Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Koaliční Czech made: Poperem se mezi sebou a hurá na korupci!

  21:10

Česká politika jako by opouštěla zasedací místnosti, kabinety a kuloáry a přesouvala se do novin, televize a rozhlasu.

Do konfliktu „VV versus ODS“ se zapojit i premiér Petr Nečas (ODS, vlevo) a ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné). foto:  © ČTKČeská pozice

Není nic, jak bejvávalo! Klausovský „kartáč“ tentokrát nezabral. Jen co pominula vánoční idyla, vládní koalice už je zase v sobě. Protikorupční „balík“ z Johnova ministerstva vnitra, vůči němuž vznesl na poslední chvíli výhrady premiér Petr Nečas, prošel vládou 5. ledna až překvapivě hladce.

Faktický šéf Věcí veřejných (VV), ministr dopravy Vít Bárta, po schválení strategie musel – jak se vyjádřil – „spolknout vlastní ego“. Co by však zodpovědný politik neudělal pro blaho vlasti, jejíž slavnou minulostí se cítí být zavázán a do jejíž pokladnice by také rád přispěl? Bude-li zhruba do 20. ledna koaličně „učesáno“ ještě několik sporných formulací, „balík“ se stane kompletním a pak všichni korupčníci, třeste se! Tak nadějně to vypadalo na Tři krále! Dnes je však situace méně optimistická.

Ministr Bárta se radoval předčasně, když po schválení protikorupčního „balíku“ ve vládě pravil, že „rétorika nesouhlasu se proměnila na rétoriku kompromisní“ a že je to „pro vládu i pro veřejnost dobrý signál“. Bohužel každodenní politická agenda nejen rétoriku, ale i celkové klima v koalici šmahem zhoršila.

V běhu byl výběr nástupce policejního prezidenta Martinů, jehož abdikaci si VV vymohly před Vánocemi a Nečas ji k nevoli značné části ODS akceptoval. Místopředseda ODS a ministr obrany Alexandr Vondra se poté veřejně svěřil s obavami, že výběr nového policejního prezidenta bude nepřiměřeně ovlivňovat Bárta a bezpečnostní agentura ABL, jejímž byl ministr dopravy donedávna majitelem. A oheň byl na střeše!

Blázen, lhář a podobně

Bárta reagoval břitce. ABL nemá nic společného s VV, natož s policií, na kterou prý má naopak vliv exministr vnitra za ODS Ivan Langer. Předseda „véček“ a současný ministr vnitra Radek John dokonce Langera nařkl, že ještě „horké“ informace z policejních spisů vynáší spřáteleným novinářům a že se snaží policii řídit. Cosi podobného však naznačovali o Langerovi John a Bárta už dříve, leč v napjaté atmosféře okolo výběru nového policejního prezidenta měla jejich slova velkou razanci.

Jen co pominula vánoční idyla, vládní koalice už je zase v sobě

Však se také Langer patřičně revanšoval! „To jsou slova buď duševně narušeného člověka, anebo cynického lháře. V prvním případě si zaslouží soucit a léčení. Ve druhém případě pár facek a vězení,“ vzkázal Johnovi prostřednictvím deníku Právu a obdobnými formulacemi i jiných médií.

Do konfliktu „VV versus ODS“ se zapojit i premiér Nečas, vyjádřiv vážné pochybnosti o Johnem ukvapeně organizovaném výběrovém řízení na příštího policejního prezidenta. Mimochodem, někteří z právních expertů, kteří se touto věcí diskrétně zabývali, mají za to, že Johnův postup je v rozporu se zákonem o služebním poměru.

Může být – u „véček“ se „drobné“ legislativní přehlédnutí nedá vyloučit. Tato svérázná a dosud ne-strana je totiž až příliš kreativní. A sázejíc na moment překvapení, tlačí své „koně“ k iniciativám dostatečně nedomyšleným. Otázkou je proč, jestliže faktický šéf „véček“ Bárta je považován za osobnost možná trochu narcistickou, ale mimořádně inteligentní a se řídícími schopnostmi v krizových situacích.

