Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kolik Babákových milionů ještě vyplave na povrch?

  15:20

Čaroděj Babák je podezírán z praní špinavých peněz. Kromě dříve provalených transakcí letos v březnu půjčil straně dalších pět milionů.

foto: © ČESKÁ POZICE/Richard CortésČeská pozice

I když se to Věcem veřejným asi nebude líbit, situace plně odpovídá tomu, co řekl na tajně pořízené nahrávce superguru stranyPoslanec Věcí veřejných Michal Babák je opět hlavní postavou televizních zpráv a titulních stran deníků. Jak včera uvedl iDnes, Babák vypomohl, kromě již mnohokrát zmíněného daru 6,5 milionu korun, své straně i půjčkou. V březnu 2011 Věcem veřejným údajně poslal pět milionů korun. Informace pochází z materiálu zpracovaného finančním analytickým útvarem ministerstva financí a ten případ již předal policii. Ministerstvo financí podezírá Babáka z praní špinavých peněz. I když se to Věcem veřejným asi nebude líbit, situace plně odpovídá tomu, co řekl na tajně pořízené nahrávce superguru strany Vít Bárta. Finance Věcí veřejných jsou v krizi a poslanec Babák je řeší jako krizový manažer.

Babák v posledních dvou letech údajně nanosil v hotovosti do banky celkem 7,8 milionu korun ve stotisícových sumách. Z toho 6,5 milionu obratem přistálo na kontě Věcí veřejných. Kromě toho poslanec letos v březnu půjčil straně dalších pět milionů korun. Na nahrávce z porady vrcholných představitelů Věcí veřejných, zveřejněné v předchozích týdnech, jeden z členů strany uvádí, že Babák se stranickými financemi čaruje. Pan poslanec po provalení nového skandálu médiím řekl, že jsou to lži a že vše vysvětlí.

Těžko říci, zda v podání Víta Bárty se pod pojmem krizový manažer rozumí ten, kdo problémy řeší, nebo ten, kdo je generuje. V každém případě to znamená, že poslanec Michal Babák je, kulantně řečeno, mimo realitu. Ten člověk by nemohl úspěšně podvádět ani v mateřské školce. To, že média hlídají financování politických stran, přece věděl už dávno před tím, než do politiky vstoupil. Jak si mohl letos v dubnu, kdy jeho aféra naplno propukla, myslet, že půjčka, kterou poskytl své straně měsíc před tím, nebude odhalena? Pokud by tehdy přiznal i těch pět milionů, jeho pozice by nebyla o tolik horší. Naopak tím, že byl přistižen, jak zase mlží, ztratil poslední zbytky důvěryhodnosti. Kolik Babákových milionů ještě vyplave na povrch?

Nosit plné tašky peněz z místa na místo pochopitelně lze, ale pokud mezi těmito vycházkami zabloudíte do banky...

Možná, že tím, jak se neustále kritizuje korupce v ČR, získali někteří lidé dojem, že vlastně žádná opatření proti praní špinavých peněz neexistují. Jenže to je docela omyl, na což už řada lidí doplatila. Nosit plné tašky peněz z místa na místo pochopitelně lze, ale pokud mezi těmito vycházkami zabloudíte do banky a myslíte si, že zametete stopy tím, že peníze rozdělíte na menší částky a přeházíte různě mezi svými a cizími bankovními konty, jste na krutém omylu. Finanční analytický útvar ministerstva financí disponuje takovými nástroji, že byste se možná divili. Rozdělení peněz na menší částky a jejich stálé přesuny nepomáhají, spíše právě naopak. Stejně tak převody peněz mezi státy, zejména pokud se jedná o firemní účty, na kterých se celé měsíce nic neděje, a pak létají stamiliony.

Naprosto zarážející je, že něčeho takového si není vědoma osoba, která se v oboru financí víceméně pohybuje několik let. Proto nelze vyloučit, že čarodějovi Babákovi někdo slíbil, že kdyby se jeho kouzla s miliony nepovedla, získá politické krytí z vyšších politických míst. Zatím to vypadá spíš tak, že Babákovi se vše vymklo z rukou.

