Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Klíčový hybatel do daňových rájů: Český miliardář Pavel Petrovič

  9:52
Byl to kontroverzní podnikatel a miliardář Pavel Petrovič a jeho lidé, kdo ve druhé polovině devadesátých let přinesli do Česka služby firmy Mossack Fonseca známé z kauzy Panama Papers. Data českých klientů střeží Petrovič dodnes. Jejich spojkou k panamské společnosti byla v uplynulých letech americká společnost Waberia Consulting.

Pavel Petrovič, český kontroverzní podnikatel a miliardář z Chrudimi. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Únik milionů dokumentů z panamské centrály právnické společnosti Mossack Fonseca, která pro klienty z celého světa zakládá a spravuje skořápkové firmy v daňových rájích, mohl být pro Česko mnohem výživnější. Nebýt nedůvěry českých hráčů „skořápkového byznysu“ v panamské partnery. Zjistily to LN ve spolupráci s Centrem pro investigativní žurnalistiku. Klíčovým hybatelem podnikání s firmami v daňových rájích, jako jsou Seychely, Samoa nebo Britské Panenské ostrovy, byl a je chrudimský kontroverzní podnikatel a miliardář Pavel Petrovič.

Známý je z kauzy padlé kampeličky WPB Capital a na ni napojené firmy. Byl to právě on a jeho lidé, kdo služby panamské firmy do Česka ve druhé polovině devadesátých let přinesli. A byl to opět on, kdo nechtěl panamským právníkům svěřit osud českých klientů zcela do rukou. „Panovala obava, že by neohlídali důvěrné informace dobře. Že by mohly uniknout. A to se nyní stalo,“ uvedl pro LN zdroj z Petrovičovy blízkosti.

Nejnovější počin

Data českých klientů střeží Petrovič dodnes. Jejich spojkou k panamské společnosti byla v uplynulých letech podle uniklých dokumentů americká společnost Waberia Consulting. Z korespondence jejích zaměstnanců, podepisujících se jako Lukáš, Václav či Jiří a zdravících své panamské kolegy z Prahy, je jasné, že jde jen o skořápku registrovanou ve floridském Miami.

Americká společnost Waberia, která vznikla teprve v roce 2011 a spravuje na 500 skořápkových firem v daňových rájích, je nejnovějším Petrovičovým počinem ve spolupráci s Mossack Fonsekou

Dle informací LN Waberia, která vznikla teprve v roce 2011 a spravuje na 500 skořápkových firem v daňových rájích, je nejnovějším Petrovičovým počinem ve spolupráci s Mossack Fonsekou. Sám chrudimský miliardář s médii komunikuje jen výjimečně. Na počátku kauzy v dubnu LN přiznal, že s panamskými právníky spolupracoval.

„Sám jsem s nimi někdy v roce 1996 či 1997 podepsal dohodu o spolupráci,“ uvedl s tím, že před nedávnem s jedním ze společníků Mossack Fonseky i obědval. Nová zjištění LN a Centra pro investigativní žurnalistiku ohledně Waberie či historie spolupráce s panamskou firmou ale odmítl komentovat.

Setkání touhy se snahou

Vraťme se však na začátek příběhu. Na počátku devadesátých let Petrovič s dalšími společníky – například Davidem Vavruškou – založil společnost Akont. Ta se živila a dodnes živí, už ovšem bez Petroviče, zakládáním firem na klíč a daňovým poradenstvím. Ve druhé polovině devadesátých let se potkala touha Petroviče nabídnout klientům firmy v daňových rájích a snaha panamské Mossack Fonseky dostat se na rostoucí středoevropský trh, kde by lidé mohli chtít využívat bonusů daňových rájů. Panamská firma zde chtěla založit pobočku.

Ve druhé polovině devadesátých let se potkala touha Petroviče nabídnout klientům firmy v daňových rájích a snaha panamské Mossack Fonseky dostat se na rostoucí středoevropský trh

A spolupráce byla, jak přiznal i Petrovič, který podepisoval dohodu právě za Akont, na světě. Mossack Fonseca původně chtěla otevřít pobočku a zaměstnance Akontu i s klienty převzít. Petrovič si dle informací LN ovšem vyjednal opak. Klienti zůstanou Akontu a přes něj pak budou komunikovat s Panamou.

V roce 1997 tak vznikla pobočka Mossack Fonseca CZ, ovšem plně v režii Petrovičovy skupiny. Zakládajícím majoritním společníkem byl už zmíněný Vavruška. „Nebyla ve výsledku nikdy skutečně aktivní, vznikla jen kvůli tomu, aby v Mossack Fonsece mohli dát na web, že mají pobočku v Česku,“ potvrdil LN zdroj obeznámený s Petrovičovým podnikáním.

Méně výbušné dokumenty

Tomu odpovídají i založené účetní dokumenty v českém obchodním rejstříku, z nichž lze vyčíst, že postupně po pár tisícovkách každý rok nahromadila celkovou ztrátu okolo 1,5 milionu korun. Dle Panama Papers si ovšem nevedla špatně. Z uniklých dokumentů vyplývá, že byla sedmou nejúspěšnější pobočkou panamské kanceláře podle počtu obsluhovaných klientů.

Díky tomu, že Petrovičovi lidé si své klienty více střežili, je uniklá dokumentace k českým bezmála třem stovkám klientů méně výbušná než v případě zemí, kde pobočky Mossack Fonseky skutečně fungovaly samy za sebe

A právě díky tomu, že Petrovičovi lidé si své klienty více střežili, je uniklá dokumentace k českým bezmála třem stovkám klientů méně výbušná než v případě zemí, kde pobočky Mossack Fonseky skutečně fungovaly samy za sebe.