„Véčka“ v ofenzívě

Jednu odpověď si troufneme nabídnout. Není to náhodou proto, že Bárta zavětřil příležitost přilákat k VV zpět příznivce, jež po dramatických předvolebních slibech „véčka“ zklamala krotkým působením ve vládní koalici? V jistém okamžiku jako by totiž nastal zvrat!

Na prosincové „ideové konferenci“ VV najednou rázně „šláply do pedálů“ a definovaly se jako „středová sociálně cítící strana“, jež bude korigovat (rozuměj zlobit) pravicové partnery z ODS a TOP 09. Vzápětí pak přitlačily na výměnu policejního prezidenta Oldřicha Martinů a s pomocí prezidenta Václava Klause i za cenu ponížení, jež při „kartáči“ okusil premiér Nečas, dosáhly svého. A poněvadž železo je třeba kout, dokud je žhavé, v honbě za ztracenými příznivci musejí teď „véčka“ v ofenzívě volky nevolky pokračovat.

S výjimkou dlouhodobě pasivního ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského, o jehož výměně se šušká, jsou teď všichni zástupci VV ve vládě viditelně aktivní. Josef Dobeš, šéf resortu školství, mládeže a tělovýchovy, například náhle razantně vyrukoval proti funkcionářům ČSTV v souvislosti s dlouhodobě vážnou situací Sazky, jejímž je svaz největším akcionářem. Předseda VV, vicepremiér a ministr vnitra John se zase srdnatě přetahuje s Nečasem o způsob výběru policejního prezidenta.

A nádavkem slibuje na základě zjištění renomované auditorské firmy, jež na vnitru objevila řadu minulých hříchů, že již od února, čili dříve, než to uloží zákon, bude zveřejňovat na internetu od A do Z zadávání veřejných zakázek ve svém resortu. Splní-li svůj slib, další ministerstva včetně těch obhospodařovaných ODS a TOP 09 budou muset Johnem hozenou rukavici zvednout a boj s korupcí také zahájit. Ostatně „véčka“ nic neriskují, poněvadž na rozdíl od ODS a leckoho z TOP 09 jim nehrozí, že na ně z ministerských či jiných skříní vypadnou nepříjemní kostlivci.

„Okopávání kotníků“

Frontální ofenzíva VV je zatím málo systémová a značně osobní. Z auditu na vnitru vyšlo například najevo, že když byl v jeho čele Ivan Langer, ministerstvo v březnu 2008 přikleplo bez výběrového řízení praní uniforem firmě Dočista podnikatele Tomáše Paclíka založené teprve dva měsíce předtím.

Langer, tvrdí, že to nevěděl, byť Paclíka zná a jeho jiné firmě pronajímá kancelářské prostory ve svém olomouckém domě, v němž exministr s rodinou žije. Za kolínský objekt prádelny platí Paclík vnitru směšné nájemné, prádlo však pere dráž, než je na trhu běžné. Za tři roky mu z vnitra přiteklo pěkných 54 milionů korun. Důležitá je však také časová posloupnost!

Jen co Ivan Langer vzkázal Johnovi, že je buď blázen, anebo lhář, již tu máme konkrétní „zajímavost“ týkající se právě Langera. Kolikpak a o kom všem jich John v auditorské zprávě ještě objeví? A jak se „véčkám“ bude ODS, v níž je Langer vlivnou osobou, případně další „postižení“ revanšovat?

„Zajímavost“ teď vůbec stíhá „zajímavost“. Až se jeden nestačí divit! Zatímco středeční Hospodářské noviny objevily prádelnu Langerova známého Paclíka, čtvrteční MF Dnes přinesla hned „osm důkazů o sledování lidí Bártovou ABL“.

