Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Konec Usámy aneb Jak se vyrábí mučedník

Afghánistán

  7:58

Prohlašovat smrt bin Ládina za významné vítězství lze pouze v souřadnicích ideologického vidění světa a nepochopení fenoménu terorismu.

Mučedník, terorista či celebrita? Zřejmě všechno dohromady. Legenda o Usámovi bin Ládinovi už bude psát jen posmrtné kapitoly. foto: © ReutersČeská pozice

Usáma bin Ládin byl podle sdělení amerického prezidenta Baracka Obamy zabit na jeho rozkaz 1. května v Pákistánu. Po několikaměsíčním sbírání zpravodajských informací provedla akci speciální jednotka americké armády. V USA nastal jásot, v Pákistánu je zatím klid před bouří. Celosvětově se očekává, jaká bude džihádistická reakce.

Život padoucha

Usáma bin Ládin byl vlastně jeden velký otazník. Jeho život, který měl několik podstatně odlišných fází, je popisován schematicky, bez velké vnitřní logiky. Ta mu zřejmě zůstane odepřena, protože by generovala neodbytnou otázku: nebojovali už Rusové v osmdesátých letech v podstatě tutéž válku, jako nyní Američané? Vzniká oprávněný dojem, že se s fenoménem terorismu nakládá přinejmenším účelově.

Jak to, že deset let marného honění nejmocnější země světa za jedním padouchem, který se neobešel bez dialýzy a byl na jednu ruku zchromlý, nebylo považováno za totální katastrofu? Nebyl Usáma vlastně hýčkaným symbolem používaným k prosazení tučných zbrojních rozpočtů? Přesně ve smyslu prorockých slov Dwighta Eisenhowera o sílící roli vojensko průmyslového komplexu vyslovených před půl stoletím?

Jak to, že deset let marného honění nejmocnější země světa za jedním padouchem nebylo považováno za totální katastrofu?

Jaký byl reálný význam Usámy? Zajímá to vůbec někoho? Nezačíná spíše orwellovská mediální válka o Usámu? Je tento symbol pryč, nebo není? Jak se to kdy bude hodit. Kvůli prémiím, povýšení, odvedení mediální pozornosti – je pryč. Z hlediska zbrojních rozpočtů však zůstane bin Ládin navždy živý a podněcující své krvežíznivé mstitele k úděsným odvetám. Čím větší úspěch v boji proti terorismu, tím větší nebezpečí na nás číhá, a proto je potřeba více zbrojit. V tom je pointa.

Žádoucí smrt

Byla Usámova likvidace vůbec nutná? Pro veřejnost by měl neskonale větší význam živý, stojící před americkým soudem. To by byla podívaná! Nehledě na to, že soud – a tudíž i propagandistický efekt – by vydržel léta! Kdyby se Usáma před soudem sesypal, ztrapnil by se a nikoho by již neinspiroval. I kdyby sveřepě tvrdil dál svou, byl by pro něj každý den procesu veřejnou potupou.

Proč tedy musel Usáma zemřít? Přáli si to vlastně všichni! Mnozí prostí Američané, aby si zchladili žáhu. Uvadající al-kajdistické hnutí ho dokonce možná zradilo, doufaje, že se z nemocného muže stane mučedník. Přála si to možná i saúdská královská rodina, pro niž byl těžkým a kompromitujícím přívažkem. Přáli si to nepochybně i mnozí další lidé!

Co kdyby byl Usáma zajat a souzen a americká justice by zafungovala podle práva a Usámu by třeba osvobodila?! Na webových stránkách FBI najdeme aktualizovaný „zatykač“ na Usámu. Tak aktualizovaný, že na něm je již poznámka, že zemřel – aniž by tam kdy bylo výslovně uvedeno, že je hledán v souvislosti s útoky na Světové obchodní centrum 11. září 2001! Ano, jistě, jsou tam uvedeny „jiné“ konkrétní zločiny, za něž by byl žalován, ale o útocích na USA 9/11 ani slovo! Co kdyby se ukázalo, že vlastně za tím usámovským symbolem byla velká nula? Americký daňový poplatník by se mohl začít divit, kdo ho to celé roky tahal za nos, kolik že celý ten tyátr vlastně stál a k čemu to vlastně všechno bylo. A to nemluvíme o hypotetické možnosti, že by Usáma vyvrátil oficiální scénáře teroristických útoků z 11. září 2001!

