Lidovky.cz

Končí pro ČEZ „doba temelínská“? Firmu láká Polsko.

  22:15

Tuzemská energetická jednička zvažuje investici za desítky miliard korun v zemi severních sousedů.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Vrací se tuzemská energetická jednička ČEZ k zahraničním tažením z dob bývalého šéfa Martina Romana? Tentokrát by to určitě nebylo na Balkáně, ale třeba v zemi našich severních sousedů. A znamená to, že dostavba Temelína už není takovou prioritou, jak se na první pohled zdá? Dělat jednoznačné závěry by asi bylo zavádějící, ale jde o zcela legitimní otázky.

Tady je jen omezený výběr ze zpráv v polském tisku: ČEZ chce kupovat polskou společnost Energa, podle šéfa největší české energetické skupiny Daniela Beneše by to byla zajímavá příležitost, protože jde o stabilní regulovaný byznys v oblasti distribuce elektřiny.

Dodejme, že by šlo o obchod za desítky miliard korun. Energa, o jejíž privatizaci se znovu uvažuje, už byla jednou téměř prodána – v roce 2010. Za podíl 84 procent byla ochotna jiná polská firma PGE ochotna zaplatit v přepočtu téměř padesát miliard korun. Pak celou transakci zablokoval polský antimonopolní úřad. Případný nový majitel Energy by navíc nejspíš musel počítat s dalšími finančně náročnými projekty do budoucna.

V situaci, kdy evropská jaderná energetika těžko zápolí o přežití, by samy temelínské bloky mohly ČEZ vyčerpat až ažMá tedy ČEZ k dispozici takové peníze na další akvizice, když podle oficiálních vyjádření hodlá své zdroje soustředit především na stavbu dalších dvou bloků Temelína? Dohady, že mnozí manažeři ČEZ – stejně jako další lidé v české politice a energetice – ve skutečnosti nepovažují temelínský projekt za reálný, nejsou nové.

ČESKÁ POZICE požádala ČEZ o oficiální vyjádření, které je pochopitelně poměrně opatrné. „Z hlediska investic je pro nás Polsko velmi zajímavá země – jedná se o našeho bezprostředního souseda, se kterým máme dlouhodobé vztahy, a plánujeme zde působit v oblasti obnovitelných zdrojů. Nad rámec toho monitorujeme veškeré výhodné investiční příležitosti a Energa vypadá jako zajímavá společnost. Zatím je ale vše pouze v rovině úvah. Samozřejmě platí, že výstavba dvou nových bloků Temelína je pro nás strategickou prioritou,“ uvedla mluvčí firmy Barbora Půlpánová.

Jádro také, ale…

Na druhé straně je pravda, že generální ředitel Daniel Beneš v Polsku líčil možnosti spolupráce v jaderné energetice. Pochybovači by ale opět mohli zaregistrovat náznaky, že ty plány zdaleka nejsou tak velkolepé, jak by se mohlo na první pohled zdát. Kde jsou doby, kdy ČEZ uvažoval o tendru na stavbu celkem pěti nových bloků (včetně dvou temelínských) ve střední Evropě... V situaci, kdy evropská jaderná energetika spíše horko těžko zápolí o přežití, by ostatně samy dva temelínské bloky mohly ČEZ vyčerpat až až.

To koneckonců nepřímo vyplývá i z vyjádření mluvčí Půlpánové: „Je dobré naše know-how v oblasti výstavby a provozu jaderných elektráren sdílet s polskými kolegy. Neplánujeme se však na výstavbě nového jaderného zdroje v Polsku podílet přímo. Jádro je pro nás prioritou v České republice.“

Jak je to tedy? Po pravdě řečeno, by bylo divné, kdyby manažeři ČEZ, tedy firmy ovládané státem – byť by Temelínu stoprocentně věřili – dnes nehledali také jiné varianty budoucích investic. Jistě, názory českých politiků jsou různé. Ale bez širší politické shody je prakticky nemožné, aby se temelínský projekt realizoval. A vývoj posledních dnů naznačuje, že shoda neexistuje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.