I nyní pasivní a nejednotná ODS se asi shodne, že od koaličního partnera očekává jiné způsoby, než předvádí Vít Bárta

Šlo o případ z roku 2007, zejména o sledování Marty Šorfové, bývalé starostky Prahy 11 a poté šéfky hlavní kanceláře ODS, o němž psal list už loni v září. Vít Bárta označil tehdy zveřejněné dokumenty získané z nitra firmy ABL za falza a noviny zažaloval. Ty nyní přinesly další důkazy, jež se zdají potvrzovat špehování Šorfové, se kterou si v Praze 11 údajně vyřizovala účty část tamní ODS napojená na „kmotry“, a dalších komunálních veličin.

Pokud se ono špehování skutečně uskutečnilo, bylo by úplně nejzajímavější vědět, kdo si je objednal a zaplatil. Vít Bárta každopádně před časem ujistil premiéra Nečase rukoudáním, že firma ABL žádné politiky nikdy nešpehovala. Tak či onak však může „osm důkazů“ MF Dnes oživit nedůvěru ODS a TOP 09. Ty už totiž při vzniku koalice ABL podezřívaly, a proto se „véčkám“ zdráhaly postoupit ministerstvo vnitra. Postoupily je, neboť to byl nepřekročitelný požadavek VV.

Hlava nehlava

Zatímco s MF Dnes prý přestal Bárta komunikovat, v posledních několika týdnech se už podruhé objevil na ČT v Otázkách Václava Moravce. Naposled to bylo minulou neděli, kdy touto cestou oznámil, že podá trestní oznámení na Ředitelství silnic a dálnic v Ústeckém kraji, jehož některé manažery prý ovlivňují „slavní kmotři ODS a sociální demokracie“ Patrik Oulický a Petr Benda.

Oulický se sice „těší“ dlouhodobé „pozornosti“ médií, ale i nyní pasivní a nejednotná ODS se asi shodne, že od koaličního partnera očekává jiné způsoby, než předvádí Bárta. Navíc pokud je pravdou, že jistí lidé VV a ČSSD sondují možnosti případné spolupráce, pokud by Nečasova vláda padla, pak dosavadní šéf severočeské sociální demokracie Benda na tom musí být stranicky už hodně špatně, když ho „mozek“ VV „nabral na vidle“ zároveň s Oulickým.

Těžko si totiž představit, že chytrý Bárta komplikuje „véčkám“ vztahy s ODS, jejich současným koaličním partnerem, a zároveň s ČSSD, možná partnerem budoucím. Benda míní samozřejmě Bártu žalovat, a aby to byla veselice jaksepatří, totéž chce učinit Jiří Paroubek, anžto jeho dceři byl prý neprávem pošpiněný Benda při křtu za kmotra.

Když už jsme se dostali až k sociální demokracii, kterou v březnu čeká sjezd a volba nového vedení, jeden z jejích bývalých předsedů Stanislav Gross přerušil v ČSSD členství, než se vyšetří sdělení švýcarské prokuratury, s nímž nedávno přišla MF Dnes! Tento až nápadně investigativní deník uvedl, že za privatizaci Mostecké uhelné společnosti v roce 1999 zaplatil kupec provizi pět milionů dolarů, jež zřejmě skončila na kontech lidí blízkých Grossovi, z nichž mu jistý pan Sýkora posléze pomohl zázračně zbohatnout na levném nákupu a obratem výhodném prodeji akcií.

Mnohé z toho, co prošlo v minulých dnech tiskem a éterem, jsme vynechali. I citovaný výběr však, doufejme, ilustruje pozoruhodnou skutečnost. Česká politika, už dávno bez velkých idejí a osobností, a proto málo zajímavá, jako by opouštěla zasedací místnosti, kabinety a kuloáry a přesouvala se do novin, televize a rozhlasu.

Nikoli na antickou agoru, kde by byla v těsném kontaktu s občany, ale na hřiště, jež je sice pro diváky přehledné, současně však od diváckých tribun bezpečně oddělené. Politický diskurz nahrazují výkřiky, vzájemné fauly a v lepším případě stereotypní finty, jež po druhé třetí repríze už nikoho nezaujmou. Na počátku roku by byl člověk raději optimistický, ale jak nelhat a zároveň tvrdit, že česká politika není v úpadku?

Autor je komentátorem Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!