Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Klausova obhajoba kmotrů aneb Když učitel chrání žáky

Evropa

  10:20

Politické strany přestaly plnit svou roli a přišly o moc, zákulisní kmotři jsou jediní, kdo o něčem aspoň jedná, říká bývalý prezident.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Nevolte ODS, nemá to cenu. A vystupme z Evropské unie, ta přispívá ke všemu špatnému, co se v české politice i ekonomice děje. To jsou dvě hlavní poselství z obsáhlého rozhovoru bývalého prezidenta Václava Klause pro Mladou frontu DNES, který se týkal jeho nové knihy Česká republika na rozcestí – Čas rozhodnutí. Do prodeje půjde příští týden.

Trochu stranou zůstává jedna velmi pozoruhodná pasáž interview, v níž exprezident obhajuje systém kmotrů politických stran. V knize, kterou Klaus připravil s týmem svého institutu, se píše: „Opovrhovaní a zatracovaní kmotři dnes plní na politické scéně podobně důležitou roli, jakou dříve plnili veksláci – zprůchodňují totálně rozbitý systém vládnutí v zemi. Zajišťují, aby nešťastná stranická vedení byla vůbec schopna něco prosadit.“

A myšlenku pak pro MF Dnes rozvádí: „Paradoxně v tom bláznivém světě, jak se ty politické strany utvořily, nakonec ti kmotři hrají takovouto roli, kdy aspoň někdo s někým jedná.“ A pokračuje: „My nevidíme naši politickou scénu jako prolezlou kmotry, tak to prostě není. My vidíme politickou scénu jako definovanou chaboučkými, slaboučkými nedefinovanými stranami ničenými nepřetržitými bombovými ataky médií, která vytlačují jakoukoli rozumnější osobnost ze světa politiky. To ty strany strašně oslabuje. Takže hypotéza kmotrovství jako problému České republiky… Nezlobte se, já to takhle nevidím.“

Tenkrát v devadesátých...

Položme si ale zásadní otázku: Komu přičíst zásluhy za to, že takto současná politika funguje? A dojdeme k závěru, že měrou nezanedbatelnou se na tom podepsal právě sám exprezident.

Komu přičíst zásluhy za to, že v současné politice mají hlavní slovo tak zvaní kmotři

Když začneme od konce jeho výroků, pak plytkost a nevýraznost vedení politických stran je i výsledkem personálního počínání Václava Klause a jeho politického souputníka Miloše Zemana. Zejména Klaus každého výraznějšího soupeře ve své dřívější rodné straně ODS potřel. Byla to dlouhou dobu strana jediného muže a po svém odchodu z ní Klaus nevynechal jedinou příležitost, aby neokopával kotníky nástupcům v předsednickém křesle. Důsledkem toho, že si za bezmála půldruhé dekády nedokázal vychovat rovnocenného nástupce, je dnešní krize ODS.

Mnohem hlubší kořeny má ale výchova kmotrů. A jistěže je nevymyslel Václav Klaus, ale ukázal jim návod, jak jejich byznysu mohou politici pomáhat. Dalo by se říci, že se stal jakýmsi jejich učitelem. Učitelem, který teď obhajuje své žáky.

Jeho lekcí byla divoká doba kuponové privatizace v první polovině 90. let. Jeden z jejích duchovních otců Tomáš Ježek v knize Zrození ze zkumavky píše, že princip převedení majetku státu na občany byl správný. Přišly ale dvě chyby. Zákon o investičních společnostech a fondech, který připravovala Klausova vláda, neobsahoval klíčové ustanovení, že ve chvíli, kdy se do fondů pošlou akcie účastníků privatizace, zakladatelé těchto fondů odejdou a zůstanou jen akcionáři. „tento bod byl ze zákona vypuštěn a způsobil rozsáhlé tunelování,“ vzpomínal Ježek v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Zakladatelé fondů, pak manipulovali s majetkem, který nebyl jejich.

Druhou zhoubou kuponové privatizace pak byla neexistence dohledu nad kapitálovým trhem. Klaus byl stejně jako dnes i v 90. letech alergický na slovo regulace (i když dnes ho spojuje především s Evropskou unií), a tak se dohledu bránil. Komise pro cenné papíry začala pracovat až pět let poté, co začal fungovat trh s akciemi. A mezitím se podařilo vytunelovat odhadem nějakých padesát miliard korun. Z té doby pocházejí základy majetků mnoha dnešních kmotrů.

Díky, pane Klausi

A kmotři lekci plně pochopili. Díry v zákonech jsou skvělé pro byznys. Stačí o nich vědět, nebo ještě lépe si je zařídit a peníze se jen pohrnou. Aby se to dalo zařídit, je dobré ovládat politiky. Domlouvat jim podporu, nějaké ty finance pro stranu, tím zvýšit svůj vliv a prosadit svou.

A k tomu se zase hodí nejlépe slabší politici, kteří se nechají lépe ovládat. Ještěže se pořádné kádry v hlavních stranách nenašly...

Díky, pane Klausi, pochopili jsme to. Vaši veksláci, pardon kmotři.

Autor: