Lidovky.cz

Koruna doplácí na uvadající ekonomiku

  4:58

Hospodářská situace se horší už i v Německu, odnáší to česká koruna. ČNB zřejmě sníží příští týden sazby.

Nervózní atmosféra na finančních trzích převládala i během uplynulého týdne a nelze se čemu divit. Světlých momentů bylo jako šafránu. Výsledky řeckých parlamentních voleb sice investoři ocenili, ale tento efekt téměř okamžitě vyprchal. V případě Řecka totiž momentálně žádné dobré zprávy neexistují, jen špatné a ještě horší.

Důvod k radosti nepřinesla ani čerstvá ekonomická data. Hospodářská situace se zhoršuje nejen v Evropě, ale i v USA, a uchráněna není ani Čína. Potíže jsou vidět rovněž v Německu, což je obzvláště bolestivé pro domácí ekonomiku.

Klíčovou událostí týdne bylo dvoudenní zasedání americké centrální banky. Vzhledem k horším výsledkům, které v poslední době chodí z tamní ekonomiky, se s napětím očekávalo, zda Fed přistoupí k další monetární expanzi v podobě třetího kola kvantitativního uvolňování (QE III). K tomuto kroku se nakonec neodhodlal. Nabídl však alternativu v podobě prodloužení operace Twist (nákup dlouhodobých a prodej krátkodobých dluhopisů) do konce letošního roku.

Určité věci lze oddálit, ale nelze se jim úplně vyhnout. QE III je jednou z nich. Většina signálů totiž jasně poukazuje na to, že americké hospodářství rozhodně není v dobré kondici a tento stav se bude spíše zhoršovat. Toho si je vědom i Fed, který v nové prognóze snížil výhled makroekonomických veličin – nezaměstnanosti i HDP. Do konce roku budou centrální bankéři zasedat ještě čtyřikrát, to znamená čtyři šance pro ohlášení QE III.

Sazby půjdou téměř jistě dolů

V domácí ekonomice nebyla uveřejněna žádná důležitá makroekonomická data. Za pozornost stálo publikování Zprávy o finanční stabilitě z dílny České národní banky (ČNB), především část věnovaná situaci v domácím finančním sektoru. Stav „českých“ bank zůstává podle ČNB příznivý a i v případě extrémně zátěžové varianty by finanční instituce splnily požadavky na kapitálovou přiměřenost. To lze považovat za pozitivní zprávu především s ohledem na to, jaký je stav bank za našimi hranicemi.

Česká měna se vůči euru v první polovině týdne obchodovala v rozpětí 25,35 až 25,60 koruny. Ve druhé půli oslabila k hladině 25,80 Kč, a pokoušela se tak prolomit nejslabší červnové úrovně. Podobný byl i vývoj koruny vůči americké měně. V závěru týdne se dolar prodával zhruba za 20 korun a 50 haléřů.

Vývoj koruny je nadále ovlivněn děním na zahraničních trzích a zprávy z domácí ekonomiky mají jen minimální význam. Spekulace o snížení sazeb Českou národní bankou na zasedání v příštím týdnu jsou již vesměs v ceně zahrnuty, a tak by ani tato událost neměla s korunou výrazněji zahýbat. Vzhledem ke stále horším ekonomickým datům z eurozóny včetně Německa lze počítat s tím, že se česká měna bude i v dalších týdnech pohybovat na slabších úrovních.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.