Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Konkurence zdravotních pojišťoven versus superpojišťovna

Na českém trhu působí sedm zdravotních pojišťoven. Jak zajistit, aby se zdravotní pojištění začalo konečně chovat jako pojistka, a nikoliv jako daň? Sloučením zdravotních pojišťoven, jak si ve svém záměru vytyčila současná vláda? Nebo naopak tím, že se pojišťovnám umožní ve větší míře než dosud soutěžit mezi sebou?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
IP

I. Patta 677

9. 11. 2014 9:57
Chcete vědět jak je to ve skutečnosti?

Jak zajistit, aby se zdravotní pojištění začalo konečně chovat jako pojistka, a nikoliv jako daň? Tak to pánové v současném daňovém systému nejde uskutečnit! To Vám říkám jako sociální ekonom a také své tvrzení doložím na konkrétních číslech.

Pokud vycházím z průměrného platu 25 000 Kč měsíčně, tak z peněz odvedených na tzv. zdravotní pojištění ve výši 3 375 Kč, jen jedna pětina kryje zdravotní pojištění zaměstnance! Konkrétně je to částka 675 Kč. Zbývajících 80 % je daň.

Uvedená skutečnost je definována makroekonomicky a je vyčíslena ze skutečných nákladů použitých na zdravotní ošetření podle věku. Celková suma peněz plynoucích z odvodů sociálního pojištění do zdravotnictví je 260 miliard korun. Na zdravotní ošetření důchodců je z této sumy vynakládáno 50 %, tj. 130 miliard korun. Na ošetření dětí je určeno 30 % tj. 78 miliard korun.

Až zbývajících 46 miliard korun z odvedených 260 miliard korun, tj. 20 % vykazuje pojistný efekt pro plátce, tj. je skutečně využito ve prospěch plátc

0 0
možnosti
IP

I. Patta 677

9. 11. 2014 10:02
Chcete vědět jak je to ve skutečnosti? 2. část

Poukazovat na skutečnost, že stát přispívá na zdravotní pojištění částkou 787 Kč měsíčně na jednoho státního pojištěnce je bezpředmětné ze dvou důvodů.

Za prvé, výše plateb státu je extrémně nedostatečná. U důchodců je poměr mezi platbou státu a čerpáním 22 : 130 miliardám Kč. Pokrytí z plateb státu je 16,9 %. U dětí je to 19 : 78 miliardám Kč, tj. pokrytí 24,4 %.

Za druhé platby za státní pojištěnce jdou v průběžně financovaných systémech v každém případě k tíži střední, ekonomicky činné generace.

0 0
možnosti
JE

7. 11. 2014 16:00
Několik zdravotních pojišťoven je nesmysl.

Nikdy si nebudou konkurovat! Stačí jedna pojišťovna a to ještě státní! Odpadnou náklady na budovy a režie. A hned bude peněz jak želez...

0 0
možnosti

11. 11. 2014 18:50
Re: Několik zdravotních pojišťoven je nesmysl.

A na  nesmylnou reklamu - přetahování zdravých produktvních klientů.

0 0
možnosti
JJ

Jiri Janecek

7. 11. 2014 11:19
Nevim...

S rostoucim poctem klientu se zvysuje nakladovost? - o tom by se asi dalo dele diskutovat...

Jinak moc dobre nechapu rozdil mezi tim, kdy se pojisteni chova jako pojisteni a kdy jako dan... Se spoustou reci kolem tohoto zavadeli pred par lety duchodovou reformu. Ustavni soudci myslim na to tema napsali nejake pojednani (protoze byvaly ustavni soudce si stezoval, ze ma maly duchod), ale nevim... Jestli jde jen o to, ze pojisteni ma pojistovat podle miry rizika a ne podle vyse prijmu, asi bych pouzil kreativni model a la 'pomazankove maslo'. Proste 'zdravotni pojisteni' i 'socialni pojisteni' je trochu neco jineho nez pojisteni bytu...

Onehdy jsem v dikuzi pod clankem o rodicich, kteri si zalozili pro sve deti skolu napsal, ze pokud je neco povinne, tak by to mel garantovat stat a nesmi byt k tomu pripustna soukroma alternativa...

0 0
možnosti
DS

7. 11. 2014 14:40
Re: Nevim...

Tenhle článek byl zjevně vyvolán diskusemi na blogu prof. Hořejšího a prof. Sykové, který reagoval na fakt, že děti rodičů pracujících v ČR nejsou plně zdravotně pojištěny. Musí se ale povinně komerčně pojistit u soukromých pojišťoven, které jsou "dceřinné" společnosti těch veřejných, tváří se jako své matky, ale mají zastropované plnění. Proto také dosahují neskutečných zisků. Tyto diskuse a návazné tlaky míří k tomu, že vznikne skutečná "všeobecná nemocenská pokladna", která bude řízena státní politikou ve zdravotnictví.

To ukazuje, kam by u nás vedlo soukromé pojištění. Případ zdravotní pojišťovny Agel a "spřízněné" sítě nemocnic Agel zas ukazuje jak je to s těmi "veřejnoprávními" pojišťovnami. Navrhuji inspirovat se tam, kde to už léta funguje http://sv.wikipedia.org/wiki/F%C3%B6rs%C3%A4kringskassan, zejména pokud jde o systém veřejné kontroly. Ovšem bacha na to, to se pak nebude platit 30 Kč za návštěvu, ale pěkně mastná spoluúčast. Protože skutečná veřejnoprávní kontrola dohléd

0 0
možnosti
PM

P. Mareš 524

6. 11. 2014 16:46
Článek je otřesný

Tak ptát se ředitele jedné pojišťovny, jestli souhlasí s tím, když tu jeho zruší, to je teda pecka. Samozřejmě, že sloučením se peníze uspoří, protože zaměstnanci se nestanou státními, ale nezaměstnanými. To je přeci základ produktivity, mít stejné zdroje pro více klientů. Jednoduše se přepišou klienti do informačních systémů  VZP ČR, pošle se pár dopisů klientům a hotovo. Jediné náklady, které se u VZP ČR zvýší, budou ty variabilní na klienta. Na druhé straně se ušetří veškeré náklady všech zrušených pojišťoven.

Konkurence mezi pojišťovnami je stejně nesmysl, protože jak sám článek přiznává, nemají si v čem konkurovat.

0 0
možnosti
JT

7. 11. 2014 10:20
Re: Článek je otřesný

Souhlas. Ptát se kapříků, jestli chtějí vypustit rybník. A konkurenční souboj? Klient nerozumí ůhradám, podle čeho si má vybrat výhodnější pojišťovnu? Nemoc člověka je jev nepředvídatelný, takže vše je založeno jen na slibování modrého z nebe.

0 0
možnosti