Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Klaus: Jedeme dál! Ale až po volbách.

  10:25

Bývalý prezident Václav Klaus v předčasných volbách kandidovat nehodlá, osud pravice, ale ani ODS ho však nenechává klidným.

foto: © ČTKČeská pozice

První šlágr předvolební kampaně je za námi. Václav Klaus v předčasných volbách kandidovat nebude. Jak jsme se dočetli v jeho prohlášení, o angažmá sice přemýšlel, „po dlouhém a bolestném rozhodování“ však dospěl k závěru, že volební souboj nepodstoupí. Jistě tím zklamal pravicové „srdcaře“ z byznysu, pro něž je riskování dennodenním chlebem. Nicméně naděje na Klausův návrat do české politiky neskončila.

Je totiž dost dobře možné, že se pokusí vrátit na výsluní v ODS. Ve svém prohlášení Klaus naznačil, že osud občanských demokratů mu rozhodně není lhostejný: „Po uskutečnění předčasných voleb a po seznámení se s jejich výsledkem jsem připraven – společně se všemi, kteří o to budou stát – se ptát, co s pravicí v naší zemi a s jejím dosud nejvýraznějším představitelem, Občanskou demokratickou stranou, v budoucnu učinit.“

Tuto větu si můžeme přeložit i tak, že Klaus čeká na volební fiasko ODS a následný kongres strany, který bude na podzim volit nové vedení. A právě v tomto boji by mohl Klaus povstat v plné zbroji. Kromě nedobré kondice české pravice a krize ODS mu vadí ještě jedna skutečnost, a to lidé ve vedení ODS, jako jsou Miroslava Němcová či bývalý předseda poslaneckého klubu Marek Benda. V rozhovorech se spolupracovníky se Klaus dle informací ČESKÉ POZICE netajil, že právě ti ho motivují k aktivní práci.

Vítězové a poražení

Klausovo aktuální rozhodnutí má své vítěze a poražené. Například členům volebnímu štábu ODS odpadlo břímě úvah, o kolik procent stranu případná proklausovská platforma připraví. Nebo Jana Bobošíková ze Suverenity, která se v posledních dvou týdnech pasovala do role tiskové mluvčí bývalé hlavy státu – ta může počítat alespoň s Klausovým vystoupením na předvolebním mítinku své strany. To jiným se politická budoucnost podstatným způsobem zkomplikovala.

Kupříkladu exposlanec Boris Šťastný, jenž minulý týden kvůli Klausovi z ODS vystoupil, zřejmě z jeho aktuálního prohlášení mnoho radosti nemá. V tomto ohledu je jistě spokojenější exprimátor Pavel Bém, jenž sice Klausův comeback podporoval, v ODS však raději zůstal. Že by měl zákulisní informaci od Klause, jenž ho označoval za korunního prince občanských demokratů, v předstihu? Bém na dotaz ČESKÉ POZICE odpověděl, že rozhodnutí Václava Klause ho nepřekvapilo a „nejméně ze tří důvodů jej vítám:

1. Očekávání by byla obrovská a ani 10% volební zisk by nemusel být považován za vítězství VK. Václav Klaus je a bude v celém integračním proudu klíčovou osobností a nemůže si dovolit na začátku ,prohrát‘.
2. Integrační síla na české pravici je stále slabá. Nemůže byt omezena pouze na Suverenitu Jany Bobošíkové. Do integračního proudu musí vstoupit Svobodní, Věci veřejné, Jihočeši, Občané, Česká pravice, ale také celá plejáda regionálních formací, které za chvíli uvidíme na kandidátkách. A samozřejmě také ODS. Ti všichni si teď poněkud naivně myslí, že uspějí. ,Autentická česká pravice‘ tak čeká na ,ránu z milosti‘, kterou budou předčasné parlamentní volby. Po nich bude ve všech těchto subjektech a mnoha dalších, předpokládám, poněkud jiná atmosféra, motivovaná imperativem ,zachránit, co se dá‘. Tady bude prostor pro stmelovací roli právě Václava Klause.
3. Jsem přesvědčen, že další z významných argumentů, proč VK nechce vstupovat již do těchto parlamentních voleb, je obava, že případný volební zisk nové iniciativy může být dalším rozdrobením pravicových hlasů, a především další oslabení již tak slabé ODS. Její volební zisk bude pro následnou sílu autentické pravice ve sněmovně rozhodující. Z tohoto důvodu vnímám krok VK jako státnický a politicky rozvážný.“

Autor: