Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Komunismus porazil Michail Gorbačov, nikoli Západ

Způsob ukončení studené války by měl být trvalým zdrojem poučení. Bývalý velvyslanec USA v ČSSR a v SSSR Jack Matlock vysvětlil konec studené války jinak než současní jestřábi. Dle něho se historie se neopakuje, ale rýmuje.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

I. Ducar

10. 12. 2014 14:31
Jan Schneider – dobrá práce!

„Oponent“ Roman Joch je názorově nekonzistentní spekulant, pro něj je nejdůležitější přesvědčivá póza (jakéhokoliv typu), což mu smířlvější úhly pohledu neumožňují. Jan Schneider „roste názorově do krásy“, stále více dává přednost rozumovým analýzám, nebrání se uvažovat s otevřenou hlavou bez předsudků, je schopen sebereflexe. Výborně.

0 0
možnosti

J. Křivan

10. 12. 2014 15:53
Re: Jan Schneider – dobrá práce!

Vítám z dlouhodobé dovolené.

0 0
možnosti

19. 11. 2014 19:06
Bezpečnostní expert Jan Schneider - moje zkušenost s ním

http://www.vladimirhucin.cz/?q=node/587

0 0
možnosti

Mir

19. 11. 2014 20:04
Když osobně, tak osobně

http://www.sinagl.cz/postrehy-a-komentare/4536-vladimir-hucin-spolupracovnik-stb.html

A to také s p. Schneiderem občas vedu spory.

Miroslav Pinkas

0 0
možnosti

Bob Senior

16. 11. 2014 18:01
Jak to tedy skutečně bylo?

Autor článku poukazuje na příspěvek bývalého amerického velvyslance,působícího začátkem 80.let minulého století v Československu a jejich koncem v SSSR.A srovnává je se zprávou BIS z posledního období.Dovolím si konstatovat,že mne poněkud zaráží pokus dojíti k jenoznačnému závěru o tom,zda komunismus byl poražen Západem,nebo Gorbačevem,při čemž se  vůbec nepřihlíží ke shodnosti či rozdílnosti podmínek v Československu či v ČR,při podmínkách ve stejném časovém období v SSSR (nebo lépe v zemích RVHP),nebo v Ruské federaci,či v zemích SNS,které měly být reformovanými následníky SSSR. A to se nezmiňuji o "přínosu" amerického diplomata,který v těch podmínkách profesionálně působil a tedy je stále ovlivněn postřehy,které tvořily výstupy jeho činnosti.

To se projevuje markantně na rozdílnosti jeho tvrzení se skutečností,která byla podstatně odlišná od reality,například o mírumilovnosti prezidenta Regana vůči SSSR,Ten naopak prohlašoval bývalý SSSR za "říši zla" a tvrdě prosazoval embargo na v

0 0
možnosti

Bob Senior

17. 11. 2014 11:38
Re: Jak to tedy skutečně bylo?

Pokračování

Regan po svém prvním zvolení v r.1981 omezil federální sociální program a zahájil největší zbrojní program v mírové době.Zaujal tvrdý postoj vůči komunismu a Sovětskému svazu,včetně prosazování embarga na vývoz špičkové technologie do komunistických zemí.R.1983 navrhl často kritizovanou strategickou obrannou iniciativu,kterou novináři pojmenovali "hvězdné války".Na její výzkum věnovala Reganova vláda značné prostředky.Došlo ale k hospodářskému zotavení USA a ke zvýšení technologického náskoku,nejen vůči komunistickým zemím,ale i vůči Západoevropským spojencům USA.Ti si pak nedovolili porušit přísně sledované embargo,které bylo před tím obcházeno různými cestami,přes "neutrální" evropské země.Pro průmysl zemí RVHP to znamenalo velmi často ztrátu konkurenceschopnosti jejich průmyslových výrobků a tedy pokles možností exportu do "devizových" oblastí.

Vznikající krize vedla ve druhé polovině 80.let ke změnám v SSSR,které vyvrcholilynástupem Gorbačeva na vedoucí funkci v SSSR.

0 0
možnosti

B. Rudolf

16. 11. 2014 10:24
Myslím si, že bychom měli být

Myslím si, že bychom měli být Gorbačovovi vděčni. Sehrál podstatnou roli v nekrvavosti našeho přechodu k demokracii a ve vypoklonkování Sovětských vojsk z naší země.

