Lidovky.cz

Koláčkovy televizní počty nedávají smysl

  10:20

Bývalý manažer Mostecké uhelné společnosti se v Událostech komentářích dopustil brilantního faux pas v oblasti finančnictví.

foto: © http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/213411000371016/ Česká pozice

Středeční rozhovor moderátora Martina Veselovského s hlavní hvězdou kauzy kolem Mostecké uhelné společnosti (MUS) obsahoval řadu kuriozit. Jedna drobnost by však pozornosti uniknout neměla. Šlo o půjčku, kterou MUS poskytla společnosti Newton Financial Management Group (Newton FMG; Koláček byl jejím spoluzakladatelem).

Když se v Událostech komentářích ČT snažil Veselovský z Koláčka vytáhnout, jak se stalo, že akcie MUS byly odkoupeny za peníze samotné MUS, pronesl Koláček zajímavou větu: „Všechny peníze, které byly Newtonu půjčeny z Mostecké uhelné, byly do Mostecké uhelné také vráceny. S úrokem devět procent!“

Koupit MUS za peníze MUS? Proč ne!

Připomeňme si, o co se jednalo: dne 2. ledna 1997 byla podepsána smlouva o krátkodobé půjčce ve výši 2,54 miliardy korun. Tato smlouva byla uzavřena mezi Koláčkem a Oldřichem Klimeckým za MUS na straně jedné a Petrem Krausem za Newton FMG.

Takto získané peníze Newton použil na nákup akcií MUS. Zajímavé je, že Newton původní půjčku od MUS skutečně splatil. Nicméně nejednalo se o peníze této společnosti, nýbrž o zpronevěřené peníze z MUS.

Vraťme se k tomu, co v pořadu České televize řekl Koláček. Zkusme pominout fakt, že rozsudek švýcarského soudu se o žádném úroku z půjčky MUS Newtonu nezmiňuje (to je samo o sobě značně zarážející). Ještě pozoruhodnější je však Koláčkem zmíněná úroková sazba.

Sen každého dlužníka

Devět procent se zdá jako velmi vysoký úrok. Nicméně pouze dnešní optikou. Situace roku 1997 byla značně odlišná. Dobře vidět je to na vývoji sazby PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate), která uvádí sazbu, za jakou si na českém mezibankovním trhu půjčují banky mezi sebou. Používá se jako referenční sazba pro celou řadu operací, například u hypotečních úvěrů a dalších.

Koláčkem uvedený úrok, za který MUS půjčila peníze Newtonu, byl o 3,18 procentního bodu nižší než úrok, za který si mezi sebou v té chvíli půjčovaly bankyV dnešní době se tato sazba pohybuje kolem 0,7 procenta ročně. Nicméně v roce 1997 jsme byli v situaci zcela jiné. V den, kdy MUS podepsala smlouvu o zmíněné půjčce (2. ledna 1997) byla na hodnotě 12,18 procenta. To značí, že Koláčkem uvedený úrok, za který MUS půjčila peníze Newtonu, byl o 3,18 procentního bodu nižší než úrok, za který si mezi sebou v té chvíli půjčovaly banky.

„Opravdu si nedovedu představit, proč by někdo něco takového dělal. Naopak, pokud chci někomu půjčit peníze, tak pochopitelně za vyšší úrok než mi nabízí banka,“ řekl ČESKÉ POZICI Radomír Šimek, který působil v mnoha společnostech jako finanční ředitel a v roce 2008 byl vyhlášen nejlepším finančním ředitelem v Česku.

Hrozila by i vyšší daň

Podle Šimka by v takovém případě finanční úřad dokonce mohl spočítat rozdíl mezi poskytnutou dohodnutou sazbou a obvyklou sazbou, která by se odvozovala nejspíše podle sazby PRIBOR, a z rozdílu vyměřit příjemci půjčky daň, protože by to bylo vnímáno jako prospěch poskytnutý poskytovatelem půjčky.

„Když si půjčíte někde za obvyklý úrok, tak není co řešit, ale když bude úrok výrazně nižší, tak je to vnímáno jako výhoda, respektive požitek. A finanční úřad může říct, že dotyčný z toho měl prospěch, a proto se rozhodne tento prospěch dodanit,“ dodává Šimek a pokračuje: „V Německu se něčemu takovému říká poskytnutí nebo přijetí výhody a je to trestný čin. Doplatil na to bývalý prezident Wulff, který si půjčil od známého za nižší úrok, než by dostal v bance, a stálo ho to pozici.“

Když to tedy sečteme, je evidentní, že i kdyby Newton MUS skutečně nějaký úrok zaplatil, o čemž v rozsudku není ani zmínka, tak kdyby šlo o devět procent, byl by to úrok výrazně nižší, než jaké byly v té době obvyklé. Z jaké logiky tedy chtěla MUS společnost Newton tak dramaticky zvýhodňovat?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.