Lidovky.cz

Konečně! Policie se pustila do šetření dvou úctyhodných „rodin“.

  8:58

Razie nemířila primárně na politiky a úředníky, nýbrž na hlavy organizovaných struktur – tedy na Romana Janouška a Iva Rittiga.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTKČeská pozice

Čtvrteční plošnou razii Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) můžeme bez ostychu označit za největší policejní zásah v našich novodobých dějinách proti organizovaným strukturám, u kterých existuje podezření z korupčního a protizákonného jednání (například úniky ze zpráv zpravodajských služeb).

V tuto chvíli přesně nevíme, kdo všechno skončí na seznamu několika desítek jmen, na které má podle našich informací policie políčeno. Už teď se ale z mlhy nad touto rozsáhlou akcí vynořuje obrys scénáře, koho že (mimo jiné) mají muži zákona především na mušce: hlavy dvou velkých „rodin“ – lobbisty Romana Janouška a Ivo Rittiga. V jejich případě se dlouhodobě spekuluje, že tvoří či tvořili stínový systém oficiálního vládnutí – ať už na celostátní nebo pražské úrovni. I kvůli tomu detektivové z ÚOOZ ve čtvrtek podnikli domovní prohlídky v sídlech Janouška a Rittiga.

Významných pražských byznysmenů a advokátů jsme se ptali, jak interpretují razii a zadržení významných politiků (exposlanci ODS Ivan Fuksa a Petr Tluchoř), státních úředníků (šéfka kabinetu premiéra Jana Nagyová, vedoucí Úřadu vlády Lubomír Poul) a bývalého a současného šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandy.

Kdo všechno skončí na seznamu několika desítek jmen, na které má policie políčeno?

Podle oslovených patří Janoušek i Rittig k významným zákulisním hybatelům české politiky s potenciálem ovlivňovat různé tendry a veřejné zakázky. Tudíž je prý vhodné vnímat razii prizmatem zátahu primárně proti nim, nikoliv proti politikům, úředníkům, šéfům vojenské rozvědky a dalším. Ti jen tvoří soukolí systému, na jejichž vrcholu stojí právě lidé, jako je Janoušek nebo Rittig.

Bývalý detektiv protikorupční policie Zdeněk Ondráček, který se v minulosti zabýval například prověřováním projektu Opencard, ČESKÉ POZICI sdělil, že dosavadní dostupné informace odpovídají interpretaci, že cílem vyšetřování bude otevřít Janouškův a Rittigův systém. „Ostatně usuzuji tak i na základě toho, co ve svém prohlášení ve čtvrtek odpoledne uvedl premiér Nečas.“

Dva systémy

Mezi Janouškem a Rittigem je rozdíl v období, ve kterém dosáhovali svého „vrcholu“. Janouškovým revírem bylo hlavní město v době, kdy ho řídil primátor Pavel Bém (ODS) – zejména pak jeho druhé období v letech 2006 a 2010, jak lze usoudit na základě loni uniklých odposlechů telefonátů mezi Janouškem a Bémem. Po odchodu Béma z pražské radnice však Janouškův vliv zeslábl. Vedle politických kontaktů však existuje reálné podezření, že Janoušek měl své lidi i v rámci policie. Například není dosud jasné, jakou partii sehráli v roce 2008 někteří významní představitelé protikorupční policie v případě „vyšetřování“ původu Janouškových stamilionů korun na švýcarských kontech.

Mezi Janouškem a Rittigem je rozdíl v období, ve kterém dosáhovali svého „vrcholu“. Rittig je čerstvější záležitost než Janoušek.

To Rittig je čerstvější záležitost než Janoušek. Spekuluje se, že má blízko k Nečasově pravé ruce Janě Nagyové, ministru zemědělství Petru Bendlovi či k bývalému středočeskému poslanci Tluchořovi. Významnou silou Rittigovy sféry pak bylo prostředí pražské právní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners), která tomuto šíbrovi pomáhala vytvořit nepřehledné a spletité sítě firem usídlených v různých zákoutích světa, zejména pak v  daňových rájích.

Rittig se stal „slavným“ zejména na přelomu let 2011 a 2012, kdy Nadační fond proti korupci zveřejnil řadu dokumentů, které měly dokazovat účelové vyvádění peněz z pražského dopravního podniku ve prospěch Rittiga a spol. Podle serveru Lidovky.cz důvodem k domovní prohlídce Petra Tluchoře bylo podezření z korupce spáchané právě v dopravním podniku.

Rittig a Janoušek měli blízko i ke kšeftům ve státním podniku Lesy České republiky, kde ve čtvrtek rovněž proběhla policejní razie. Janoušek v této společnosti zanechal stopu například díky firmě Ora Print (v níž v letech 2000 až 2002 působil), která v roce 2009 dodala Lesům ČR tisíc výtisků zvěřinové kuchařky za neuvěřitelné čtyři miliony korun. (Aktivní byla Ora Print i ve Všeobecné zdravotní pojišťovně, pro kterou v letech 2002 až 2010 za 700 milionů korun vydávala časopis.) Rittigova firma Rittig and Partners se zase podílela na tvorbě takzvaného Etického kodexu za více než 1,5 milionu korun.

Rodinné pilíře

Podle informací ČESKÉ POZICE z pražské radnice se policie během čtvrteční razie zaměřila na magistrátu na Odbor městského investora a pátrala po dokumentech dokládajících smluvní vztahy mezi Janouškem a hlavním městem. Vyšetřovatelé se měli zajímat o zhruba třináct zakázek z minulosti do roku 2011.

Třeba se dostane i na prošetření „lahůdek“, jako je tunel Blanka, Opencard nebo nákup 250 tramvají za 19 miliard korun

Policie se dle našich informací zajímá o projekty technické vybavenosti, inženýrské stavby či kanalizaci. Razie však stále není u konce a k dispozici nejsou ani informace, na co všechno se policie při sbírání důkazů zaměřila nebo ještě hodlá zaměřit (na pražské radnici či magistrátu by dle různých zdrojů mohl zátah pokračovat v pátek). Třeba se někdy dostane i na prošetření „lahůdek“, jako je tunel Blanka, Opencard nebo nákup 250 tramvají za 19 miliard korun.

V tuto chvíli je jisté jedno: česká policie se konečně odhodlala k útoku na struktury, které se ještě před několika dny zdály neprůstřelné. Když policie načne tyto konzervy, třeba i dospějeme k poznání, na základě jakých vazeb byla Janouškova a Rittigova „rodina“ vybudována.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.