Lidovky.cz

Kohout chystá na „zamini“ změny. Bude prvním terčem náměstkyně Šmigolová?

  14:07

Náměstkyně, kterou v pondělí do funkce jmenoval odcházející Karel Schwarzenberg, prý není dobře zapsaná u prezidenta Miloše Zemana.

Jan Kohout foto: © ČTKČeská pozice

Na ministerstvu zahraničních věcí se chystají po nástupu nového šéfa resortu Jana Kohouta významné personální změny. Jejich prvním terčem by se mohla stát náměstkyně Veronika Kuchyňová Šmigolová, kterou do funkce v pondělí jmenoval ministr zahraničí v demisi Karel Schwarzenberg. „Určitě se rozloučí se Šmigolovou. Její jmenování je nehorázné,“ sdělil ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj blízký Hradu.

Kohout na přímý dotaz, jestli chce Šmigolovou odvolat, odpověděl: „Vše má svůj čas. A to včetně případných změn jak v ústředí, tak i v zahraničí.“

Veronika Kuchyňová Šmigolová ČESKÉ POZICI řekla, že její nástup do funkce náměstkyně ministra byl dlouhodobě plánovaný – nabídku dostala v dubnu a jmenovací dekret v květnu. Načasování prý souvisí s koncem školního roku a docházkou jejích dětí do školy v Rakousku, kde do června pracovala jako velvyslankyně České republiky při Organizaci spojených národů a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. „Brala jsem to celou dobu tak, že jako kariérní diplomatka nastupuji na nějakou další funkci. Bude-li mě nový ministr chtít, zůstanu. Nebude-li mě chtít, půjdu dělat něco jiného,“ řekla Kuchyňová Šmigolová.

Kuchyňová Šmigolová prý není dobře zapsaná u prezidenta ZemanaCo hovoří v neprospěch dalšího působení diplomatky na náměstkovském postu? Kromě skutečnosti, že byla do funkce jmenovaná odcházejícím ministrem, což se standardně nedělá, prý není dobře zapsaná u prezidenta Miloše Zemana, jenž se snahou ovlivňovat personální obsazení české diplomacie netají.

Budoucí ministr Jan Kohout je lidmi z branže považován za ostříleného matadora, který prošel nejrůznějšími posty v rámci české diplomacie, a dokonce v úřednickém kabinetu Jana Fischera už funkci ministra zahraničí coby nominant ČSSD vykonával. Černínský palác a jeho osazenstvo velmi dobře zná. A dle jeho bývalých spolupracovníků má v dobré paměti, jak ministerstvo zahraničí opouštěl.

Po odchodu z postu ministra zahraničí dostal Kohout od Schwarzenberga nabídku, aby se stal velvyslancem na Ukrajině, což však bylo v sociální demokracii vnímáno jako políček, neboť se tomuto regionu nikdy nevěnoval (pokud tedy nepočítáme Kohoutovo členství v komunistické straně před rokem 1989 a studia na prestižní moskevské škole pro diplomaty MGIMO). Kohout místo toho v roce 2010 kandidoval za ČSSD na Praze 6 do Senátu, skončil však až na třetím místě. S pomocí své strany nicméně po volebním debaklu usedl v dozorčí radě polostátní firmy ČEZ.

Dle politiků a úředníků, s nimiž ČESKÁ POZICE v uplynulých několika dnech hovořila, je pravděpodobné, že se Kohout bude snažit lidí, kteří za Schwarzenberga zastávali důležité funkce a asistovali u nabídky postu na Ukrajině, zbavit.

Ekonomická diplomacie

Důležitou prioritou ministra zahraničí Jana Kohouta bude dle jeho slov podpora ekonomické diplomacie. Praktickým výsledkem Kohoutova angažmá by mohlo být ukončení sporů o to, kdo vlastně za ekonomickou diplomacii odpovídá. Ministr Schwarzenberg v tomto ohledu dva roky soupeřil s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou (ODS), pod nějž spadají státní agentury CzechTrade a CzechInvest s desítkami kanceláří po celém světě. V prosinci ostatně uplynou tři roky od vypovězení dohody mezi Černínským palácem a ministerstvem průmyslu a obchodu o vzájemné spolupráci.

„Rychlý podpis dohody s ministerstvem průmyslu a obchodu považuji za prioritu a zároveň první krok k zvýraznění ekonomické dimenze české zahraniční politiky,“ napsal ČESKÉ POZICI Kohout, jenž tímto krokem jistě uspokojí přání prezidenta Zemana, který o nutnosti aktivnější podpory tuzemských exportérů často a rád hovoří.

Kohout může na poli ekonomických zájmů českých firem v zahraničí zúročit také své angažmá ve Smíšené česko-čínské obchodní komoře vzájemné spolupráce, kterou od založení v roce 2011 vedl. Po údajném sporu s duchovním otcem komory Jaroslavem Tvrdíkem však za dosud nevyjasněných okolností v této funkci počátkem dubna skončil.

Bohuslav Sobotka: „V poslední době Kohouta zajímalo hlavně to, aby zůstal za ČSSD v dozorčí radě ČEZ“Působení v Rusnokově vládě však bude Kohouta také něco stát. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka už avizoval, že očekává, že ministři v úřednickém kabinetu, jejž ČSSD nepodporuje, ze strany odejdou. Kohout si však členství jen pozastavil.

Konzultoval Kohout nabídku stanout jako ministr v Rusnokově vládě s předsedou ČSSD Sobotkou? „Nekonzultoval. V poslední době ho zajímalo hlavně to, aby zůstal za ČSSD v dozorčí radě ČEZ,“ napsal ČESKÉ POZICI Sobotka.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.