Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kraj mrhá dotacemi na magnetickou rezonanci v Třinci

  12:43

Moravskoslezský kraj pořizuje do své nemocnice v Třinci magnetickou rezonanci, ačkoli není potřeba a pojišťovny vyšetření zřejmě neproplatí.

Podle zdravotních pojišťoven Moravskoslezský kraj další nukleární magnetickou resonanci nepotřebuje. foto: ČTKČeská pozice

Vyšetření na magnetické rezonanci je poměrně nákladné, cena se pohybuje okolo pěti až osmi tisíc korun. Vyšetření provázejí čekací lhůty až osm týdnů, a proto by její pořízení mělo být výhodou. V Moravskoslezském kraji je však rezonancí dostatek. Přístroj mají ve Fakultní nemocnici Ostrava, v Městské nemocnici v Ostravě, ve Vítkovické nemocnici, ve Slezské nemocnici v Opavě, v Karvinské hornické nemocnici a nyní také v Nemocnici Podlesí. Navíc již za několik dní začnou první stavební práce, aby magnetická rezonance byla i v Nemocnici Třinec. A tady vyvstává problém. Samozřejmě jde o peníze.

Pojišťovny Třinci nezaplatí

Moravskoslezský kraj získal v červnu loňského roku dotace na obnovení přístrojové techniky ve zdravotnických zařízeních. V rámci Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko 2007 – 2013 bylo kraji poskytnuto necelých 170 milionů korun. Za 38 milionů kraj nyní pořizuje nukleární magnetickou rezonanci do své Nemocnice Třinec. Krajskému špitálu přislíbily financování vyšetření na magnetické rezonanci všechny tři v regionu dominantní zdravotní pojišťovny – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Všeobecná zdravotní pojišťovna  a Revírní bratrská pokladna – v roce 2009.

Zdravotní pojišťovny již krajské Nemocnici Třinec nechtějí proplácet vyšetření. Dvě magnetické rezonance na oblast Třinecka jsou dle nich nadbytečné.

Čtyři kilometry od Nemocnice Třinec se nachází Nemocnice Podlesí. Jde o soukromé zařízení, které vlastní společnost Agel, největší soukromý poskytovatel zdravotní péče v Česku. Potom, co kraji zdravotní pojišťovny přislíbily financování vyšetření na magnetické rezonanci v Nemocnici Třinec, ministerstvo zdravotnictví zařadilo Nemocnici Podlesí do ucelené sítě komplexních kardiovaskulárních center. „Komplexní kardiovaskulární centra musejí koupit nukleární magnetickou rezonanci do čtyř let,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Agel nezahálel. Začal jednat o nákupu přístroje a v prosinci 2010 lékaři vyšetřovali první pacienty. Proplácení vyšetření má Podlesí nasmlouvané s Revírní bratrskou pokladnou a Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou jednání právě probíhají.

Problém spočívá v tom, že zdravotní pojišťovny již krajské Nemocnici Třinec proplácet vyšetření nechtějí. Dvě magnetické rezonance na oblast Třinecka jsou dle nich nadbytečné. „Dochází zde ke zbytečnému rozmělňování investičních prostředků i personálních kapacit, které jsou již tak nedostatečné. S největší pravděpodobností Nemocnici Třinec vyšetření na nukleární magnetické rezonanci proplácet nebudeme,“ řekl ČESKÉ POZICI Aleš Zbožínek, ředitel krajské pobočky VZP pro Moravskoslezský kraj se sídlem v Ostravě.

Stejně se na problematiku dívají i zástupci zbylých dvou pojišťoven v kraji. „Poskytování těchto výkonů nebylo mezi Revírní bratrskou pokladnou a Nemocnicí Třinec doposud smluvně dohodnuto, byť jednání prozatím nelze označit za zcela uzavřená,“ vyjádřil postoj pojišťovny asistent ředitele Revírní bratrské pokladny Jan Vomlela. „Vzhledem k nižší koncentraci našich pojištěnců je na Třinecku péče dotčeného typu v dostatečné míře smluvně zajištěna v Nemocnici Podlesí,“ dodal Vomlela.

Ředitel úseku marketingu a prodeje České průmyslové zdravotní pojišťovny Vladimír Matta je přesvědčen, že návratnost investice do nukleární magnetické rezonance v Nemocnici Třinec je absolutně nereálná. Zároveň podle něj špitál nemá dostatek kvalifikovaného personálu ani pacientů. „Naše zdravotní pojišťovna nehodlá uzavřít s nemocnicí smlouvu na úhradu těchto výkonů s tím, že toto řešení považuje za iracionální, nadbytečné a současně jako nežádoucí plýtvání finančních prostředků systému veřejného zdravotního pojištění,“ vysvětlil Matta. Následně dodal, že zástupci Nemocnice Třinec i představitelé Moravskoslezského kraje byli na tuto skutečnost opakovaně upozorněni, a to i písemným stanoviskem ještě před spuštěním projektu.

