Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Konec nevinnosti britského euroskeptika?

Evropa

  9:59

Britští novináři vypátrali, že šéf strany UKIP Nigel Farage má tajnou firmu v daňovém ráji.

Nigel Farage, předseda protievropské britské strany UKIP, byl do těchto dnů fenoménem britské politiky především pro své postoje a názory. Nedávným volebním úspěchem v komunálních volbách dokonce začal nahánět hrůzu Cameronovým konzervativcům. Jenomže teď Farageho potkala aféra, jakou tak dobře známe i my v českém prostředí – tajné firmy v daňových rájích. Skandál by mohl před britskými parlamentními volbami v roce 2015 UKIP zásadně oslabit.

Farage se svou stranou usiluje o vystoupení Velké Británie z EU a v únorovém rozhovoru s ČESKOU POZICÍ se podělil o svůj předpoklad, že by Václav Klaus jako europoslanec zakotvil v jeho radikálně euroskeptické frakci Evropa svobody a demokracie (EFD). Dokonce uvedl, že by Klause přijel podpořit v rámci předvolební kampaně. Pokud by se Klaus skutečně rozhodl za rok kandidovat v evropských volbách, jako že tomu mnoho nenasvědčuje, naskýtá se otázka, zda by vůbec v kontextu Farageho aktuální aféry o takovou podporu stál. Ale soustřeďme se na podstatu skandálu.

Offshorový Nigel

Farage dle deníku Daily Mirror pověřil Farage svého daňového poradce, aby mu pomohl založit na ostrově Man (daňový ráj) vzdělávací společnost Farage Family Educational Trust 1654. Podle novinářů ji chtěl šéf UKIP využívat k převodu finančních prostředků a ušetřit peníze, které by jinak v zaplatil na daních. Farage na tuto společnost v minulosti postupně převedl 50 procent své firmy Farage Limited. Offshorová společnost držela podíl ve Farage Limited podle britských deníků až do roku 2011.

„Můj finanční poradce mi tento krok doporučil. Fond měl opravdu sloužit jen pro účely dědictví – zejména pro mé děti a vnoučata. Nechal jsem si zkrátka poradit a fond založit. Byla to chyba. Jsem v pozici člověka, který by takové věci dělat neměl. Nechci však nikoho obviňovat a shazovat vinu na ostatní, byla to moje chyba,“ kál se Farage pro Mirror.

Pikantní je, že Farage letos v květnu problematiku daňových rájů a vyhýbání se placení daní plamenně kritizoval v Evropském parlamentu. Odborník na problematiku daňových úniků a daňových rájů Richard Murphy k této kauze pro Daily Mirror uvedl, že zakládání společností na ostrově Man může mít jen dva důvody: „Tím prvním je zachovat tajemství, kdy nechcete, aby někdo věděl, jaké peníze do takové společnosti plynou. Druhým důvodem je vyhnout se placení daní.“

Politolog James Cockbill z edinburské univerzity k Farageho kauze ČESKÉ POZICI řekl, že dosud byl Farage považován za solidního politika, který není zasažen a ovlivněn politickými machinacemi typickými pro jiné strany. „Pokud tento skandál způsobí, že voliči začnou váhat o integritě tohoto movitého exbankéře, pro UKIP to může mít devastační následky. Dosavadní strmý růst strany byl postaven na jeho osobnosti.“

Pokoušeli jsme se zjistit názor na Farageho offshorový průšvih v Institutu Václava Klause, žádnou odpověď jsme však nedostali. Sdílnější byl předseda Strany svobodných občanů a další Farageho sympatizant Petr Mach, který se šéfa UKIP zastal. Argument zní: „Mít úspory v daňových rájích nemá dnes dobrý zvuk. Nevidím v tom ale nic špatného, naopak existence daňových rájů představuje důležitou daňovou konkurenci, která brání tomu, aby velké státy zvyšovaly daně donekonečna.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!