Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Korunovačním klenotům náleží přirozená úcta

Mají být české korunovační klenoty uloženy v Korunní komoře katedrály sv. Víta a vystavovány výjimečně nebo zpřístupněny veřejnosti ve stálé expozici? Letošní karlovské oslavy vzkřísily i tento zdánlivě nevyřešený problém. Do diskuse o tradici uložení svatováclavské koruny vstoupil Jakub Doležal, spoluautor výstavy Koruna bez krále.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Z. Meisner

25. 9. 2016 5:59
Sangrail - naprostý souhlas.

Příhodu s (skutečnou ?) s Heydrichem třeba doplnit příhodou (skutečnou !!) s figurkou, která ke klenotům přivrávorala s ruské ambasády.

V Istanbulu je za silným sklem z pouhých půl metru k vidění paže Jana Křtitele. Zda pravá nevím, ale pokud zničena, již nenahraditelná. Nikdy mne nenapadlo hodiny čekat, abych v poklusu zahlédl poklop za kterým se něco blýská. Jedinečné klenoty ze 14.století (a pozdější) patří mezi kvalitní evropská šperkařská díla té doby, kolik máme jen vzdáleně podobných. Kulturní veřejnosti by měly být přístupné a pokud je chce někdo adorovat, budiž mu přáno.

Dovedu si představit instalaci, kde krásu za sklem doprovází panely se zvetšenými detaily klenotů českých a jim podobných z tehdejší Francie, Anglie, Paříže, popř. Středomoří. Nebyl Karel IV. weltmanem a "největším Čechem" právě proto, že vyrostl v Paříži a následně sjezdil kde co? Taková výstava by byla mnohem zajímavější, důstojnější informačně cennější. Stále se hovoří o nedostatku vlastenectví mladých. Výstava šp

0 0
možnosti

Z. Meisner

25. 9. 2016 6:00
Meisner pokračování

Výstava špičkové kultury klenotů v kontextu špičkové kultury jim podobných, je pro vědomí národní a evropské identity víc, než občasné "vyndal //zandal" dosti společné s umrtvující mantrou o Praze, nejkrásnějším městě světa.

Koncem 17. stol. se v (nedostavěném) Sv. Vítu sloužilo měsíčně 3000 mší – příklad společenské poptávky a schopnosti ji uspokojit. Ve 21. století jsou možné i obrazovky, zájemci si joystikem zoomoují detaily klenotů, expozice atraktivní, bezpečná. Klenoty by viděly a vtiskly tisíce dětí. S lítostí konstatuji, že to není reálné, zadrhlo by se na skandálech výběru předražené IT firmy. Takže nezbyde, než dál znát klenoty jen z drahých monografii a občasný TV přenos rituálu s bílými rukavičkami, povzneseným komentářem a sedmičkou aktuálních figurek na vysokých postech, kdo se zase ožere, kdo přibral.

0 0
možnosti

C. Sangrail

23. 9. 2016 20:39
Zajímavý článek, ale...

Článek je zajímavý, uvádí různá méně známá fakta. Přesto nesouhlasím zcela s jeho hlavní myšlenkou. Myslím, že korunovační klenoty jsou obklopené přehnanou a až trochu nemístnou úctou. Jako bychom se tím křečovitě snažili vynahrazovat prázdnotu našeho společenského života. Nevážíme si doktorů, nevážíme si učitelů, nevážíme si vzdělaných lidí, vědců, nevážíme si idealismu u (několika málo) politiků, nevážíme si úspěšných podnikatelů, kteří své zisky investují v ČR a nevyvádějí je do daňových rájů a zlepšují podle svých sil stav země, nevážíme si už ani demokracie, svobodných voleb, těch skromných náznaků právního státu, jež tu máme atd. atd. - a místo toho obklopujeme (ač povětšinou ateisté) nábožnou úctou něco, co jsme prohlásili za "symbol státnosti" či dokonce "národní relikvii". Nádherný výraz, který přesně vystihuje pseudonáboženskou podstatu nacionalismu.

Dovedl bych si představit, že korunovační klenoty budou trvale vystavené, ostatně maďarské korunovační klenoty jsou denně k vi

0 0
možnosti

C. Sangrail

23. 9. 2016 20:42
Re: Zajímavý článek, ale...

(Prý "zbývá 4500 znaků"... a půl komentáře prostě zmizí. Děkuji, lidovky.)

Dovedl bych si představit, že korunovační klenoty budou trvale vystavené, ostatně maďarské korunovační klenoty jsou denně k vidění v budapešťském Parlamentu a dřív byly v Národním muzeu. Aby nezmizel rituál odemykání, mohly by se vystavovat - například - od 28. 9. do 28. 10., byla by v tom jistá symbolika, a protože by šlo o jediný měsíc v roce, i jistá exkluzivita. Nestály by se fronty, každý by si klenoty mohl beze spěchu prohlédnout a podívat by se mohli i zahraniční turisté, kteří jinak ve svých uspěchaných programech nemají čas stát půl hodiny ve frontě, aby viděli něco, co pro ně vždy bude spíš artefakt než symbol.

0 0
možnosti