Co na to kraj, Třinečtí a Agel?

Kraj s tím však nesouhlasí a chová se, jako by o nic nešlo. „Smlouva je podepsaná, ale vstupuje v účinnost až podpisem platností smlouvy mezi úřadem regionální rady a Moravskoslezským krajem,“ sdělila ČESKÉ POZICI vedoucí Odboru zdravotnictví Moravskoslezského kraje Petra Tomanová. Hejtman kraje Jaroslav Palas má onu smlouvu podepsat do konce příštího týdne a pak již dle Tomanové nebrání nic zahájení instalace přístroje. Kraj v Nemocnici Třinec již dokonce zahájil menší stavební práce.

Na otázku, zda se vedení kraje neobává situace, že pojišťovny nebudou vyšetření proplácet, odpověděla Tomanová s klidem: „Když se pouštíte do nákupu takto drahé komodity, musíte mít příslib od zdravotních pojišťoven.“ Kraj dle ní vidí naději v České průmyslové a Všeobecné zdravotní pojišťovně. „Není možné, aby zdravotní pojišťovny tento slib nedodržely,“ dodala Tomanová. Slib je slib, ale když jde o peníze… Zatím to spíše vypadá, že to možné je.

Vedení třinecké nemocnice věří, že oddělení bude hodně využívané

Nemocnice Třinec na tom momentálně není kdovíjak dobře. V rámci kampaně Děkujeme, odcházíme chce ze zdravotnického zařízení odejít 60 procent doktorů. Ani to však není pro kraj důvodem, proč uvažovat o zrušení projektu. Vedení nemocnice se k celé věci odmítá vyjádřit. Provozně-technický náměstek Josef Cieslar ČESKÉ POZICI pouze řekl, že nemocnice záměr vítá a věří, že oddělení bude hodně využívané.

Společnost Agel se cítí být z obliga. „Kraj jsme na tuto skutečnost několikrát v minulosti upozorňovali. Společných jednání se zúčastnili také zástupci zdravotních pojišťoven,“ tvrdí mluvčí společnosti Agel Hana Szotkowská. Dle vedoucí Odboru zdravotnictví Tomanové však kraj o záměru pořízení magnetické rezonance do soukromé Nemocnice Podlesí nikdo neinformoval.

Prý to není plýtvání

Podlesí se specializuje na kardiologický a kardiochirurgický program. Třinec má poskytovat vyšetření ortopedickým pacientům, dětským pacientům a také těm s mozkovými příhodami. Proto dle Tomanové nebude nákup přístroje plýtváním penězi. „Jsme schopni pojmout a vyšetřit komplexní spektrum jejich pacientů. Dětských, neurologických i ortopedických. Odbornou dostupnost máme zcela jistou,“ vyvrátila tvrzení z kraje mluvčí Agelu Szotkowská.

Čekací doba na vyšetření magnetickou rezonancí v nemocnici patřící do skupiny Agel činí zhruba dva týdny

Magnetická rezonance v Třinci má rok pracovat v jednosměnném provozu. Za tuto dobu by bylo vyšetřeno zhruba 2,5 tisíce pacientů. Následně by mohlo oddělení přejít na 1,5- až dvousměnný provoz. Tím by se dle Tomanové zkrátily současné čekací doby na vyšetření z dnešních osmi až deseti týdnů zhruba na polovinu. Odborníci však zastávají názor, že optimální počet vyšetření na magnetické resonanci činí přibližně 3,5 tisíce ročně. Přistroj v soukromé nemocnici Podlesí je k dispozici 24 hodin denně a dle Szotkowské je čekací doba na vyšetření v nemocnici patřící do skupiny Agel zhruba dva týdny.

Jednou z důležitých částí připravované reformy zdravotnictví má být skoncování se zbytečnými nákupy drahých přístrojů, které mnohdy vůbec nejsou potřeba. V Moravskoslezském kraji se právě schyluje k jednomu přinejmenším zbytečnému nákupu. Ministerstvo však není zřizovatelem Nemocnice Třinec stejně jako všech ostatních krajských nemocnic. A nevypadá to, že by kraj, který přístroj pořizuje, měl chuť zasáhnout.