Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kmentův rok s Bártou: Kamera do záchodu české politiky

  6:24

Po roční „honičce“ na exšéfa bezpečnostní agentury ABL vydal reportér detektivní „román“ Superguru Bárta. Co nového jsme se dozvěděli?

Vít Bárta ještě coby ministr dopravy s novinářem Mladé fronty Dnes Jaroslavem Kmentou (vpravo). Bylo 22. ledna a superguru se na tiskové konferenci vyjadřoval ke kauze údajného sledování politiků Prahy 11 bezpečnostní agenturou ABL. foto: © ČTKČeská pozice

Na počátku byl Děčín. A tamní kázání novináře Radka Johna, šéfa Věcí veřejných, o potírání korupce, na jehož přednášku se vydal jiný novinář – Jaroslav Kmenta. Zajímalo ho zákulisí strany. Výsledkem se stala více než roční „honička“ na hybatele byznysu a po volbách i politiky – Víta Bártu, zakladatele a exšéfa bezpečnostní agentury ABL, jež má ve znaku bílého lva. ABL sledovala politiky na Praze 1 a 11, nahrávala si i zbitého pekaře, který se postavil starostovi jedenáctky Daliboru Mlejnskému (ODS). Bárta se dostal do Vlády ČR, načež z ní zmizel, když chtěl i obálkově „půjčit“ několika svým poslancům.

Zápletka Kmentova detektivního „románu“ je notoricky známá. A kdyby pečlivý čtenář už většinu obsahu neznal z reality a Mladé fronty Dnes, považoval by autorovu fabulaci za krapet vetchou. Existuje snad země, kde by premiérovi stačila omluva za to, že mu někdo opakovaně lhal a fízloval jeho stranické kolegy? ABL měla políčeno i na velké ryby – třeba v roce 2007 na tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) a jeho pravou paži Marka Dalíka.

Z minulosti se Topol na Kmentu hněval, neboť použil utajenou kameru. A při schůzce, na níž hovořili o kmotrech, mu Topolánek pověděl: „Dělejte si svou práci, to je OK. Jen už proboha nikdy tajně nenahrávejte politiky. Co od toho proboha očekáváte? To je, jako byste dali skrytou kameru do záchodu. A co myslíte, že tam uvidíte? Samý sračky. Samý hovna. Rozumíte?“

Rozumíme i my, nejen díky dalším nahrávkám Kristýny Kočí, Respektem nahraného Jaroslava Škárky či Bárty samého z jeho takzvaných „WC porad“. Kteří protagonisté Kmentova díla v pitvání oněch „sraček“ jedou? Vybíráme ty nejdůležitější a přidáváme k nim stručnou charakteristiku:

  • Jaroslav Kmenta – kousací pes demokracie
  • Robert „Čenda“ Čásenský – vidoucí šéfredaktor MfD
  • Jiří Kubík – reportér, Kmentův nejbližší spojenec
  • Vít Bárta – zloun číslo jedna, šéf Věcí veřejných
  • Matěj Bárta – bratr zlouna číslo jedna, majitel ABL
  • Radek John – odpadlý žurnalista a guru pro vnitro
  • Josef Dobeš – personalista ABL a guru pro školství
  • Pavel Pertlíček – detektiv ABL, který věděl hodně
  • Kristýna Kočí – dle Blesku „spíše pipka, než VIPka“
  • Jaroslav Škárka – adresát úplatku, upovídaný poslanec
  • Roman „Voldemort“ Janoušek – údajný pražský kmotr
  • Tomáš „Hrdla“ Hrdlička – údajný pražský kmotr
  • Hluboká hrdla 1 až 6 – utajené Kmentovy zdroje

Autor do oné žumpy proniká postupně – od sledování politiků na Praze 11 přes nahrávky ABL pro obchodní domy Tesco, sledování bezpečnostního šéfa ČEZ až po Bártův velkolepý plán na spojení byznysu a politky do roku 2014, který je založen na geniálním principu: „kompro a holky“. Výsledkem byla velká příloha MfD 8. dubna, kde byl Bárta ODHALEN, jak zněl titulek.

Ale vše je mnohokrát mediálně provařené, kromě drobností, jako je srážka s údajným pražským kmotrem Janouškem ve dveřích, firemní castingy pěkných hostesek či letmá zmínka o finanční skupině PPF, jež se v Bártově deníčku vyjímala na čelním místě povolebních schůzek.

Kmentova kafíčka a kontakty

Čtenářsky zajímavější jsou Kmentovy triky a návyky: jak se scházet se zdrojem, jak vyměnit simku v telefonu, jak setřást očko na kruhovém objezdě anebo jak si předat zprávu v rozepsaném konceptu e-mailu, který se nikam nepřepošle, protože do něj mají přístupové heslo oba lidé, odesílatel i příjemce. Novinařina musí být děsně sexy povolání! Stálý adrenalin, konspirace, porady s moudrými šéfy, ale taky uzávěrky, rozhozená rodina a debaty s redakčními právníky či zdroji, k nimž je třeba se řádně „zkafovat“. Sám Kmenta o knize prohlásil, že jejím cílem bylo ukázat, jak pracují novináři. Tedy „nikoliv na zakázku kmotrů nebo něco podobného“, jak uvedl pro Parlamentní listy.

