Lidovky.cz

Komise k OKD cení zuby. Kdo nepřijde, zaplatí až půl milionu

  16:24
Členové vyšetřovací komise k privatizaci OKD prosazují přísnější sankce za neomluvenou neúčast svědků. Počítá se i se zavedením pořádkové pokuty až do výše půl milionu korun. Poslanci si od zpřísnění slibují zlepšení výsledků práce sněmovních vyšetřovacích komisí, které byly v minulosti nevalné.

Zdeněk Bakala. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Politici se snaží zvýšit dopad sněmovních vyšetřovacích komisí. Jen v minulém funkčním období sněmovny vznikly vyšetřovací komise ke kartě Pražana Opencard, dálnici D47 či k překotné policejní reorganizaci. Nové světlo do starých kauz ale nepřinesly. To by nyní chtěli změnit poslanci sněmovní vyšetřovací komise k OKD. Ta má políčeno jak na podivné okolnosti, za nichž stát o hornickou společnost přišel, i na následný vývoj, který vedl předloni k pádu podniku a mnohamiliardovým dluhům.

Poslanec Petr Pávek (STAN) se s hubenými výsledky rozhodl skoncovat. Připravil proto návrh úprav zákona o jednacím řádu sněmovny i trestního zákoníku. „Jelikož jsem byl nominován do vyšetřovací komise k OKD a nerad plýtvám svou životní energií, dospěl jsem k závěru, že je nutné navýšit její pravomoci po vzoru USA a ostatních zemí EU,“ napsal LN Pávek.

Ostatním členům komise už návrh novely rozeslal. Ve sněmovní vyšetřovací komisi má každá z politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně po jednom členu. Čeká na jejich reakce. Z návrhu, který LN získaly, vyplývá, že změny cílí především na hříšníky, kteří by sabotovali práci komise. Pávkova novela chce zavést finanční pokuty pro osoby, které by narušovaly průběh zasedání komise.

A počítá se i se zavedením pořádkové pokuty až do výše půl milionu korun. To pro svědky, kteří budou chtít slyšení před komisí obejít. „Kdo bez dostatečné omluvy neuposlechne příkazu nebo nevyhoví výzvě, které mu byly dány podle tohoto zákona, může být předsedou vyšetřovací komise potrestán pořádkovou pokutou do výše 500 000 Kč,“ popisuje novela. O udělení pokuty rozhodne předseda komise. Odvolání je možné k plénu sněmovní komise.

Chceme vycenit zuby

Novela upravuje i trestní zákoník. Ten už dnes v některých ohledech dává sněmovní vyšetřovací komisi na roveň policii. Týká se to například křivé výpovědi či nepravdivého znaleckého posudku. Kdo vědomě zalže, může strávit půl roku až dvě léta za mřížemi. Pávkův návrh chce zpřísnit sazbu na dva až osm let.

Za důležité považuje získat nově pravomoc nahlížet do spisů, které vede policie a soudy o zpracovávaných kauzách. V květnu právě v případu OKD rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2, že při privatizaci menšinového balíku akcií stát nepřišel o miliardy. Státní zástupce přitom žaloval soudního znalce a dva exmanažery Fondu národního majetku, že se podíleli na ztrátovém prodeji. V současnosti také běží prověřování možného tunelování dolů, které v roce 2004 ovládl miliardář Zdeněk Bakala.

Praxe parlamentních vyšetřovacích komisí zejména v USA má silnou tradici. V minulosti čelili dotěrným otázkám kongresmanů američtí prezidenti i průmysloví magnáti. Naposledy veřejnost mohla sledovat, jak na dotazy členů Kongresu čtyři hodiny odpovídá zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

Uhlobarona si zve vyšetřovací komise na slyšení spolu s expremiéry Vladimírem Špidlou a Bohuslavem Sobotkou a třemi bývalými ministry průmyslu. Zatím však nebylo stanoveno datum výslechů. Pokud by se sněmovna na návrhu zákona shodla, měla by přísnější pravidla platit již pro rozběhnuté sněmovní vyšetřovací komise.

Od novely si Pávek slibuje výrazný posun. „Komise by měla formálně pravomoc státních zástupců a soudců. Vyhýbání se předvolaných osob z vyšetřování a lhaní by neprocházelo beztrestně, tudíž by parlamentní vyšetřovací komise měla do budoucna šanci v různých kauzách uspět. Kolegy z komise jsem poprosil, aby novelu projednali na svých poslaneckých klubech,“ dodal Pávek. Praxe parlamentních vyšetřovacích komisí zejména v USA má silnou tradici. V minulosti čelili dotěrným otázkám kongresmanů američtí prezidenti i průmysloví magnáti. Naposledy veřejnost mohla sledovat, jak na dotazy členů Kongresu čtyři hodiny odpovídá zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. A to kvůli úniku soukromých údajů uživatelů jeho sociální sítě.

Na Pávkovo posílení parlamentních vyšetřovatelů zatím předběžně kývl šéf sněmovní komise k OKD Lukáš Černohorský (Piráti). „Zatím tomu chybí důvodová zpráva. Je to v rovině návrhu. Já s tím problém nemám, protože výraznější sankce nám skutečně chybějí. Jen bych nechtěl, aby o sankci nerozhodoval předseda,“ řekl LN k návrhu Černohorský, podle kterého nyní návrh studují právníci.

Článek byl v LN publikován dne 13. června 2018.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.