Pokud jde o Rusko, nikdo doma není prorokem. V době perestrojky to byla zbídačená, morálně zdevastovaná země. Pokud vím, děly se tam v době přechodu ke kapitalismu šílenosti. Rusko dokonce zbankrotovalo. Jaká byla šance, udělat to lépe, nevím. 

Gorbačova si vážím. To, že se v daném čase objevil na dané pozici, považuji za malý zázrak.

0 0
možnosti

J. Poděbradský

15. 11. 2014 9:03
Skutečně??

Byl Gorbačov skutečně hlavní příčinou změn, které postihly bývalý SSSR a jeho spojence po celém světě? Desítky politiků a politických autorů tak věří. Píše tak N. Ryžkov (Perestrojka - dějiny zrady), nebo J. Ligačov (Hádanka Gorbačov), B. Olejnikov (Kníže temnoty), Falin (Politické paměti), W. Gerns (Říjen a budoucnost lidstva), E. Honecker (Poslední zpověď) a desítky dalších. Mýlili se všichni tito velcí politikové? Podle gen. Michaila Ljubimova se všichni mýlili, protože hlavní příčinou nebyl Gorbačov, který byl jen následkem. Hlavní příčinou byl dřívější generální tajemník KSSS J. V. Andropov, který Gorbačova v rámci skrytých aktivit KGB nechal „zplodit-vybrat-nasměrovat“. Stručné vylíčení této tajné akce, nazvané samotným Andropovem „Akce Golgota“, nám  podává generál KGB Michail Ljubimov, bývalý náčelník prognostického odboru První hlavní správy KGB, jeden z nejskrytějších, ale také nejmocnějších mužů bývalého SSSR. Gorbačov byl pověřen demontáží židovského komunistickího systému

0 0
možnosti

J. Poděbradský

15. 11. 2014 9:04
Re: Skutečně?? II.

a přípravou na novou spravedlivější občanskou společnost, ale až poté co si lidstvo uvědomí zrůdnost neoliberálního kapitalismu a projde katarzí velkých krizí ekonomiky a možná i velké války !!!

0 0
možnosti
Gorbi

Konec VŠ a SSSR způsobil celý komplex příčin, jak mnozí zde připomínají. Dávat jednomu jedinému člověku zásluhu za porážku komunismu zavání náboženským vzýváním spasitele. Mimo jiné nedovedu si představit, že by, byť nejvyšší tajemník KSSSR, mohl jednat příkře v rozporu s tehdejším politbyrem. Asi by měl škaredou nehodu... Ta poptávka po rozpadu tam musela být. Gorbimu můžeme poděkovat za to, že ten rozpad ukočíroval a množství prolité krve bylo zanedbatelné. Následný poklidný vývoj a transformace v jednotlivých zemích ukázaly, že to komunisté vzdali z vlastního přesvědčení a rádi přijali kapitalismus.

0 0
možnosti

Jan111

14. 11. 2014 21:33
Vďaka za článok

V podstate sa s tým dá súhlasiť, ekonomicky bol síce ZSSR na tom veľmi zle, ale keby Gorbačov chcel, tak to silou udrží, veď aj KĽDR sa drží pri živote. Je ale udivujúce koľkým ľudom sa tento pohľad na rozpad ZSSR nepáči a vyvoláva to u nich silné negatívne emócie. Chce to trochu nadhľadu a hlavne sa odosobniť a potlačiť emócie.

0 0
možnosti

Mir

14. 11. 2014 21:26
J. R. Matlock jr. na anglické wikipedii a

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/292268-evropa-ma-mit-bezpecnostni-strukturu-s-ruskem-mini-americky-diplomat/

Ten pán není žádná obskurní figurka. Sloužil v USA diplomacii 30 let za demokratických prezidentů i Reagana a

Bushe st. Takže díky za informace, pane autore, včetně odkazu na CESES, byť je to jen kamínek do názorové

mozaiky. A té BISce bych to za zlé neměl - extremisté mohou být i mezi akademiky. Třeba by ně šlo použít

biblické: "... mnoho vědomostí tě připravuje o rozum" (Sk26,24), ať zažertujeme na způsob religionistů :-).

0 0
možnosti

Mir

14. 11. 2014 21:34
0 0
možnosti

14. 11. 2014 21:09
v USA nikdy nebyl větší válečný megaloman

než Reagan je otázkou jestli to byla vůle jeho nebo někoho jiného a on to pouze realizoval

0 0
možnosti