Lidovky.cz

Koaliční sekyra opět vykopána: Bátora versus Schwarzenberg

  11:50

Dle ministra financí Kalouska není možné, aby státní úředník beztrestně urážel člena vlády, a nemíní o tom diskutovat ve vládní koalici.

V důsledku facebookových výroků předsedy Akce D.O.S.T. a ředitele personálního odboru ministerstva školství Ladislava Bátory o ministru zahraničí Karlu Schwazenbergovi není ani vyloučena vládní krize. foto: © ČTKČeská pozice

Ve středu krátce po půl desáté dopoledne přinesly zpravodajské servery zprávu, že ministři TOP 09 opustili jednání vlády na protest proti předsedovi Akce D.O.S.T. Ladislavu Bátorovi, řediteli personálního odboru ministerstva školství. Důvod?

Státní úředník Bátora urazil prvního místopředsedu vlády a předsedu „topky“ Karla Schwarzenberga a jeho nadřízený, ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné), ho za to nepropustil ze svého úřadu. Až prý odejde Bátora nebo Dobeš, ministři TOP 09 se do schůzí vlády vrátí, řekl přítomným novinářům první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek.

Lidsky ubohé

Aby bylo hned na počátku jasno. V civilizovaných zemích nepřipadá v úvahu, aby vysoký státní úředník napsal o členu vlády na svém facebookovém profilu: „Chudáček starej… To se mu to beztrestně prská, když ví, že ho přinejmenším ze tří důvodů nemohu vyzvat na souboj.“

Navíc je lidsky ubohé, hovoří-li takto 59letý Bátora, podle ministra Dobeše prý poctivý katolík a konzervativec staré školy, o 74letém Karlu Schwarzenbergovi. Jeho rod totiž po staletí spoluvytvářel české dějiny a on jako předseda Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva v letech 1985 až 1990 aktivně pomáhal českému disentu.

Premiér Petr Nečas vyzval ministra školství Josefa Dobeše, aby se od Bátorova chování distancoval, nikoli aby se ho zbavil

Premiér Petr Nečas (ODS) označil Bátorovo chování za buranské a dodal, že on by takového podřízeného okamžitě odvolal z funkce. Ministra školství Dobeše však pouze vyzval, aby se od Bátorova chování distancoval, nikoli aby se ho zbavil. A požádat prezidenta Klause o odvolání Dobeše z vlády, čímž by se problém s Bátorou také vyřešil, se premiér Nečas asi nechystá, vědom si toho, že konzervativní Akce D.O.S.T. a její předseda Bátora se těší podpoře prezidenta a jeho hradní kamarily.

Náhoda, anebo dělostřelecká příprava?

Ministr školství Dobeš si premiérovu prekérní situaci zatraceně dobře uvědomuje a suverénně opakuje, že Bátoru neodvolá. Bátorův flirt s extrémistickou Národní stranou, za niž kandidoval na Vysočině ve volbách 2006, jeho výpady proti pražskému pochodu homosexuálů a v této souvislosti nevkusný atak na velvyslance USA v Praze hodnotí Dobeš jako právo na svobodné vyjádření vlastního názoru. A to prý náleží státnímu úředníkovi stejně jako komukoli jinému.

Dobeš si přitom na svém středečním popoledním brífinku téměř posteskl, že není ani etický kodex, ani zákon, který by vymezoval, co si smí státní úředníci ve veřejné debatě dovolit. Je pikantní, že vláda právě na svém středečním zasedání odsunula o další tři roky účinnost zákona o státní službě z roku 2002 (!), který chce nahradit zákonem o úřednících. Jeho příprava je teprve ve stadiu věcného záměru, a proto když už někteří naši státní úředníci sami nevědí, jaké chování je přiměřené jejich postavení a jaké už nikoli, dotyčný zákon by jim nejspíš měl ony meze přiměřenosti vymezit.

Věci veřejné jsou přesvědčeny, že Bátorův případ je pro ministra financí Kalouska jen záminkou k dalšímu útoku na jejich stranu

O protestním odchodu „topky“ z jednání vlády Kalousek tvrdí, že nejde o osoby, nýbrž o princip. O to, že není možné, aby státní úředník beztrestně urážel člena vlády, a že o takové samozřejmosti nemíní diskutovat v koalici. Opravdu jen o něj? Bátorův hrubý výrok o „chudákovi starému“ se objevil na Facebooku už 9. srpna, zatímco serverem Novinky cz. a Právem byl zveřejněn 17. srpna, tedy v den, kdy „topka“ demonstrativně odešla ze schůze vlády. Byla to náhoda, anebo dělostřelecká příprava „topky“?

Omluva nestačí

„Ministru Kalouskovi se asi zdá, že v koalici už je příliš dlouho klid a nebezpečně dělná atmosféra,“ glosovala situaci vicepremiérka Karolína Peake (VV). Přitom stejně jako ministr školství Dobeš potvrdila, že omluva Schwarzenbergovi je samozřejmě na místě. Jen omluva však „topce“, říká nyní její dirigent Kalousek, nestačí. Pryč musí buď Bátora, anebo Dobeš!

Dobeš však kontruje. Odmítá, aby mu Kalousek „nastavoval mravní normy“, a měl by si prý nejprve zamést před vlastním prahem, zaměstnává-li na financích jako úředníka Radka Šnábla odsouzeného za daňový delikt. VV jsou přesvědčeny, že Bátorův případ je pro ministra financí Kalouska jen záminkou k dalšímu útoku na jejich stranu. „Superguru“ VV Vít Bárta dokonce věští, že „Kalousek se chystá vyvolat krizi v souvislosti se schvalováním daňové reformy ve vládě a s rozpočtem“.

Ministr Kalousek má sice s „véčky“ jak pokud jde o daňovou reformu, tak co se týče rozpočtových rámců „véčkařských“ ministerstev spory, ale musel by mít v rukávě nějaký opravdu ďábelský plán, aby se Bártova věštba naplnila. Vyvoláním vládní krize či vypuzením „véček“ z vlády by Kalousek nejspíš přivolal předčasné volby, v nichž by možná TOP 09 potřela ODS, ale nenašla by na pravici seriózní koaliční partnery k přečíslení ČSSD, jejíž volební vítězství se očekává.

Koaliční sekyra byla opět vykopána a vládní krize není vyloučena. Dne 28. srpna se nicméně vrátí z dovolené Karel Schwarzenberg a možná, že po knížecím způsobu přivede horké hlavy k rozumu. Mimochodem byl to on, kdo při jarní vládní krizi přišel se spásným kompromisem, dle nějž ministr školství Dobeš zůstane ve vládě a VV pak „skousnou“ odchod Johna z vnitra a Bárty z ministerstva dopravy.

Související články:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.