Podivné okolnosti

Oficiálně ohlášené zabití Usámy bin Ládina přináší další otazníky. Kde byl zabit? V Pákistánu. Kdo ho zlikvidoval? Malá úderná jednotka. Byly armády NATO v sousedním Afghánistánu nutným backgroundem této operace? Nikoli nutně. Logistická podpora armády v sousedním státě jistě byla využita, když už tam byla, ale takovéto akce se plánují nezávisle na ní.

Nemohlo být bin Ládinovo sídlo v Abbottábádu pákistánské Guantánamo v exkluzivním provedení?

O místu Usámova pobytu prý zpravodajci věděli mnoho měsíců. Usáma žil ve velkém sídle v Abbottábádu, což nemohla nevědět pakistánská zpravodajská služba. Sídlo bylo přísně střežené. Nemohlo to být pákistánské Guantánamo v exkluzivním provedení?

Co všechno hrálo roli při časování akce? Nerozmíchávají se již náhodou americké předvolební karty? Není možné očekávat v nejbližší době nějakou neodvratnou ekonomickou nepříjemnost pro Spojené státy? Budou-li vítězné válečné tance dostatečně intenzivní a extenzivní, mohly by i těžké nepříjemnosti projít exaltovaným davem téměř nepovšimnuty. Jak říkají staří zpravodajští veteráni, kteří pod podmínkou anonymity občas přemýšlejí nahlas, sami bychom to nedělali jinak.

Mírové uspořádání v regionu může nastat, až budou podepsány výhodné uhlovodíkové kontrakty. Dříve ne. Vypadá to, že je nutné ještě leccos v této oblasti přeuspořádat, tedy alespoň z hlediska USA. Proto je potřeba nenechat situaci uklidnit a – slovy jednoho neokonzervativce – „vytvářet situace“.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odolal pokušení mediálního šílenství a prohlásil se smutkem starozákonního proroka, že při smrti kohokoliv nemůže cítit uspokojení. Usámovo mrtvé tělo však ještě ke všemu nebylo pohřbeno, ale hozeno do moře. Co říci na toto zhanobení? Úcta, která se má pohřbem vzdát mrtvým nepřátelům, je neoddělitelným civilizačním znakem všech tří „abrahamovských“ náboženství (židovství, křesťanství, islámu). Odepření tohoto aktu je těžkou provokací. Bylo i toto součástí Obamova plánu, nebo situaci takto vyhrotil někdo z amerických vojáků? Z blbosti, nebo byl naveden, aby se začaly „dít věci“?

Reakce budou

Američané by měli okamžitě tohoto „úspěchu“ využít a z Afghánistánu „zmizet po anglicku“. Teoreticky ani prakticky nemohou totiž ničeho víc dosáhnout. Tedy pokud jde o vojenské, nikoliv prospektorské cíle. Avšak jestli budou američtí velitelé chtít naopak zvýšit početní stavy a dotáhnout poprvé v historii afghánské tažení do vítězného konce, budeme zřejmě v budoucnu svědky čehosi, co bude připomínat antickou tragédii. Příběh rozhodně srovnatelný co do zaujatosti, statečnosti, tvrdohlavosti, podcenění soupeře, přehlédnutí léčky a závěrečné řeže.

Po opakovaném waterboardingu by se k příslušnosti k teroristické síti nepochybně přiznal i George W. Bush

Prohlašovat smrt Usámy za významné vítězství v boji proti terorismu je možné pouze v souřadnicích ideologického vidění světa a totálního nepochopení fenoménu terorismu. Usáma byl sice po dekádu světu nedostižný, ale do hlavy jako by mu viděli všichni: s vážnými tvářemi hlásali, jaké byly Usámovy záměry, taktika, strategie. Buď si vymýšleli, nebo to opravdu věděli, což by znamenalo, že s ním byli v informačním kontaktu. Se všemi důsledky z toho vyplývajícími.

Z WikiLeaks jsme se navíc dozvěděli, že někdo z vedení al-Kájdy kdysi hrozil, že stane-li se něco bin Ládinovi, al-Kájda rozpoutá nukleární peklo v Evropě. Tyto „informace“ však byly získány v souvislosti s vězněnými osobami na Guantánamu, z nichž mnohé byly mučeny. A po opakovaném waterboardingu by se k příslušnosti k teroristické síti nepochybně přiznal i George W. Bush. Proto je potřeba se mít nanejvýš na pozoru před všemi strach nahánějícími „zaručenými“ informacemi. Jistěže nějaké reakce na Usámovu smrt budou. Nejvíce bychom se ale opět vytrestali my sami klatbou života ve strachu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!