Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kolaps liberální demokracie je z dlouhodobého hlediska nutný

Sedm nezpochybnitelných faktů poskytuje znepokojivý obraz. Hlavním důvodem krize současných liberálně demokratických sil je, že nejsou liberální ani demokratické.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jik

14. 3. 2018 22:39
liberalizmus je zrůda

Zásadní problém autora je v tom, že liberalizmus spojuje s dobrem. Opak je pravdou. Liberalizmus je deformované (vulgárně zjednodušené) pojetí společnosti neodpovídající přirozenému stavu věcí. Namísto rodiny se základem společenského postavení stal majetek. Liberalizmus umožnil vznik kapitalizmu tím, že legalizoval krádež. Začít se musí odtud.

0 0
možnosti

I. Patta 677

18. 2. 2018 22:33
Pavel Kohout vidí hodně,

cituji: "Demografická krize je částečně důsledkem vysokých daní (svobodní nemají prostředky na založení rodiny), dílem sociálního státu (podpůrná funkce rodiny byla nahrazena sociálními dávkami). Je to ale jen pohled ekonoma. Tím dalším, z pohledu sociálního ekonoma je prostý fakt, že nemusíme žádné dítě vychovat, abychom se ve stáří měli dobře. Ti kteří jen pracovali a nevychovali děti čerpají svůj starobní důchod z odvodu sociálního pojištění cizích dětí, tj. z dividend starobních důchodců, kteří nejen pracovali, ale také vychovali děti. Důsledek: díky systémově vadnému účetnictví použitém ve státním důchodovém systému, bude v r. 2018 přerozděleno ve prospěch bezdětných 43,44 miliard korun. To znamená, že díky zcela špatně nastavené zásluhovosti nám stačí jen pracovat. Nemusíme vychovat děti, abychom si hmotně zajistili stáří. To je hlavní důvod (80 %), proč hromadně vymíráme závratným tempem 113 nenarozených dětí denně do vyrovnané populační bilance (rok 2016). Je to ekvivalent likv

0 0
možnosti

I. Patta 677

18. 2. 2018 22:35
Re: Pavel Kohout vidí hodně, II

Je to ekvivalent likvidace jedné velké základní školy o 678 žácích každých 6 kalendářních dnů!! Máme jen pracovat a nerodit a nevychovávat děti, protože v pojetí ekonomů je chov vepřů činností produktivní a výchova dětí činností neproduktivní. Pro ekonomy náklady výchovy našich dětí jen snižují dividendy těch, kteří naši práci starostlivě řídí, ...ke svému prospěchu.

0 0
možnosti

J. Hanzlík

13. 2. 2018 20:32
Medicína zn. Kolaps

Diagnózu bych nebral na lehkou váhu, protože autor patří k té části inteligence, která se propracovala ke svému oboru obrovským osobním zájmem s pílí dopídit se skutečně účinných systémových mechanismů, které jsou v ekonomii a souvisejících oborech prezentovány. Má tedy velké předpoklady odlišit možný vliv zásahů svého oboru od účelových ideologicko-politických nánosů některých ekonomických koryfejů. Je pro mne velkým potěšením, když autor v užvaněných televizních diskusích s jistou noblesou odmítá reagovat na diletantské diskutéry i když jsou ozdobeni bruselskými funkcemi.

0 0
možnosti

J. Hanzlík

13. 2. 2018 19:33
Liberální pokrok

Stalo se jaksi politicko-kultovní samozřejmostí, že k demokracii adjektivum liberální patří. Nedej bože, kdyby se tam ocitlo přízvisko konzervativní. Pokrokovost je povinná a „vědecký“ experiment proměny tradiční a „zaostalé“ společnosti je „zákonitá“. Vyfabulovaná a vylhaná pokrokovost vede k další závislosti jednotlivce na státu omezením jeho svobod, které jsou v levicově liberálním merku marxisticky překovány na pouhé lidské potřeby, které budou v elektronické době snadno detekovány a kanalizovány dílčím neziskově parazitním mechanismem ruku v ruce s měnovými emisními kouzly. Epochální redukce obtížně determinovatelné, a tudíž svobodné společnosti, na pouhou sociální veličinu a zanedbatelnou etnicitu, tedy nepodstatnou kulturní identitou, je varovným rubem levicovým překroucením liberalismu.

0 0
možnosti

13. 2. 2018 19:11
A s takovým "západem" jsme se spojili

Aby u nás konečně byl zaveden socialismus s lidskou tváří o kterém snili Chartisté. Že to přinese dluhy a nicotu v globálním světě, nevadí. Cíle bude dosaženo a socialismus zvítězí. Že se socialismu teď říká liberální demokracie, nevadí. Vždyť nezáleží na názvu.

0 0
možnosti

12. 2. 2018 23:06
Prostě socialismus jsme vykopli na východ a

on se vrátil ze západu. S tím západem musíme projít stejnou cestu, jakou jsme prošli v letech 1948 - 1989, Oni naší zkušenosti nevěří, takže budeme muset ještě jednou projít tím socialismem. Ale až západ procitne, to nebude sametová revoluce, ale opravdový fičák.