Podnikání Petroviče a jeho společníků bobtnalo. Jeho středobodem se po přelomu tisíciletí stala skupina WPB. V Nizozemsku zaparkovaný holding měl v Česku poradenskou větev WPB Consulting, která se věnovala tomu, co Petrovič a spol. uměli – zakládaní firem na klíč a daňové optimalizaci, a také kampeličku WPB Capital, již s Petrovičem spoluzakládal a také řídil Patrik Bugan.

Požadavek Mossack Fonseky

V roce 2008 se ovšem Petrovič se svými společníky rozhodl rozejít. Poklidný „rozvod“ s odstupným ve výši 155 milionů korun plus majetek v akciích se však po třech letech změnil ve svatou válku Petrovič versus Bugan. Petrovič údajně požadoval další peníze, které mu bývalí společníci nechtěli dát. Proto začal přes spřízněné firmy a osoby útočit na kampeličku, která před dvěma lety zkrachovala.

Požadavkem Mossack Fonseky bylo, aby firma Waberia byla zapsána v USA a floridské zákony na zakládání firem byly nejvstřícnější

Právě v té době vzniká Petrovičova soukromá verze spolupráce s Mossack Fonsekou. V roce 2011 zakládá v Česku firmu Kaminari, která poskytuje stále totéž, co všechny ostatní firmy z minulosti – zakládání firem a daňové poradenství. A týž rok vzniká také v Miami Waberia. To byl dle informací LN požadavek Mossack Fonseky, aby firma byla zapsána v USA a floridské zákony na zakládání firem byly nejvstřícnější.

Petrovič si pak přetáhl všechny dosavadní klienty. Z uniklé korespondence lze vyčíst, o jak hladký převod šlo. „Tato společnost bude nově spravována firmou Waberia Consulting, my s tím souhlasíme,“ píší v roce 2012 u desítek spravovaných skořápek zaměstnanci Mossack Fonseca CZ do panamské centrály s tím, kam má být zasílána pošta a faktury.

Odhalující e-mailová korespondence

E-mailová korespondence pak jednoduše navazuje na předchozí a jednoznačně dokazuje, že Waberia je Petroviče, ačkoliv ji stejně jako kdysi českou Mossack Fonseku oficiálně vlastní seychelská schránková firma. „Prosím pošlete mi pro klienta čerstvé dokumenty,“ stojí v e-mailu podepsaném Lukášem, jak vyplývá z odpovědi z Panamy s příjmením Macků.

E-mailová korespondence jednoznačně dokazuje, že Waberia je Petroviče, ačkoliv ji stejně jako kdysi českou Mossack Fonseku oficiálně vlastní seychelská schránková firma

Jde přitom o stejného Lukáše Macků, který je majitelem a jednatelem společnosti Tapovan. Ta byla první, kdo podal na kampeličku WPB insolvenční návrh, a také dodávala podněty České národní bance k správnímu řízení o odebrání licence vedenému s kampeličkou. Důkazů personálního propojení je ale více.

Z dalších e-mailů jednoznačně vyplývá, že výkonným ředitelem Waberie a tím, kdo řeší nejkomplikovanější případy – třeba účtování přehnaných poplatků za správu firem – je Jiří Myslivec. Ten patří k nejbližším Petrovičovým spolupracovníkům a Petrovičovi bývalí partneři z podnikání právě Myslivce jmenují po boku Petroviče jako jednoho ze strůjců lživých (ale úspěšných) útoků na WPB.

Opakování mantry

Dokumenty k firmám spravovaných Waberií pak dle instrukcí z korespondence uniklé z Mossack Fonseky končí na českých adresách právníků, kteří bývají označováni jako dvorní advokáti Pavla Petroviče. Jde primárně o známého právníka Pavla Nováka, na jehož žižkovskou adresu chodily dokumenty z Panamy už od přelomu století. Kromě něj pak dokumenty z Panama Papers zmiňují i další Petrovičovy právní experty Jiřího Holase a Milana Milera.

Tajuplný miliardář Petrovič se odhalení z Panama Papers neobává. Opakuje mantru, která zněla i z Mossack Fonseky. Jen zakládá firmy pro klienty a vlastnit firmu v daňovém ráji rozhodně není trestné.

Tajuplný miliardář Petrovič se už dle dřívějšího prohlášení pro LN odhalení z Panama Papers neobává. Opakuje mantru, která zněla i z Mossack Fonseky. Jen zakládá firmy pro klienty a vlastnit firmu v daňovém ráji rozhodně není trestné. Pokud s její pomocí pak klient páchá něco nekalého, to už jde mimo něho.

I když i tuto argumentaci panamské dokumenty částečně nabourávají. Třeba v e-mailové korespondenci kolem britsko-panenské firmy Baryk Investments, která se připletla do podezřelých transakcí kolem Lesů ČR, varují čeští správci offshoreových firem (offshore společnosti jsou právnické osoby registrované v zemích, které jim umožňují příznivý daňový režim – pozn. red.) své kolegy v Karibiku, že se o tuto firmu zajímá česká policie. A ať rozhodně nic neodkrývají.

Světový skandál Panama Papers

  • V kauze jde o 11,5 milionu dokumentů uniklých z panamské společnosti Mossack Fonseca, která pro své klienty zakládá struktury v daňových rájích.
  • Dokumenty, které whistleblower poskytl německému listu Süddeutsche Zeitung, jenž je sdílel s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů, ukazují, jak třeba světoví státníci či sportovní hvězdy využívají daňových rájů k obcházení daní.
  • Kauza, na níž novináři z 80 zemí pracovali více než rok, stála post například islandského premiéra nebo španělského ministra průmyslu. Zasáhla také řadu bank, které svým klientům v optimalizaci daní pomáhaly.