Lidovky.cz

Konečně. Dozorčí rada medicínského centra ICRC je opět kompletní.

  13:20

Americké zástupce Mayo Clinic nahradili jiní vědci, ale i ekonom Miroslav Zámečník či premiérův vědecký šéfporadce Rudolf Haňka.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Začátkem roku bylo v brněnském výzkumném centru ICRC celkem „husto“. Miliardového střediska zaměřeného na kardiovaskulární nemoci, transplantace srdce a neurovědy se měl ujmout slovinský vědec Gorazd B. Stokin, neboť byl v mezinárodním výběrovém řízení úspěšnější než Tomáš Kára. Ten byl jedním z těch, kteří Brno spojili s americkou sítí prestižních nemocnic Mayo Clinic. Psaly se petice, na ministerstva chodily dopisy Kárových podporovatelů a kvůli potenciálně ohrožené spolupráci zpozorněla dokonce americká diplomacie...

Dozorčí rada ICRC doporučila tehdejšímu řediteli nemocnice Romanu Krausovi, aby navrženého Stokina odmítl, uplatnil své právo veta a jmenoval docenta Káru, nicméně se tak nestalo. Vzápětí na post mezinárodního ředitele rezignoval Virend K. Somers z Mayo, jak ČESKÁ POZICE informovala. Navíc z devítičlenné dozorčí rady postupně odešli další tři američtí zástupci: David Hayes, Santhi S. Vege a James M. Hodge. Z Čechů pak Radomil Novák a Cyril Höschl.

Torzo dozorčí rady, jejíž kontrolní hlas měl mít ideálně svou váhu, pak vysílalo negativní vzkaz vůči veřejnosti: projekt ICRC se nenachází v optimální kondici. Původně měla být rada doplněna zhruba v 60denní lhůtě (tedy do poloviny léta). Nestalo se, a s oznámením nových členů se čekalo déle, protože se na přelomu září a října vyměnil i ředitel fakultní nemocnice u sv. Anny, který je vždy předsedou dozorčí rady ICRC. Novým ředitelem nemocnice, jež je nositelem projektu a dotací z evropských fondů, je Josef Čekal, jenž býval například šéfem jihlavské nemocnice.

Ze zámoří pro ČESKOU POZICI okomentoval zkompletování dozorčí rady šéf ICRC Gorazd B. Stokin: „Domnívám se, že složení dozorčí rady je velmi pěkně vyvážené: jsou v ní špičkoví zahraniční vědci, Češi, kteří se prosadili v zahraničí, dobří ekonomové, lidé se zkušeností s transferem technologií, zástupce regionu. Všichni jsou připraveni pomoci ICRC stát se skutečně kvalitním centrem medicínského výzkumu a již nám poskytli cenné rady.“ O kom mluví?

  • Lawrence S. B. Goldstein – profesor buněčné a molekulární medicíny z University of California, San Diego, a výzkumník z Howard Hughes Medical Institute.
  • Rudolf Haňka – emeritus na Wolfson College při University of Cambridge, člen vládní výzkumné rady a vědecký šéfporadce premiéra České republiky.
  • Eva Konečná – auditorka, pracovala v CzechInvestu nebo u Ernst & Young Slovakia.
  • Marc Pfeffer – profesor na Harvard Medical School, kardiolog a lékařský ředitel Partners Research and Education Program (PREP) v Bostonu.
  • Martin Jan Stránský – docent na Yale University New Haven Center a neurolog.
  • Pavel Trčka – nezávislý konzultant v oblasti korporátních financí, který pracoval například v Raiffeisen Bank a plní si též životní sen studiem na lékařské fakultě.
  • Jan Vitula – politik TOP 09, někdejší vrchní ředitel sekce evropských fondů na ministerstvu školství či kvestor Masarykovy Univerzity.
  • Robert G. Will – profesor klinické neurologie na University of Edinburgh.
  • Miroslav Zámečník – ekonom a publicista, jenž se specializuje i na finance ve zdravotnictví.

Už v červnu jsme se ptali Reného Samka, ředitele ICRC pro mezinárodní strategická partnerství, zda zmiňovanou krizí ohledně jmenování šéfa ICRC nebude ohrožena spolupráce s americkou sítí nemocnic, na jejímž základě brněnský projekt vznikal a v jisté fázi i stál. „S Mayo Clinic máme dlouhodobou smlouvu o spolupráci. Společné výzkumné aktivity pokračují, jak mi potvrdili všichni vedoucí výzkumných programů, se kterými jsem hovořil. Probíhají výměnné pobyty,“ řekl tehdy ČESKÉ POZICI Samek.

Související články ČESKÉ POZICE:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.