Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Koaliční vláda má sedm životů jako kočka. Přežila i Kocourka.

  11:51

Tento týden recidivovaly dvě staré bolesti Nečasovy vládní sestavy – personální nestabilita vlády a vzájemná nedůvěra koaličních stran.

foto: © ČTK, Česká poziceČeská pozice

Je jako kočka. Přežije, zdá se, téměř všechno. Míněna je vláda Petra Nečase a její politická základna, koalice tří stran ODS, TOP 09 a Věci veřejné (VV). Ještě v neděli večer, když po vysilující pětidenní obstrukci opozice prosadili koaliční poslanci vládní návrhy reformních zákonů, jež sněmovně vrátil levicový Senát, se premiér Nečas nechal slyšet, že tato dlouhá poziční bitva koaliční strany stmelila a semknula.

Tmel však brzy povolil a dvě staré bolesti Nečasovy vládní sestavy – personální nestabilita vlády a vzájemná nedůvěra koaličních stran – recidivovaly. Vezměme to od personální nestability.

Kocourkův osud

Premiér Nečas přišel ve středu o dalšího ministra, tentokrát průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS). Na něho MF Dnes vyšťárala informace o zázračném zbohatnutí jeho matky. Ta, ač seniorka, přišla na jaře 2008 díky finanční operaci provedené ne právě „svatou“ firmou Key Investmens k víc než 16 milionům korun. To bylo minulý týden v pátek.

Kocourek mlžil a grémium ODS mu zkraje tohoto týdne uložilo do deseti dnů záležitost vyjasnit. Někteří odvážní, například Přemysl Sobotka či Miroslava Němcová, se přitom netajili názorem, že Kocourek poškodil pověst ODS a jednal pochybně. Když se pak na středečním brífinku zřetelně vystresovaný Kocourek přiznal, že „odklonil“ část finančních prostředků od problémů s rozvodem, jak to roztomile zformuloval, čili že ošidil při rozvodovém vypořádání majetku svou bývalou manželku, jeho osud byl zpečetěn.

Premiér Nečas je při řešení personálních záležitostí v nezáviděníhodné situaci, jež se může ještě více zkomplikovat

Na následné schůzce s premiérem mu nabídl demisi, kterou Nečas přijal. Kdoví proč však dodal, že se „na základě podrobných informací nedomnívá, že se jedná o důvodné podezření z korupce“. To přece mohou kompetentně posoudit jen vyšetřující orgány a soud, před nímž Kocourek nejspíš stane.

Jak položit vládu

Po Pavlu Drobilovi a Ivanu Fuksovi je tedy Martin Kocourkem už třetím ministrem ODS, jehož Nečas mění. V kramflecích slabá, poloamatérská „véčka“ přišla o Radka Johna a s ním o vnitro. A také o Víta Bártu, jehož však v čele dopravy nahradil ministr Pavel Dobeš z VV. Navíc první místopředsedkyně strany VV Karolína Peake se stala vicepremiérkou a předsedkyní legislativní rady vlády. Když se to vezme kolem a kolem, VV žádnou velkou úhonu neutrpěly.

Pět ministrů TOP 09 v čele s Karlem Schwarzenbergem (zahraničí) a Miroslavem Kalouskem (finance) sice stále sedí na svých místech, ale i mezi nimi by asi premiér našel adepta na odvolání. Podle koaliční smlouvy by však takový krok musel předem projednat s předsedou „topky“. A je téměř jisté, že by u tandemu Schwarzenberg-Kalousek nepochodil. Dokonce se nedá vyloučit, že by mu pohrozili odchodem TOP 09 z vlády.

Z ústavního hlediska může Nečas nechat odvolat z vlády kohokoli jen o své vůli. Kdyby to však udělal, nejspíš by vlastní vládu položil. Fakt, že z ní hladce vypadávají jen ministři za ODS, ale nedobře snáší velká část jejích členů.

Nezáviděníhodná Nečasova situace

Mimochodem, ODS chtěla za ministra financí Martina Kocourka a nese úkorně, že si tento mocný resort vymohla pro sebe TOP 09. „Pifka“ ODS na Kalouska a Kalouska na některé lidi z ODS je dlouhodobě jednou z nejúčinnějších žíravin rozleptávajících vnitrokoaliční důvěru, jež byla ostatně od počátku existence vlády dost chabá.

Premiér Nečas je při řešení personálních záležitostí v nezáviděníhodné situaci, jež se může ještě více zkomplikovat. Stále je tu nedořešený případ ProMoPro a čerstvě také asi nezákonný způsob výběru auditorské firmy pro prověrku malešických leteckých opraven. Není tedy vyloučen odchod ministra obrany Alexandra Vondry z vlády.

„Topku“ nejvíc popudilo hlasování, v němž sněmovna většinou hlasů ODS, ČSSD a jednotlivců z VV prosadila rozdělení odvodů z loterií

Totéž platí o ministru spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi, jenž jmenoval nejvyššího státního zástupce a odvolal vrchního městského státního zástupce v Praze v rozporu se zájmy „kmotrovské“ enklávy v ODS. Pokud by Nečas musel vyměnit i tyto dva ministry ODS, pro jeho stranu by to bylo fiasko. A vláda by byla na jistou dobu destabilizována a vypadla by z reformního taktu, poněvadž nový ministr se zabíhá zhruba půl roku.

Razantní změny asi nebudou

Nedosti na tom, že padl Kocourek. Ve středu se ve sněmovně rovněž hlasovalo o daních a koalice hlasovala nejednotně, čímž se podle Schwarzenberga pokusila o sebevraždu. Předkladatel daňových zákonů, ministr financí Kalousek, tvrdí, že na úterní schůzce se K9 dohodla, že o poslaneckých pozměňovacích návrzích, jež nebyly koaličně dohodnuty, se nazítří ve sněmovně nebude hlasovat. Hlasovalo se však.

A „topku“ nejvíc popudilo hlasování, v němž sněmovna většinou hlasů ODS, ČSSD a jednotlivců z VV prosadila rozdělení odvodů z loterií tak, že o třetině budou rozhodovat samy loterijní společnosti a další významný balík zamíří do fondu ministerstva školství, zatímco obecní rozpočty přijdou zhruba o čtyři miliardy korun. VV s opozicí také prosadily zachování daňového zvýhodnění stravenek navzdory „velmi zásadnímu nesouhlasu“ ministra Kalouska. A ten si rozmýšlí, zda a jak s nespolehlivými partnery dále spolupracovat.

Z „topky“ se ozývají formulace o „velké koalici hazardu – ODS, ČSSD, části VV a KSČM“. Premiér Nečas returnuje tím, že kdyby bývali ministři za TOP 09 v létě nebojkotovali schůze vlády, spory by se včas vyřešily. A šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura upozorňuje, že by bylo škoda obětovat 99 procent toho, co koalice prosadila, maličkému zbytečku, v němž se rozešla, ale stále se může dohodnout, že svou chybu napraví. Je to zatím to nejrozumnější, co z trojkoaličního tábora zaznělo.

Předčasné volby by nyní byly sázkou do loterie, v níž by vyhráli pouze KSČM a jiní radikálové. Snad s ohledem na to koaliční hlavy zase na chvíli zchladnou a příští týden naleznou řešení. Razantních změn, po nichž volá Schwarzenberg, se však vnitrokoaliční mechanismy a především klima dočkají jen těžko.

Autor je komentátor Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...