0 0
možnosti

13. 2. 2018 7:57
Re: Prostě socialismus jsme vykopli na východ a

Socialismus jsme nikdy nevykopli, pane Chaloupko, pouze jsme jej notně opepřili prvky anarchie. Vládu a moc jedné strany nad občany jsme nahradili vládou a mocí několika stran nad občany. Naši občané nikdy neměli ve svých rukou účinný nástroj, pomocí něhož by mohli prosazovat svou demokratickou vůli a znění článku 2, odst.1 ústavy. Jak říkám, socialismus máme stále, pouze se k nám připojily západní země. Místo toho, abychom už konečně nastoupili cestu ke skutečné zastupitelské demokracii podle úžasného vzoru Švýcarska, kde tato efektivně funguje již více než 200 let, utápíme se neustále ve vlastních "specifikách", které nikdy od roku 1918 k ničemu smysluplnému nevedly. Politické systémy s výjimkou toho Švýcarska nikde na západ od našich hranic nefungují tak, aby bylo možno říci, že občané států mají skutečnou moc ve svých rukou. Všude žijí pod nadvládou politických stran. A právě to je špatné.

0 0
možnosti
Příčiny

jsou v tom, že technologický vývoj umožnil ve vyspělých zemích v krátkém čase doposud nevídaný způsob byznysu, výroby, distribuce a životního stylu. Nastartoval překotnou centralizaci kapitálu stále menším počtem vlastníků, koncentraci a centralizaci dat, elektronický monitoring a prorůstání byznysu s politikou. Za technologickým vývojem pokulhává mentální a morální úroveň většiny obyvatel a proto jsou negativní projevy současného kapitalizmu urychlovány. To vše vede ke krizím v sociální oblasti, veřejném životě a zpětně se promítá do politiky, ekonomiky a postupné likvidaci střední vrstvy. Zdá se, že jde o řízený proces, který má vyústit v nový světový řád.

0 0
možnosti
Tak to možná i chtějí

Elity to tak možná i chtějí a liberální demokracii časem proměnit v multikulti dikaturu. Bohužel.

http://www.epshark.cz/clanek/394/multikulturalismus-je-jen-prechodnou-fazi-k-totalitnimu-fasismu

0 0
možnosti

12. 2. 2018 8:25
Bohužel

Máte pravdu, a to mě dost děsí.

0 0
možnosti

11. 2. 2018 18:48
Poněkud málo nesouhlasím

Liberálně demokratické síly nejsou ani liberální, ani demokratické To je velká pravda. Politici totiž neustále hýří všelijakými přívlastky demokracie, přičemž zcela zapomínají na to základní. Aby demokracie mohla býti liberální, zastupitelskou, přímou, sociální, socialistickou, lidovou, parlamentní či jakoukoliv jinou, musí být především demokracií jako takovou. Demos kratos - vláda občanů. Vláda občanů, nikoliv vláda někoho či něčeho jiného. Ani vláda politických stran či hnutí. Pod pojmem "vláda občanů" se rozumí vláda nejméně nadpoloviční většiny těchto občanů a nikoliv vláda menšiny. Politické strany, ani jejich ev. koalice nikdy netvoří většinu občanů. Vždy jsou vzhledem k občanům ostatním ve výrazné menšině. "

"Komentáře vždy dospějí k závěru: na straně dobra stojí

liberální demokracie, která znamená lidská práva, svobodu, sociální

jistoty, toleranci a porozumění". Tyto komentáře, obvykle politilogů a novinářů, jsou přinejmenším mylné. Lidská práva, svobodu, toleranci a porozmn

0 0
možnosti

11. 2. 2018 19:02
Re: Poněkud málo nesouhlasím

porozumnění, jakož i jisté sociální jistoty jsou znakem každé, nejen liberální demokracie. Dá se říci, že jsou základem demokracie jako takové. Každé demokracie.Jde o to, že samotný pojem "liberální demokracie" je poněkud nesmyslný. Podle slovníku cizích slov slovo "liberální" znamená "svobodomyslný, nezaujatý, velkorysý, ev. umírněný". Těmito přívlastky se ovšem zase honosí každá demokracie. Pojem "liberální" je zde zcela zbytečný. Pokud chceme o věci vést diskusi, musíme vzít na vědomí jednu základní a zásadní věc. Jsou pouze dva státy na světě, které se skutečné, zastupitelské demokracii blíží. Jsou to Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Je povícero států, které se na cestu ke skutečné domokracii vydaly (Irsko, Island a pod), což ovšem neznamená, že jsou státy demokratickými. Pokud připouštějí vládu a moc politických stran nad občany, kdy tyto politické subjekty nejsou zástupci občanů v moci zákonodárné, nemohou se nazývat státy demokratickými a tedy ani liberálně demokratickými.

0 0
možnosti