Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Koruna si připravila pozici k dalšímu posílení

Blízký východ

  9:52

Česká měna po několika týdnech oslabování a stagnace zpevnila na nejvyšší hodnotu od začátku března. Inflace zatím Česku nehrozí.

Napjatá politická situace zatím koruně nohy nepodráží. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Krize na české politické scéně, která odstartovala začátkem dubna, neměla očekávaný vliv na oslabení koruny. Ve druhé polovině týdne domácí měna paradoxně posílila. Po několika týdnech oslabování a stagnace se ke konci týdne obchodovala na úrovni 24,20 koruny za euro, což je nejsilnější hodnota od začátku března.

Proražení této hranice by české měně otevřelo prostor k dalšímu posilování směrem k 24 korunám za euro a níže. K dolaru koruna navázala na předešlý týden a dále zpevňovala. V pátek se obchodovalo na úrovni 16,75 koruny za dolar. Americká měna zůstává pod tlakem. Vůči zlotému se koruna pohybovala kolem hranice 6,15 Kč.

Domácí inflace zůstává na překvapivě nízkých hodnotách vzhledem k výraznému růstu cen komodit na světových trzíchStatistické údaje z domácí ekonomiky, které byly v uplynulém týdnu uveřejněny, nechaly finanční trhy bez povšimnutí. Pondělní data o březnové inflaci nepřinesla žádné výraznější překvapení, snad kromě toho, že domácí inflace zůstává na překvapivě nízkých hodnotách vzhledem k výraznému růstu cen komodit na světových trzích. Spotřebitelské ceny se meziročně zvýšily pouze o 1,7 procenta a meziměsíčně o 0,1 procenta. Tyto hodnoty jsou zajímavé především ve srovnání s Polskem, kde míra inflace za stejný měsíc dosáhla 4,3 procenta, což je oproti Česku více než dvojnásobná hodnota. Česká národní banka zatím není tlačena ke zvýšení úrokových sazeb, protože vývoj cenové hladiny nevybočuje z jejího inflačního cíle.

Váhaví investoři

Dění na světových trzích bylo charakteristické váháním investorů, jakým směrem se bude obchodování vyvíjet. Většina akciových i komoditních trhů měla tendenci spíše oslabovat. Zlevnily i nejsledovanější komodity – ropa a zlato. Především ve vztahu k ropě se začínají objevovat hlasy, že její cena je v současnosti nadhodnocena a přijde oslabení. Faktem ale zůstává, že situace na Blízkém východě je stále napjatá a ropa se obchoduje ve výrazném býčím trendu. Útok minimálně na 130 dolarů za barel se tedy stále jeví jako pravděpodobný.

Na eurodolarovém páru se obchodovalo nervózně. Pokusy eura o výraznější posílení selhaly, stejně jako u dolaru. Situaci v eurozóně rozvířilo pro změnu Řecko, o jehož dluhu se poprvé začalo mluvit v souvislosti s restrukturalizací. Odepsání velké části dluhu by zemi na Peloponéském poloostrově pomohlo dostat se z hospodářských potíží. Následně výnos desetiletých řeckých dluhopisů poprvé přesáhl hranici 13 procent. Inflační data ukazují na další růst cenové hladiny v Číně a eurozóně.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.