K odkrývání skutečné tváře Víta Bárty autora prý nejvíce ponoukal – Vít Bárta sámA propos: zdroje. To je věčný problém novinařiny. Kmenta je v knize po vzoru slavné aféry Watergate nazývá Hluboké hrdlo 1 až 6 (alias Deep Throat). Šéfové jsou s tím obeznámeni, ale otázku, komu vždy ten který „objevený“ dokument slouží, nelze sejmout ze zřetele. Kmenta jistě neříká vše. Že by neměl kontakty například v BIS nebo u policie? Cui bono?

K odkrývání skutečné tváře Víta Bárty autora prý nejvíce ponoukal – Vít Bárta sám. „Tím, jak neustále popíral, že ABL sledovala politiky, a jak tvrdil, že si MfD vymýšlí a manipuluje s dokumenty, a jak hrozil žalobami za pomluvy. Tím nás neustále nutil pokládat další a další otázky a sbírat důkazy o jeho lžích a polopravdách,“ píše Kmenta o sokovi se strategickým uvažováním.

Nejslavnější český investigativec sice postupným odhalováním pravdivě ukazuje, že čím více do tématu tepete a chráníte své zdroje, tím více lidí vám něco říká, ale větu nahrané slečny Kočí, že „jediná Mladá fronta to hraje s náma“ nelze nezmínit; obdržet třeskutý dokument a „přeprat“ jej do devastačního článku může leckdy i gramotná kadeřnice.

Škárkova pusa na zámek

Dostat se k výbušným dokumentům ale může být někdy i snazší, než by soudný Čech čekal. O kvalitě, loajalitě a inteligenci personálu véčkařů snad nejvíce svědčí schůzka s jejich někdejším předsedou Jaroslavem Škárkou. Citujme rozhovor, na nějž šel Kmenta jaksi „na blind“:

Škárka se na mě podíval a řekl: „Mám začít?“
Trochu mě překvapil. Ještě nevěděl, na co se ho chci ptát a proč jsem schůzku vlastně inicioval, a on už chce začít vyprávět, aniž zná téma.
„Jo, klidně,“ řekl jsem.
„Nemá cenu běhat okolo horké kaše. Víme, že po kauze s Prahou 11 sháníte ty samé informace z Prahy 1. A že je už máte,“ řekl Škárka.
Nechtěl jsem lhát, tak jsem dělal tajemného: „Mám nemám. Jak to můžete vědět?“
Tentokrát se spiklenecky usmál Škárka: „Tak koukám, že ty materiály už asi máte, tak já vám k tomu řeknu své.“ A spustil dlouhý monolog.
Pochopil jsem, že Škárka hraje o bytí a nebytí. Politika je pro něj vším... Škárka má na stole papírové desky. Tuším, že v nich bude mít i maily. Tak ho žádám, aby mi nějaké ukázal.
„Vždyť je máte, ne?“ zeptal se Škárka.
„A co když vám řeknu, že je nemám,“ odpověděl jsem po pravdě.
„Vy jste fakt dobrej. Hrajete to dokonale. Už se nedivím, že se vás Bárta tak bojí. Tak já vám ukážu nějaké vzorky a vy mi řeknete, co z toho máte. Platí?“

Další kmentoviny: Dobeš či Klaus?

Knížka je coby česká detektivka zručně řemeslně napsaná a ve vlaku z Brna do Prahy potěší. Umění ovšem nečekejme, nosných novinek také moc ne. Jde o věcnou a vcelku průkaznou zprávu, že v Česku vznikl politický subjekt, jenž měl převést metody z bezpečnostní agentury ABL i do politiky. Vždyť i Bártův plán z roku 2008 počítá s tím, že nejpilnějším pomocníkům půjde 20procentní odměna ze získaných veřejných zakázek. „K pokoření současných elit použijeme metody stejně nevybíravé, ne-li zákeřnější,“ oznámil před pár lety Bárta, současný předseda poslaneckého klubu VV.

Uměla se ABL někde zastavit, když šmírovala všechny od pekaře po premiéra?A když byli po roce 2006 šmírováni lidé od lokálního pekaře a místních politických soků až po tehdejšího premiéra a jeho Marka Dalíka, uměla se agentura někde zastavit? Koho ještě sledovala? Nahrávala? Co se dozvíme?

Zklamáním pro redakci ČESKÉ POZICE byl nižší výskyt Josefa Dobeše, člena představenstva ABL a takřečeného guru pro školství, který jako jediný ustál „deabelizaci“ ve vládě. „Pro všechny je záhada, že si Klaus přeje setrvání Dobeše ve vládě... Bude zajímavý sledovat, co bude dělat Klaus a Dobeš. Co ti dva mají spolu za byznys?“ táže se Kmenta na straně 313 z celkových 350.

A otázka poslední, kmentovsky konspirační: Nezasponzoroval snad autorovi vydání knížky třeba i velkopodnikatel Andrej Babiš, muž, který nyní tak ostře tepe prezidenta a v České televizi knihu věnoval vicepremiérce Karolíně Peake?

V poslední pasáži knihy Superguru Bárta se dočteme, že když se šéfové MfD rozhodují, jaké další téma otevřou, zavtipkuje šéfredaktor, že vyšlou Kmentu opět do Děčína, a pak se uvidí. Poslední slovo má však hrdinný investigativec: „Víte, co si myslím? Že jsme tu ten celý rok rozebírali Bártu, ale ve skutečnosti jsme narazili na něco daleko vážnějšího. Na třináctou komnatu ODS a zřejmě i Václava Klause.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!