Lidovky.cz

Klausovo loučení: Svoboda a pět milionů pro „mafiána“ Berku

  22:12

Den po dni se čím dál víc ukazuje, komu slouží článek II prezidentské amnestie. A není to pěkný pohled.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Hradní posádka zatvrzele opakuje, že žádní tuneláři díky amnestii Václava Klause osvobození nejsou a nebudou. Jednotlivá rozhodnutí soudů je usvědčují buď z neznalosti, nebo ze lži. Ve čtvrtek 10. ledna se mohli radovat manažeři H-Systemu, v pátek zase bývalý konkurzní soudce Jiří Berka, člen takzvané konkurzní mafie. Celková škoda jejich angažmá ve veřejném životě? Více než 1,25 miliardy korun.

Jde přitom o zjevné absurdity, které značně nabourávají důvěru občanů ve stát. Pánové z H-Systemu už byli jednou odsouzení, a Nejvyšší soud ČR rozsudky nad nimi částečně zrušil jen proto, že se mu zdály příliš mírné. Manažeři, kteří připravili své klienty o miliardu korun, se měli před soud vrátit v únoru, ale díky amnestii nemusí.

Soudce Berka zase měl na základě zfalšovaných dokumentů posílat do konkurzů firmy, z nichž pak jeho komplicové údajně vytahovali majetek za desítky až stovky milionů korun. Podle Berkova někdejšího kolegy Daniela Thonata za zmanipulovaným konkurzem na Union Banku stál podnikatel Tomáš Pitr.

Dva důvody k oslavě

I Berka už byl jednou odsouzen – v dubnu 2010 –, na devět let za zločinné spolčení a zneužívání pravomocí veřejného činitele. Odvolal se, řízení protáhl až do začátku letošního ledna, a proto se mu povedlo se díky prezidentově amnestii trestu vyhnout. Škoda způsobená takzvanou „konkurzní mafií“ byla vyčíslena na více než čtvrt miliardy korun, dalších 200 milionů měli Berkovi lidé vytáhnout z firem. Síť spředená okolo někdejšího soudce dosahovala i do akademických kruhů nebo do Nejvyššího bezpečnostního úřadu.

Místo jasné odpovědi o Berkově vině, nebo nevině může bývalý soudce ode dneška oslavovat osvobození

Místo jasné odpovědi o Berkově vině, nebo nevině proto bývalý soudce může ode dneška oslavovat osvobození. A brzy nejspíš bude mít o důvod víc. Jak upozorňuje server idnes.cz Berka by se měl podle dnešního rozhodnutí vrátit na soud a dostat ušlou mzdu, o kterou za dobu stíhání přišel – celkem něco přes pět milionů korun.

„Stát se postavil za organizovaný zločin,“ hřímá místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, a přestože to říká on, je to přesně ten dojem, který bude v občanech kvůli  Klausově amnestii na rozloučenou přetrvávat ještě dlouho.

Nepěkné loučení

Díky neustálému mlžení Hradu stále nevíme, kdo amnestii v tomto rozsahu vymyslel a připravil. Nevíme, jestli chybu udělal prezident, jeho pobočník Ladislav Jakl, nebo někdo jiný. Nebo zda vlastně nejde o žádnou chybu (jak na Hradě stále tvrdí) a Klaus skutečně chtěl osvobodit lidi, kteří stojí za natolik citlivými kauzami (jak Hrad tvrdí, že se neděje).

Pro Václava Klause to není pěkné loučení

Nevíme, proč si Klaus a jeho lidé při obhajobě amnestií vymýšlejí nesmysly, že se na svobodu nedostanou pachatelé majetkové trestné činnosti nebo někteří recidivisté, na jejichž propouštění upozornily HN. Nebo že informování o reálném dopadu prezidentova kroku je vlastně zavrženíhodným útokem na Klause.

Loučení to pro Klause není pěkné a skandál okolo článku II amnestie částečně ubírá pozornost i natolik mimořádné události, jakou je odehrávající se přímá volba prezidenta. Veřejnost by si od hradních pánů zasloužila přesvědčivější vysvětlení. Jinak možná převládne názor, že Klausův vzkaz dějinám skutečně zní „Nakrást a vytrvat“.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.