Rozborem největšího finančně-politického skandálu od pádu Klausovy vlády jsme se podrobně zabývali zejména v článcích:

Z těchto analýz mimo jiné vyplývají nepatřičnosti, jichž se Michal Babák - platí-li jeho argumentace - dopustil vůči ustanovením obchodního zákoníku. Na otázky v tomto směru však pan poslanec již více než 5 týdnů neodpovídá. Považujeme za užitečné tyto otázky ještě jednou veřejně zopakovat.

Otázky, které Michalu Babákovi položila ČESKÁ POZICE dne 20. dubna 2011:

  1. Jste si vědom neplatnosti smlouvy o půjčkách od firem WCM CZ a MxB z důvodu neexistence předchozího schválení valnou hromadou společnosti (§ 196 a obchodního zákoníku a § 135 obchodního zákoníku)? Vaše půjčky musíte ihned vrátit společnostem jako neoprávněný majetkový prospěch. Kdy tak učiníte? Nebo schválení máte a jen jste to zapomněl veřejnosti sdělit?
  2. Jak vysvětlíte, že máte 15 procent akcií v akciové společnosti Bene Factum, když podle zakladatelské smlouvy jste nebyl zakladatelem, do společnosti jste nevložil žádný peněžitý ani nepeněžitý vklad a Miloš Havránek a Petr Šrámek od založení společnosti do dnešní doby deklarují, že každému z nich patří 50 procent společnosti. Máme to chápat tak, že oba pánové lžou? Máte akcie, které jsou v listinné podobě v trezoru? V prohlášení ze dne 16. 4. 2011, které je k dispozici na stránkách Věcí veřejných, hovoříte o vlastnictví akcií, jinde jsme zachytili zmínku o opcích. Co z toho je pravda? A pokud máte opce, a ne akcie, kolik jste za opce zaplatil, kdy hodláte opce za akcie uplatnit, a jaké podmínky opce při uplatnění výměny za akcie mají? Máme tím na mysli interval, kdy je lze uplatnit, kdo opce vydal, počet opcí a za kolik akcií je lze vyměnit a cenu za pořízení akcie výměnou za opce (strike price).
  3. Ve svém prohlášení na webových stránkách Věcí veřejných uvádíte, že při vstupu do parlamentu jste vlastnictví akcií neuvedl, protože jste neznal jejich cenu. Proč jste tedy neuvedl samotný fakt, že akcie vlastníte? Na jiném místě uvádíte, že nynější cenu akcií odvozujete od nových zákazníků, které nazýváte zlatými vejci. Chápeme to správně tak, že všechny tyto zákazníky jste získal pro Bene Factum za posledních zhruba osm měsíců, když jste o nich při vstupu do parlamentu nevěděl?
  4. V článku v Parlamentních listech se píše: „Nejednalo se o běžný prodej akcií, nýbrž o převod podílu společnosti, jíž jsem byl spoluzakladatelem“. Tento termín nám není jasný. Akciová společnost má akcie, s.r.o. podíly. Můžete první část věty vysvětlit, nebo někdo Vaše vyjádření zkreslil? Zakladatelská smlouva společnosti Bene Factum o Vás jako o zakladateli nemluví. Tomu nerozumíme. Pokud je v zakladatelské smlouvě chyba, proč jste ji nenapadl u soudu? Teď už nemáte šanci svůj podíl na založení společnosti prokázat, protože Váš eventuální nárok je promlčen.
  5. Kde a za jakých podmínek se Vám podařilo získat půjčku 15 milionů korun na nemovitosti, které vlastníte?
  6. Na webových stránkách Věcí veřejných jste minulý týden uvedl, že podáte daňové přiznání za rok 2010. Termín pro podání ale dávno uplynul. Znamená to, že jste svoji povinnost podat přiznání nesplnil? Nebo podáte daňové přiznání dodatečné? Nebo máte daňového poradce?