statistika jen za celý trh

V České republice bylo dle údajů Sdružení pro bankovní karty vydáno ke konci loňského roku 9 268 914 karet, z čehož přibližně šestinu – 1,5 milionu – tvořily kreditní. Asi desetinu  z nich – 146 tisíc – spravovala ČSOB. Riziko kreditních karet spočívá v tom, že jsou spojeny s takzvaným revolvingovým úvěrem, který držitel karty může postupně splácet a zároveň dále čerpat. Například v případě Poštovní spořitelny představuje průměrný úvěrový rámec u kreditních karet 28 000 korun. Podobně – 30 000 korun – je tomu i u LBBW Bank CZ. Úroky z těchto půjček jsou mnohem vyšší než u klasických spotřebitelských či hypotečních úvěrů, zpravidla dosahují kolem 25 procent.

Jsou tedy kreditní karty podobným problémem jako ve Spojených státech, kde se o nich hovořilo jako o budoucí časované bombě, jež vybuchne ihned po náloži s nestandardními hypotékami? Nebo jako v Německu, kde je s nadsázkou považován za bohatého člověk, který má na kreditní kartě čisté konto, tedy nic nedluží? Zatím se zdá, že nikoliv. „Podíl dlouhodobě nesplácených kreditních karet je ve srovnání s ostatními segmenty, jako jsou nákupy na splátky, hotovostní úvěry a úvěrové karty, jeden z nejnižších,“ říká mluvčí Home Creditu Eva Řimnáčová.

Pozor na nebankovní instituce

Opravdu to tedy vypadá, že banky si úvěrovou kvalitu hlídají nejen u klasických účelových úvěrů, ale i u kreditních karet. Vyšší riziko si kompenzují dostatečně vysokými úroky. Jak je tomu ale u nebankovních poskytovatelů karet? Leccos by mohla napovědět statistika ČNB. Až do loňského srpna byl totiž podíl nesplácených úvěrů z karet jen o něco málo vyšší než u všech úvěrů. Rozdíl představoval pouhého 1,43 procentního bodu. V září však vyskočil na 6,96 procentního bodu! Co se stalo? GE Money tehdy převzala pod svá křídla Multiservis a do bankovní statistiky se tím dostala i dříve nebankovní data.

Znamená to jediné. Zatímco u bank by pravděpodobně problém nastat neměl, v případě nebankovních institucí se to s jistotou říci nedá. Útěchou budiž, že ve srovnání se světem u nás kreditní karty nepředstavují v celkovém zadlužení domácností významnou položku. Například v USA byl celkový dluh spotřebitelů váznoucí na kreditních kartách na vrcholu v srpnu 2008, kdy činil 973,6 miliardy dolarů. Od té doby klesl dle údajů tamní centrální banky Fed o 18,45 procenta na 794 miliard dolarů. Občas je dobré být pozadu za vývojem ve světě.

Úvěry obyvatelstvu bez živnostníků
(v miliardách korun)

Typ úvěruCelkemZ toho v selháníPodíl úvěrů v selhání
Úvěry domácnostem962,03950,0925,21%
Pohledávky z karet23,9632,94912,30 %
Spotřební úvěry197,55024,20112,25 %
Úvěry na bydlení732,96424,1593,30 %

Pramen: ČNB, údaje k 28. únoru 2011

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!