Lidovky.cz

Kongresový „fičák“ v ODS

  11:26

Co by nastalo, kdyby Petr Nečas před kongres ODS předstoupil jako premiér v demisi? Chaos, který rozhodne nějaká sobotní snídaně.

foto: © ČTKČeská pozice

Stranická mašinérie ODS se rozběhla na plné obrátky — volba předsedy a místopředsedů strany proběhne 2. až 4. listopadu na kongresu v Brně. První otázka zní, s čím a v jaké funkci vlastně Petr Nečas na setkání pojede.

V úvahu zatím přicházejí dva scénáře, tedy pokud se na politické scéně v mezičase neobjeví něco mimořádného:

  • Nečas tou dobou bude ještě premiérem, a bude mít výchozí pozici pro obhájení předsednické funkce snazší;
  • Nečasova vláda se příští týden po hlasování o daních ocitne v demisi, což naopak zvýší šanci, že prapor ODS ponese v příštích letech někdo jiný, jak přiznávají i předsedovi spojenci.

Premiér Nečas je připraven na obě možnosti. V rozhovoru pro MF Dnes dokonce připustil, že by ODS nejvíce prospěly předčasné volby a role opoziční strany. „ODS poškozuje víc agonické vládnutí než přímočará odvaha jít do předčasných voleb a s vysokou mírou pravděpodobnosti skončit v opozici. Mohu říci z vlastní zkušenosti — byl jsem osm let opoziční poslanec — že je to přesně místo, kde lze získat novou politickou generaci, nabrat dech, nově definovat priority,“ prohlásil Nečas.

Politický „mazák“, jenž se pohybuje ve vedení strany nepřetržitě posledních třináct let a v roce 2002 si otestoval i kandidaturu na předsedu proti Janu Zahradilovi a Mirku Topolánkovi (v druhém kole prohrál s Topolánkem o 11 hlasů), zažil už leccos. Bude bojovat do poslední chvíle, zvládne však taktickou bitvu, k níž se schyluje?

Chaos nahrává rebelům

Co by totiž nastalo, kdyby Nečas před kongres předstoupil jako premiér v demisi? Chaos. A v něm se nejlépe uzavírají nečekaná spojenectví. „Bude to totální bordel. Nakonec se všechno dohodne v sobotu na nějaké snídani a vygeneruje se nějaké méně známé jméno budoucího předsedy,“ nastínil ČESKÉ POZICI jeden z kongresových scénářů středočeský „ódéesák“, jenž si nepřál být jmenován.

Ani v případě, že Nečas předstoupí před delegáty coby premiér, však nemá vyhráno. Jeho odpůrci se prý chystají k taktické bitvě. Předpokládají, že Nečas může být jediným kandidátem na předsedu, protože zatím nepadla žádná jiná nominace a vše probíhá v časovém presu. A počítají s tím, že delegáti kongresu ho v prvním kole volby nezvolí. V nastalé situaci se uvolní ruce dalším osobnostem, jež mají vyšší stranické ambice, ale nechtěli kandidovat proti Nečasovi přímo. Může to být například ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba či jediný vítěz krajských voleb Jiří Pospíšil. A není vyloučeno, že se objeví málo očekávaný kandidát, podobně jako ve zmíněném roce 2002, kdy pro mnohé straníky překvapivě usedl do čela ODS Mirek Topolánek.

Tato varianta předpokládá, že Nečas nebude mít mezi delegáty zajištěný dostatečný počet podporovatelů. Ohnisko odporu se zatím koncentruje na dva nejsilnější regiony — středočeskou a pražskou organizaci ODS. Ani ve zmíněných regionech však nemají tluchořovci a spojenci Borise Šťastného většinu. Pokud by však byl Nečas vyřízen a na scénu nastoupil Kuba, na stranu nového předsedy by se mohly přidat jižní Čechy a dost možná i Čechy severní.

Po moravských lídrech někdo z Čech?

Za současného stavu však lze stěží přesně odhadovat náladu, s níž pojedou na kongres delegáti. Především ještě není zřejmé, jaké lidi do vedení ODS navrhnou regionální sněmy ODS. Šéfové regionálních buněk byli dosud spíše na straně Nečase. Prohrané krajské volby však jim i Nečasovi situaci zkomplikovaly. Není ani příliš času, aby se vygenerovali případní Nečasovi vyzyvatelé. Na svolání místních, oblastních a regionálních sněmů zbývá do kongresu pouhý týden.

Z dosavadních výsledků regionálních sněmů vyplývá, že zatím má Nečas lehce navrch. Podpořila ho jižní Morava, jež má ve vládě Pavla Blažka. A totéž se očekává od regionálního sněmu v Kubových jižních Čechách, jež prý chtějí svého krajského šéfa navrhnout do pozice prvního místopředsedy a Nečase na předsedu. To však ještě neznamená, že Nečas automaticky získal podporu: na kongresu budou volit delegáti, a ty nevybírají regionální sněmy, nýbrž oblastní sdružení.

Předkongresové nálady provází ještě jedna spekulace, a to na téma, odkud bude pocházet příští předseda. Dle některých zdrojů by to měl po dekádě moravských mužů Topolánka a Nečase být spíše někdo z Čech. A nejlépe z jižních. Vždyť právě tam se má realizovat byznys tisíciletí — dostavba Temelína.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.