Klaus fašizuje, Halík je Koniáš a Bátora obětí hilsneriády. A kde je režisér?

Český prezident se ostře vyjádřil k Bátorově případu na ministerstvu školství. Pořád však není jasné, kdo Bátoru na úřad doporučil.

Prezident Václav Klaus se bojí o demokracii v Česku a vadí mu přílišná politická korektnost; Tomáš Halík jeho výroky označuje jako maloměšťácky fašizující. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Václav Klaus se bojí o demokracii v Česku a vadí mu přílišná politická korektnost; Tomáš Halík jeho výroky označuje jako maloměšťácky fašizující. | foto: ©? ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice
Prezident Václav Klaus se bojí o demokracii v Česku a vadí mu přílišná politická korektnost; Tomáš Halík jeho výroky označuje jako maloměšťácky fašizující.

Když ČESKÁ POZICE pojmenovala žhavou rubriku okolo divokého dění na ministerstvu školství „Dobešovo psycho“, ve snu by nás nenapadlo, jak precizně tento název po pár týdnech sedne. Od personalistických přehmatů ministra Josefa Dobeše (VV) se přes studující (a těhotnou) vrchní ředitelku kabinetu Janu Machálkovou postupně dostáváme k čím dál zajímavějším spolupracovníkům, z nichž nad jiné vynikl poradce Ladislav Bátora.

Bátora hraje životní roli...Ať už byl či nebyl Dobešovi nastrčen z Hradu, jak se rozšířilo, je zjevné, že možná odehraje na politické scéně větší roli, než pro jakou byl castingem vybrán... Vždyť velcí režiséři vykřešou poklad i z epizodních partů!

Připomeňme, že pana Bátoru, jenž prošel už čtyřmi stranami (ČSS, NSS, ODA a SSO) a v roce 2006 byl jako nezávislý lídrem kandidátky Národní strany, obhajoval v deníku Právo sám prezident Václav Klaus jako „hluboce konzervativního, autenticky pravicového člověka“, byť jinde říkal, že jej osobně nezná a nic od něj ani nečetl. S Bátorovými názory proti evropeismu, multikulturalismu, feminismu, antidiskriminaci či ekumenismu se ale prý Klaus dokonce i ztotožnil. Mediální hon na Bátoru označil za malou českou hilsneriádu a také uvedl, že „mezi Koniášem a Halíkem vidí rozdíl pouhých tří století...“

Netřeba se domýšlet, jak si nyní profesor Klaus v křesle pročítá deníky a vrní blahem jako šednoucí, lehce provokující kocour. „Pan prezident je už nejen expertem na kinematografii a klimatologii, ale nyní také na pravost víry. Jeho teologické posudky nehodlám komentovat, avšak jeho stále větší afinita k myšlenkovému světu fašizujících maloměšťáků je znepokojující,“ uvedl pro Lidové noviny Tomáš Halík.

Ke specializaci ekonoma, klimatologa, teologa by měl pan prezident přidat ještě historii. Kdyby se do té modernější začetl, zjistil by, že s Leopoldem Hilsnerem se to mělo krapet jinak nežli s náměstkovským adeptem Bátorou a že páter Antonín Koniáš nebyl zase takovou příšerou, jakou zná pan prezident z dob, kdy čítal Aloise Jiráska či výklady Zdeňka Nejedlého, kteří z jezuitů vytvořili monstra.

Kdo tedy Bátoru doporučil, aby radil českému školství?Pořád by ale nemělo zapadnout to podstatné: ministr Dobeš prý Bátoru zná povrchně, Klaus vůbec, tak kdo jej proboha doporučil, aby radil o budoucnosti českého školství? Bohužel, na takovou otázku odpověď nedostaneme.

Nicméně: Když se nemůžeme dopátrat režiséra této inscenace, bylo by vhodné oživit Alfreda Hitchcocka, aby takový horor, reálné Psycho, začal režírovat, když už to nezvládá kočírovat ani premiér země, neřkuli prezident. Vypněte to!