Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Konce všech svých kauz se advokát Altner nedočkal

  18:13
Zdeněk Altner podlehl dlouhé a těžké nemoci. Bylo mu necelých 70 let. Jaký byl životní příběh muže, který nejprve ČSSD pomohl vybojovat Lidový dům a později se s ní soudil o nezaplacení dohodnuté odměny? V čem byl ještě zaangažován?

Advokát Zdeněk Altner. foto: Lidové noviny

Zdeňka Altnera si budou všichni pamatovat jako advokáta, který pomohl vybojovat sociálním demokratům u Ústavního soudu navrácení Lidového domu a kterému za to ČSSD nezaplatila dohodnutou odměnu. A to ani poté, co jí to nařídil soud. Život a dílo advokáta Altnera je ale bohatší a zasloužil by si kapitolu v dějinách českých konkurzů. Podívejme se na jeho kariéru v časové a vztahové lince.

Altner vystudoval Právnickou fakultu UK a před rokem 1989 pracoval jako podnikový právník, naposledy u Československé vědeckotechnické společnosti. Po revoluci se začal věnovat advokacii, v roce 1994 byl zapsán na seznam správců konkurzní podstaty a stal se správcem v podniku OSAN v likvidaci. Právě tady začíná temný příběh o spravování svěřeného majetku, vysmívání se věřitelům a budování politických konexí.

Obchod se stroji a nástroji

Společnost OSAN bývala za socialismu velkým obchodníkem se stroji a nástroji. Měla miliardový roční obrat, vlastnila řadu nemovitostí, včetně lukrativního areálu v Praze 5, a na skladě měla zboží za stovky milionů korun. V roce 1994 se podnik dostal do konkurzu a jeho správcem byl soudem ustanoven právě Altner, který jej pojal jako důl, ze kterého může těžit. Za pět let jeho činnosti se aktiva podniku scvrkla o 70 procent, přestože věřitelé z většiny nebyli uspokojeni. Uspokojeni nadmíru však byli Altnerem najímaní advokáti a další firmy.

Altnerovou inovací bylo neuznání celostátních zápočtů pohledávek, kterými se na počátku 90. let řešila tzv. druhotná platební neschopnost v rámci celé republiky.

Altnerovou inovací bylo neuznání celostátních zápočtů pohledávek, kterými se na počátku 90. let řešila tzv. druhotná platební neschopnost v rámci celé republiky. Tehdy byly OSAN, stejně jako ostatním firmám, centrálně vzájemně započteny pohledávky a závazky. Jenže Altner zadal najatým advokátům, aby začali vymáhat i tyto započtené pohledávky, a to každou jednotlivě (šlo třeba i o jen pár desítek korun).

Advokáti Jiří Karpíšek, Lubomír Bejdl, Jiří Machourek a Vladimír Jirousek podali na Altnerův pokyn k obchodním soudům třicet tisíc žalob, z nichž samozřejmě většinu prohráli, ale to nebylo důležité. Důležité bylo, že dostávali od OSAN zaplaceno za každý úkon. Náklady na vymáhání pohledávek tak dosáhly 169 milionů korun, jen Karpíšek si přišel na 67 milionů korun.

Desítky milionů fakturovala OSAN i firma Coex Praha, kterou Altner najal přesto, že byl od jejího počátku až do nástupu do funkce správce konkurzní podstaty v jejím představenstvu a pravděpodobně i jejím spolumajitelem. Dalším členem představenstva Coexu a zřejmě i spolumajitelem byl Miloslav Hejnák, který firmu po přestupu Altnera do OSAN řídil. Zde se dostáváme k politickým konexím a zřejmě počátku kontraktu na budoucí zastupování ČSSD.

Cesta k Lidovému domu

Altner s Hejnákem najali na práci pro OSAN a Coex i firmu sociálního demokrata Iva Svobody a Barbory Snopkové Omnia daně, účetnictví. Omnia měla zaúčtovávat platby, které chtěl Altner utajit před zaměstnanci a věřiteli, ty běžné zpracovávaly účetní OSAN samy. Omnia za to dostávala miliony korun. Altner s Hejnákem dávali léta peníze firmě Iva Svobody (peníze z konkurzní podstaty společnosti OSAN) a on jim to po čase vrátil „z titulu své funkce“. Když se Svoboda stal ministrem financí (a Barbora Snopková jeho poradkyní), udělal z Hejnáka svého náměstka a dosadil ho do dozorčích rad České spořitelny, Unipetrolu a České inkasní. Jako místopředseda pro řízení strany uzavřel Svoboda s Altnerem smlouvu o zastupování v kauze Lidového domu.

Soudy a vyškrtnutí z komory

Na dlouholetý nátlak poškozovaných věřitelů Altnera nakonec soud odvolal z funkce správce konkurzní podstaty, policie ho začala vyšetřovat a Česká advokátní komora ho vyškrtla. Začal proto poskytovat své speciální služby na Slovensku.

Příběh ale pokračoval temně i pro Altnera. Na dlouholetý nátlak poškozovaných věřitelů jej nakonec soud odvolal z funkce správce konkurzní podstaty, policie ho začala vyšetřovat a Česká advokátní komora ho vyškrtla. Začal proto poskytovat své speciální služby na Slovensku, ale i tam záhy čelil obvinění z maření konkurzu, bylo po něm vyhlášeno mezistátní pátrání. V listopadu 2013 jej zadržela německá policie, po pěti měsících v německé vydávací vazbě putoval na Slovensko, kde na něj soud rovněž uvalil vazbu. Na Slovensku dosud nebylo pravomocně rozhodnuto (v roce 2014 jej bratislavský soudu uznal vinným z maření konkurzu a uložil mu trest odnětí svobody na šest měsíců). Trestně byl stíhán i v České republice, například kvůli údajné zpronevěře 800 000 Kč.

Zdeněk Altner v pondělí 7. listopadu ve věku 69 let zemřel, čímž všechna jeho trestní stíhání končí. Zároveň je třeba připomenout, že většiny odměny z platné smlouvy s ČSSD za odvedenou práci při soudní při o Lidový dům se až do své smrti nedočkal.

Zemřel věřitel ČSSD Altner

Pozůstalí zatím nevědí, jak budou ve sporu o 334 milionů korun pokračovat

V devětašedesáti letech včera po dlouhé a těžké nemoci zemřel Zdeněk Altner, bývalý advokát sociální demokracie. LN to sdělil jeho letitý právní zástupce Václav Veselý. Zatím není jasné, jak bude pokračovat dlouholetý svár s ČSSD o stovky milionů korun za úspěšné zastupování ve sporu o Lidový dům.

„Jsem v situaci, kdy už od pana Altnera nemám plnou moc k zastupování,“ řekl Veselý. Pohledávka v hodnotě převyšující 330 milionů korun zřejmě přejde na dědice. Podle Altnerova syna advokáta Patrika Altnera, je zatím předčasné říci, jaké budou jejich další kroky. „Jen jsme moc smutní, že se otec žádného plnění nedočkal,“ řekl LN.

Sociální demokracie totiž pravomocný verdikt Městského soudu v Praze z letošního března nerespektovala a Altnerovi nezaplatila ani korunu. Namísto toho podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten o něm doposud nerozhodl. V červnu ale odložil vykonatelnost verdiktu, díky čemuž ČSSD zatím nic platit nemusela.

Altner starší podle informací LN dostal několik nabídek na odkoupení pohledávky, všechny ale odmítl. Zájem kupců nyní zřejmě čeká i jeho syna. „Před volbami se jistě najde zájemce o koupi tučného dluhu vůči nejsilnější vládní straně,“ myslí si vlivný pražský právník, který si nepřál být jmenován.

Do médií se dostala informace o jediné nabídce, která pocházela od miliardáře Pavla Krúpy. Ten v květnu Altnerovi za dluh nabídl 55 milionů korun. Podle advokáta Veselého ale Altner o jejím přijetí nikdy neuvažoval. Podle Altnerova syna Patrika svou nabídku Krúpa ani nemyslel vážně. „Je divné dát informaci médiím a teprve poté předložit nabídku. Takto se pohledávky nevykupují, což on musel vědět,“ uvedl již tehdy Altner mladší.

Dle informací LN ale jeho otec měl i jiné nabídky, například jednu v hodnotě zhruba 150 milionů korun. Tvrdošíjně je ale odmítal, údajně měl obavy, že jde o provokace tajných služeb. Jeho potomci mohou být k potenciálním kupcům vstřícnější. „Na místě rodiny bych se pokusil dluh co nejdříve prodat. Přišli by o starosti spojené se soudním sporem,“ komentuje případ již citovaný pražský advokát. „Může se táhnout ještě roky a vůbec není jisté, že na konci budou úspěšní,“ dodává.

Dědicové mohou dluh prodat

Minimálně je jisté, že pohledávka bude nyní předmětem dědického řízení. To vede notář přidělený soudem a proces může trvat i několik let. „Běžné dědické řízení, kde nejsou spory mezi dědici a majetek se nachází na území ČR, trvá zhruba čtyři měsíce ode dne, kdy soud pověří notáře vyřízením pozůstalosti,“ uvádí Pavel Bernard, viceprezident Notářské komory ČR. Celých 88 procent řízení je dle statistik skončeno do roka a jen asi 1,5 procenta řízení trvá déle než tři roky.

Kvůli dědickému řízení se tedy může podstatně prodloužit dovolací proces u Nejvyššího soudu. „Nejdříve musí být jisté, kdo nastupuje do práv a povinností zemřelého v rámci dědického řízení. Jinými slovy, někdo musí tu pohledávku zdědit. Až to bude jasné, s tím člověkem se bude pokračovat v řízení před Nejvyšším soudem,“ vysvětlil ČTK Aleš Pavel, ředitel kanceláře předsedy Nejvyššího soudu.

Je ale pravděpodobné, že nabídky na odkoupení dluhu se objeví dříve, než se rozhodne o dědictví. „Cílem investora může být buď ČSSD pomoci, nebo ji naopak před volbami poškodit,“ domnívá se jeden z oslovených právníků.

Altnerovi dědicové pravděpodobně mohou dluh prodat i před vypořádáním pozůstalosti. Je ale třeba, aby byl jasný okruh dědiců, všichni s tím souhlasili a nebylo to v rozporu s poslední vůlí zesnulého. „Postoupení pohledávky v průběhu pozůstalostního řízení dle mého názoru možné je. Spor může být jen o to, zda je potřeba souhlas notáře coby soudního komisaře, či ne,“ vysvětluje významný pražský notář, jenž vzhledem k citlivosti věci nechtěl být jmenován. Dědicové by si pak rozdělili výtěžek z prodeje dluhu.

„ČSSD vyjadřuje soustrast rodině a blízkým JUDr. Zdeňka Altnera,“ reagovala na úmrtí strana. Jiří Chvojka, mediální zástupce ČSSD ve sporu s Altnerem, pak další komentáře včetně právních označil za nevhodné.

Kristián Léko

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!